Tullverket varnar för spetsad ginseng
20.3.2025 08:00:00 CET | Tullverket | Pressmeddelande
Under 2024 stoppade Tullverket ett ökat antal sändningar av ett ginsengpreparat, Ginseng Kianpi pil. Vid laboratorieundersökningar visade sig preparaten vara spetsade med antihistamin och kortison som kan vara mycket farligt. Under 2022 stoppades fem sändningar och under 2023 stoppades två. 2024 stoppade Tullverket 35 sändningar med sammanlagt över 12 000 kapslar.

- De läkemedel som ginsengpreparatet innehåller ge kan svåra biverkningar och mörkertalet är sannolikt stort. Avsändaren anmäler varken till oss eller informerar användarna om att det rör sig om läkemedel. Preparatet säljs med hjälp av sociala medier som ett ginsengpreparat för viktökning och allmän hälsa, säger Martin Norell sakkunnig vid Tullverket.
Innehåller kortison
En dryg tredjedel av de undersökta kapslarna innehöll Dexametason som är ett syntetiskt kortisonpreparat. Att ett ginsengpreparat innehåller ett syntetiskt läkemedel innebär att det har tillsatts med avsikt. Om man tar kortison under en längre tid kan det påverka kroppens hormonbalans. Kortison liknar kortisol, ett hormon som framförallt är kopplat till ämnesomsättningen. Efter att man ätit preparatet en tid minskar kroppens egna produktion av det livsviktiga hormonet.
- Man utsätter sig själv för fara när man använder de här preparaten och Läkemedelsverket har uppmanat de som använder Ginseng Kianpi Pil att söka läkare för att få hjälp att sluta med preparatet på ett säkert sätt, säger Martin Norell.
Innehåller även Antihistamin
Nästan alla undersökta sändningar innehöll också Cyproheptadin. Det är ett antihistamin av äldre typ som inte används i något godkänt läkemedel i Sverige.
- Risken för biverkningar är stor. Antihistamin kan bland annat ge plötslig dåsighet, vilket är farligt i samband med till exempel bilkörning. Det säger sig självt att det kan vara extra problematiskt om man inte vet att man äter ett sådant preparat, säger Martin Norell.
I postförsändelser från Indonesien
De sändningar Tullverket upptäcker kommer i post- och paketflödet. Ginseng Kianpi Pil skickas oftast från Indonesien men det tillverkas av ett kinesiskt företag. Många sändningar bedöms vara för eget bruk men under 2024 har Tullverket stoppat sändningar som tyder på att preparatet ska säljas vidare. Tullverket har tidigare gjort beslag av Ginseng Kianpi Pil. 2018 och 2019 stoppade Tullverket flera sändningar, sedan minskade det för att öka kraftigt igen under 2024.
Förbjudet att sälja och innehåller en hotad art
Mörkertalet är sannolikt stort eftersom felaktiga uppgifter lämnats vid importen. Det är olagligt att sälja Ginseng Kianpi Pil i Sverige, eftersom den inte är godkänd som läkemedel. Preparatets innehållsförteckning säger också att det innehåller orkidéarten Gastrodia elata. Handel med produkter som innehåller utrotningshotade arter är reglerad enligt det internationella regelverket för CITES (Convention on International Trade in Endangered Species).
- Även i år har vi fortsatt att stöta på preparatet i våra kontroller och ser att det är annonseras på nätet. Den här typen av problem ska vi attackera från två håll. Konsumenterna måste veta vad de beställer och vi ska fortsätta med våra kontroller, säger Martin Norell.
Nyckelord
Kontakter
Tullverkets presstjänst
Här hittar du pressmeddelanden, och kontaktuppgifter. För mer information: www.tullverket.se.
Presstjänsten svarar på e-post vardagar 8-18.
Bilder


Om oss
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman.
Följ Tullverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tullverket
Kvinnor med sömnproblem beställer olagliga narkotikaklassade tabletter19.10.2026 07:28:00 CEST | Pressmeddelande
Tullverket vill varna människor med sömnproblem från att beställa receptbelagda narkotikaklassade läkemedel på utländska webbsajter. Myndigheten ser väldigt allvarligt på den fortsatt höga beslagsnivån av sömntabletter i post- och paketflödet. Dessutom är det vanligt att äldre kvinnor beställer preparaten.
Sport-bh var smuggelgömma9.10.2026 09:53:31 CEST | Pressmeddelande
I början av juni upplever Tullverkets personal att en kvinna uppträder nervöst och förvirrat vid tågstationen i Lund. Kvinnan tas in för kontroll. Gömt på kroppen och i hennes väska påträffas tre kilo kokain och över fyra kilo heroin i strumpor. Sammanlagt smugglades över sju kilo narkotika i 715 kapslar värt cirka 6 miljoner kronor i missbrukarledet. Nu åtalas den 38-åriga kvinnan misstänkt för synnerligen grov narkotikasmuggling.
Tullen har stoppat mängder av stöldgods vid landets gränser1.10.2026 06:53:32 CEST | Pressmeddelande
Den 1 september 2025 fick Tullverket utökade möjligheter att stoppa utförsel av stöldgods när det nya brottet utförselhäleri infördes. Drygt ett år senare kan myndigheten konstatera att arbetet mot den här sortens brottslighet har varit framgångsrik. Tullinspektörerna har stoppat mängder av stulna föremål som varit på väg att lämna landet och flera personer har blivit dömda.
Dolt utrymme under baksäte innehöll sexton kilo heroin16.9.2026 11:49:30 CEST | Pressmeddelande
En morgon i mitten av maj stoppar Tullverkets personal vid Öresundsbron en tjeckisk registrerad personbil. Bilen tas ut för kontroll och en narkotikasökhund visar tydligt intresse för baksätet. När tullinspektörerna bryter upp en metallucka hittar de 16,4 kilo heroin värt runt 16 miljoner kronor i ett lönnutrymme. På onsdagen åtalades en 33-årig ukrainsk medborgare vid Malmö tingsrätt för synnerligen grov narkotikasmuggling.
Marocko utlämnar brottsmisstänkta svenskar4.9.2026 08:42:24 CEST | Pressmeddelande
Två svenskar misstänkta för inblandning i storskalig narkotikasmuggling och försäljning har utlämnats till Sverige från Marocko. Utlämnandena sker efter ett nyligen undertecknat samarbetsavtal med Marocko.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum