Tullverket

Tullverket varnar för spetsad ginseng

Dela

Under 2024 stoppade Tullverket ett ökat antal sändningar av ett ginsengpreparat, Ginseng Kianpi pil.  Vid laboratorieundersökningar visade sig preparaten vara spetsade med antihistamin och kortison som kan vara mycket farligt. Under 2022 stoppades fem sändningar och under 2023 stoppades två. 2024 stoppade Tullverket 35 sändningar med sammanlagt över 12 000 kapslar.

En förpackning Ginseng Kianpi Pil som beslagtagits i postflödet under 2024. Foto:Tullverket
En förpackning Ginseng Kianpi Pil som beslagtagits i postflödet under 2024. Foto:Tullverket

- De läkemedel som ginsengpreparatet innehåller ge kan svåra biverkningar och mörkertalet är sannolikt stort. Avsändaren anmäler varken till oss eller informerar användarna om att det rör sig om läkemedel. Preparatet säljs med hjälp av sociala medier som ett ginsengpreparat för viktökning och allmän hälsa, säger Martin Norell sakkunnig vid Tullverket.

Innehåller kortison

En dryg tredjedel av de undersökta kapslarna innehöll Dexametason som är ett syntetiskt kortisonpreparat. Att ett ginsengpreparat innehåller ett syntetiskt läkemedel innebär att det har tillsatts med avsikt. Om man tar kortison under en längre tid kan det påverka kroppens hormonbalans. Kortison liknar kortisol, ett hormon som framförallt är kopplat till ämnesomsättningen. Efter att man ätit preparatet en tid minskar kroppens egna produktion av det livsviktiga hormonet.

- Man utsätter sig själv för fara när man använder de här preparaten och Läkemedelsverket har uppmanat  de som använder Ginseng Kianpi Pil att söka läkare för att få hjälp att sluta med preparatet på ett säkert sätt, säger Martin Norell.  

Innehåller även Antihistamin

Nästan alla undersökta sändningar innehöll också Cyproheptadin. Det är ett antihistamin av äldre typ som inte används i något godkänt läkemedel i Sverige. 
- Risken för biverkningar är stor. Antihistamin kan bland annat ge plötslig dåsighet, vilket är farligt i samband med till exempel bilkörning. Det säger sig självt att det kan vara extra problematiskt om man inte vet att man äter ett sådant preparat, säger Martin Norell.

I postförsändelser från Indonesien

De sändningar Tullverket upptäcker kommer i post- och paketflödet. Ginseng Kianpi Pil skickas oftast från Indonesien men det tillverkas av ett kinesiskt företag. Många sändningar bedöms vara för eget bruk men under 2024 har Tullverket stoppat sändningar som tyder på att preparatet ska säljas vidare. Tullverket har tidigare gjort beslag av Ginseng Kianpi Pil. 2018 och 2019 stoppade Tullverket flera sändningar, sedan minskade det för att öka kraftigt igen under 2024. 

Förbjudet att sälja och innehåller en hotad art

Mörkertalet är sannolikt stort eftersom felaktiga uppgifter lämnats vid importen. Det är olagligt att sälja Ginseng Kianpi Pil i Sverige, eftersom den inte är godkänd som läkemedel. Preparatets innehållsförteckning säger också att det innehåller orkidéarten Gastrodia elata. Handel med produkter som innehåller utrotningshotade arter är reglerad enligt det internationella regelverket för CITES (Convention on International Trade in Endangered Species). 

- Även i år har vi fortsatt att stöta på preparatet i våra kontroller och ser att det är annonseras på nätet. Den här typen av problem ska vi attackera från två håll. Konsumenterna måste veta vad de beställer och vi ska fortsätta med våra kontroller, säger Martin Norell.

Nyckelord

Kontakter

Tullverkets presstjänst

Här hittar du pressmeddelanden, och kontaktuppgifter. För mer information: www.tullverket.se.
Presstjänsten svarar på e-post vardagar 8-18.

Tel:0771-450 590press@tullverket.se

Bilder

En förpackning Ginseng Kianpi Pil som beslagtagits i postflödet under 2024. Foto:Tullverket
En förpackning Ginseng Kianpi Pil som beslagtagits i postflödet under 2024. Foto:Tullverket
Ladda ned bild
Martin Norell, sakkunnig Tullverket. Foto: Tullverket
Martin Norell, sakkunnig Tullverket. Foto: Tullverket
Ladda ned bild

Om oss

Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman. 

Följ Tullverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Tullverket

Grodmän på undervattensskotrar misstänks ha hämtat 240 kilo kokain från smuggelfartyg27.11.2025 12:23:51 CET | Pressmeddelande

Tullverket har avslöjat ett avancerat sätt att smuggla sammanlagt cirka 240 kilo kokain till Sverige. Dykare på undervattensskotrar misstänks ha plockat upp narkotika som var fäst på ett fartyg i Uddevalla hamn. Vid ett tillslag i juni mot två fordon i Ljungskile hittade tullkriminalen 170 kilo kokain värt drygt 160 miljoner kronor i missbrukarledet. På torsdagen åtalades tre män vid Uddevalla tingsrätt misstänkta för synnerligen grov narkotikasmuggling samt synnerligen grovt narkotikabrott.

Stora mängder kokain smugglades i dolda utrymmen14.11.2025 08:09:35 CET | Pressmeddelande

Tullverket har avslöjat flera avancerade varianter där dolda utrymmen i personbilar och lastbilar använts till att smuggla och distribuera narkotika. Nu åtalas två polska chaufförer som stoppades vid Öresundsbron i somras när de försökte smuggla in 32 kilo kokain i ett lönnutrymme i en kyltrailer. Samma lastbil misstänks ha fört in 82 kilo kokain som tullkriminalen hittade i våras när de slog till mot två ombyggda fordon i Stockholm. Samtidigt pågår i Stockholms tingsrätt en rättegång mot fem andra inblandade i den organiserade smugglingen som beräknas ha omsatt mångmiljonbelopp.

Falskt fraktbud smugglade stora mängder narkotika5.11.2025 09:05:47 CET | Pressmeddelande

Den vita lastbilen saknade firmamärken och verkade lite väl sliten för att tillhöra ett välrenommerat fraktbolag. Chauffören i sin jacka med tydliga DHL-loggor var inte heller så trovärdig. Så Tullverkets personal vid Öresundsbron bestämde sig för att undersöka det nederländska fordonet lite närmare. Längst in i lastutrymmet hittades fem lådor som innehöll nästan sex kilo heroin och runt 237 kilo cannabisharts. Utredningen visar att han var på väg till en industrifastighet på Värmdö utanför Stockholm. På onsdagen åtalades den 24-årige chauffören vid Malmö tingsrätt för synnerligen grov narkotikasmuggling.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye