Kulturen i Lund inviger Byggnadsvårdsåret 50 år
Smide, mureri, fönsterrenoveringar, videoproduktion och stadsvandringar. Det är några av projekten på Kulturen i Lund i samband med 50-årsjubileet av det Europeiska byggnadsvårdsåret.
Den 20 mars inleds en rad olika aktiviteter som har med byggnadsvård att göra.

Det var 1975 som Europarådet i Strasbourg utlyste European Architectural Heritage Year i syfte att göra allmänheten medveten om de oersättliga kulturella, sociala och ekonomiska värden som finns i historiska byggnader och miljöer. I år, när det gått 50 år, kommer därför byggnadsvårdsåret uppmärksammas särskilt med en rad evenemang och aktiviteter.
Givetvis kommer detta märkas på Kulturen, som förvaltar ett 50-tal historiska byggnader och där byggnadsvårdande insatser av hus och kulturhistoriska miljöer görs löpande.
Här några exempel av det som händer 2025:
Den 20 mars inleder Lunds stadsantikvarie Petter Eiring med ett föredrag om Lunds kulturmiljöer. I en tid av stora omvälvningar, både lokalt och globalt, innebär stora utmaningar för stadsbyggnad och kulturmiljövård. Vad är det för miljö vi överlämnar till våra barn?
Den 6 april blir det kulturhistorisk stadsvandring med stadsantikvarie Petter Eiring samt Lunds stadshistoriker Peter K Andersson, med rubriken Fattighus, funkis och folkliv – kulturmiljö arkitektur och historia i Kulturkvadranten.
Till hösten håller Otto Ryding, tidigare kommunantikvarie i Lund, föredrag om ”Att bevara en stad - Bevarandefrågor under 500 år.” Ulla Jansson, lektor på LTH, håller föredrag om ”Att bevara det befintliga – nyckeln för byggbranschens hållbarhetsutmaningar”.
Under året kommer det även finnas möjlighet för barn och vuxna att prova på olika aktiviteter, som smide, schablonmåleri och att mura. Kulturen kommer ha visningar av skånsk byggnadskultur och Östarpsdagen har i år tema byggnadsvård. Under året producerar Kulturen också flera videofilmer som handlar om byggnadsvård som visas i utställningen ByggnadsKulturen och som publiceras på YouTube.
– Byggnadsvårdsåret 1975 var en viktig satsning och en reaktion mot rivningar och ovarsamma stadsomvandlingar. Genom att uppmärksamma 50-årsjubileet vill Kulturen väcka intresse och öka kunskapen kring våra gemensamma kulturmiljöer och byggnadsbestånd, säger Lena Aurivillius Hector, bebyggelseantikvarie på Kulturen i Lund.
Nyckelord
Kontakter
Johan RominKommunikatör
Tel:0765-35 04 85Tel:0760-24 51 10johan.romin@kulturen.comLena Aurivillius HectorBebyggelseantikvarieKulturen i Lund
Tel:0765-39 04 67lena.aurivilliushector@kulturen.comBilder







Länkar
Om Kulturen i Lund
Kulturen i Lund är ett kulturhistoriskt museum i centrala Lund med friluftsmuseum, historiska hus, utställningar, verksamhet för barn och ett stort antal experter inom byggnadsvård, historia, arkeologi och utställningsproduktion. Kulturen grundades 1882 av Georg Karlin och friluftsmuseet öppnade 1892. Kulturen är ett fristående museum som ägs av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.
Följ Kulturen i Lund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturen i Lund
Julstök med julmarknad på Kulturen i Lund23.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Den 28–30 november är det dags för Kulturens årliga tradition: Julstök med julmarknad! Det är årets största evenemang på museet.
Pressvisning av "Dräktmod – folkliga kläder från Skåne"15.9.2025 11:15:29 CEST | Pressmeddelande
Folkdräkt är hetare än på länge! Det har rapporterats om fenomenet i inslag i såväl SVT som SR, i tidningsartiklar och i sociala medier. Det ligger alltså helt rätt i tiden att Kulturen i Lund nu återinviger utställningen Dräktmod – folkliga kläder från Skåne, lördagen den 27 september. Pressvisning torsdagen den 25 september kl 10.30.
Barnens dag med fri entré 6 september1.9.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Lördagen den 6 september är det Barnens Dag på Kulturen i Lund, och museiparken förvandlas till en härlig festplats full av roliga upplevelser för hela familjen. Det är fri entré för alla hela dagen!
Hyllning till mönstermästaren Sven Fristedt – ny bok28.8.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Kulturen i Lunds utställning Sven Fristedt – mästare i mönster har nu fått en uppföljare i bokform med samma namn, utgiven av Carlssons Bokförlag. Sven Fristedt var en av vår tids mest produktiva och uppskattade svenska textilformgivare. När boken skulle gå i tryck i juni kom det tragiska beskedet att Sven hastigt hade gått bort. Nu hyllar vi hans konstnärskap genom ett evenemang kring den nyutgivna boken lördagen den 13 september.
Besöksrekord för Kulturens midsommarfirande!25.6.2025 08:01:57 CEST | Pressmeddelande
Det blev besöksrekord på midsommarfirandet på Kulturen i Lund. Sammanlagt kom 4 100 personer till Kulturen. Det är en ökning med nära 20 % jämfört med midsommarfirandet förra året. – Vår museipark var helt full med dansande och glada människor, det var jätteroligt, säger Yvonne Andersson som är chef för program och försäljning på Kulturen i Lund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum