Utländska investeringar minskar svenska företags utsläpp
Utländska investeringar kan bidra till att minska intensiteten av koldioxidutsläpp och energianvändning i svenska företag, något som kan bidra till den gröna omställningen. Det visar en ny rapport från Kommerskollegium.

Svenska företag som förvärvas av utländska investerare minskar sina utsläpp och använder mindre energi i sin produktion. Framför allt är det företag med högst utsläpp per producerad enhet som står för den största förbättringen. Studien visar också att utländska företag inte enbart riktar in sig på de mest miljövänliga företagen, utan att svenska företag generellt är attraktiva investeringsobjekt.
Utländska investeringar kan bidra till Sveriges mål om nettonollutsläpp till år 2045, som kräver stora investeringar i koldioxidsnål och energieffektiv teknologi.
– Att Sverige har ett öppet och transparent investeringsklimat är avgörande för att snabba på den gröna omställningen och stärka vår konkurrenskraft. Utländska investeringar kan spela en viktig roll för klimatomställningen, bland annat genom ökad finansiering och tillgång till nya teknologier, säger Erik Merkus, utredare på Kommerskollegium.
Rapporten visar att det finns en direkt länk mellan investeringar, hållbarhet och säkerhet. Att utländska direktinvesteringar har positiva miljömässiga effekter stärker vårt skydd mot klimatkriser.
– Vi hoppas att resultaten kan påverka beslut på alla relevanta verksamhetsområden, oavsett om de rör finansieringen av den gröna omställningen, ekonomisk säkerhet eller bibehållandet av ett öppet och transparent investeringsklimat, säger Erik Merkus.
Nyckelord
Kontakter
Pressansvarig Karin Flygare
Tel:08-690 49 00press@kommerskollegium.seLänkar
Kommerskollegium är Sveriges myndighet för utrikeshandel, EU:s inre marknad och handelspolitik.
Följ Kommerskollegium
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kommerskollegium
Inget samband mellan höga tullar och positiv handelsbalans10.3.2025 13:22:43 CET | Pressmeddelande
En central del av den amerikanska handelspolitiken, under den nya Trump-administrationen, är att höjda tullar minskar USA:s handelsunderskott. Det kan verka rimligt, men i själva verket påverkar höjda tullar bara handelsbalansen marginellt och de kan lika gärna spä på ett handelsunderskott. Det visar en ny analys från Kommerskollegium.
Att revidera GDPR kan stärka EU:s digitala handel och konkurrenskraft5.3.2025 13:57:38 CET | Pressmeddelande
Dataskyddsförordningen GDPR har satt en global standard för dataskydd, stärkt förtroendet för digitala marknader och påverkat internationella regleringar. Samtidigt har den skapat regulatorisk osäkerhet, höga efterlevnadskostnader och hämmat gränsöverskridande dataflöden. Det bromsar EU:s handel och produktivitet, visar en ny analys från Kommerskollegium.
Stora ekonomiska värden står på spel – dataflöden måste fungera bättre för företag i EU6.2.2025 09:49:09 CET | Pressmeddelande
Det är för krångligt för företag i EU – otydlighet och svårtolkade regelverk håller tillbaka den digitala ekonomin och minskar därmed EU:s konkurrenskraft. EU:s lagstiftning måste säkerställa att data kan flöda fritt över landsgränser. Det visar en ny rapport från Kommerskollegium.
EU bör förhandla om ett digitalt avtal med USA – oavsett vem som vinner presidentvalet14.10.2024 10:22:54 CEST | Pressmeddelande
EU kan och bör driva förhandlingar om ett digitalt avtal med USA – oavsett vem som vinner det amerikanska presidentvalet i november 2024. Det kan stärka de ekonomiska banden mellan EU och USA, samtidigt som det bidrar till att gemensamt hantera existerande säkerhetshot. Det slår Kommerskollegium fast i en ny rapport som publiceras i dag.
Trumps tullar skulle drabba svensk export negativt – men USA drabbas hårdast10.10.2024 09:50:47 CEST | Pressmeddelande
Om USA skulle införa omfattande tullar mot Kina och resten av världen, vilket Donald Trump sagt att han kommer göra om han blir president, kan Sveriges export till USA minska med 16 procent. Fordonsindustrin, som utgör en tredjedel av Sveriges export till USA, är särskilt utsatt. De största negativa effekterna drabbar dock USA. Detta visar en ny analys från Kommerskollegium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum