Kulturen i Lund inviger Byggnadsvårdsåret 50 år
14.3.2025 11:09:36 CET | Kulturen i Lund | Pressmeddelande
Smide, mureri, fönsterrenoveringar, videoproduktion och stadsvandringar. Det är några av projekten på Kulturen i Lund i samband med 50-årsjubileet av det Europeiska byggnadsvårdsåret.
Den 20 mars inleds en rad olika aktiviteter som har med byggnadsvård att göra.

Det var 1975 som Europarådet i Strasbourg utlyste European Architectural Heritage Year i syfte att göra allmänheten medveten om de oersättliga kulturella, sociala och ekonomiska värden som finns i historiska byggnader och miljöer. I år, när det gått 50 år, kommer därför byggnadsvårdsåret uppmärksammas särskilt med en rad evenemang och aktiviteter.
Givetvis kommer detta märkas på Kulturen, som förvaltar ett 50-tal historiska byggnader och där byggnadsvårdande insatser av hus och kulturhistoriska miljöer görs löpande.
Här några exempel av det som händer 2025:
Den 20 mars inleder Lunds stadsantikvarie Petter Eiring med ett föredrag om Lunds kulturmiljöer. I en tid av stora omvälvningar, både lokalt och globalt, innebär stora utmaningar för stadsbyggnad och kulturmiljövård. Vad är det för miljö vi överlämnar till våra barn?
Den 6 april blir det kulturhistorisk stadsvandring med stadsantikvarie Petter Eiring samt Lunds stadshistoriker Peter K Andersson, med rubriken Fattighus, funkis och folkliv – kulturmiljö arkitektur och historia i Kulturkvadranten.
Till hösten håller Otto Ryding, tidigare kommunantikvarie i Lund, föredrag om ”Att bevara en stad - Bevarandefrågor under 500 år.” Ulla Jansson, lektor på LTH, håller föredrag om ”Att bevara det befintliga – nyckeln för byggbranschens hållbarhetsutmaningar”.
Under året kommer det även finnas möjlighet för barn och vuxna att prova på olika aktiviteter, som smide, schablonmåleri och att mura. Kulturen kommer ha visningar av skånsk byggnadskultur och Östarpsdagen har i år tema byggnadsvård. Under året producerar Kulturen också flera videofilmer som handlar om byggnadsvård som visas i utställningen ByggnadsKulturen och som publiceras på YouTube.
– Byggnadsvårdsåret 1975 var en viktig satsning och en reaktion mot rivningar och ovarsamma stadsomvandlingar. Genom att uppmärksamma 50-årsjubileet vill Kulturen väcka intresse och öka kunskapen kring våra gemensamma kulturmiljöer och byggnadsbestånd, säger Lena Aurivillius Hector, bebyggelseantikvarie på Kulturen i Lund.
Nyckelord
Kontakter
Johan RominKommunikatör
Tel:0765-35 04 85Tel:0760-24 51 10johan.romin@kulturen.comLena Aurivillius HectorBebyggelseantikvarieKulturen i Lund
Tel:0765-39 04 67lena.aurivilliushector@kulturen.comBilder







Länkar
Om Kulturen i Lund
Kulturen i Lund är ett kulturhistoriskt museum i centrala Lund med friluftsmuseum, historiska hus, utställningar, verksamhet för barn och ett stort antal experter inom byggnadsvård, historia, arkeologi och utställningsproduktion. Kulturen grundades 1882 av Georg Karlin och friluftsmuseet öppnade 1892. Kulturen är ett fristående museum som ägs av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.
Följ Kulturen i Lund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturen i Lund
Donationer på 24 miljoner kronor stärker Kulturens framtid9.7.2026 09:56:44 CEST | Pressmeddelande
Kulturen i Lund har den senaste tiden tagit emot fyra större donationer och testamenten som tillsammans uppgår till ca 24 miljoner kronor. Gåvorna visar ett starkt engagemang för Kulturens verksamhet och innebär ett betydande tillskott som skapar förutsättningar för att utveckla samlingar, forskning och publika aktiviteter.
Premiär 23 juni för årets Lekfulla tidsresor!18.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Den 23 juni är det premiär för årets Lekfulla tidsresor på Kulturen i Lund! I år får publiken följa med till tre olika tidsepoker, där den röda tråden är Slaget vid Lund. Spelas tisdag till torsdag, två föreställningar per dag, under perioden 23 juni till 9 juli.
Interaktiv sommarteater för familjen på Kulturen i Lund11.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
I gränslandet – Slaget vid Lund är en interaktiv familjeföreställning som spelas tio sommarkvällar i juli, efter att museet har stängt. Här väntar en fartfylld berättelse – om att våga hjälpa varandra och skratta tillsammans när mörkret tätnar.
Fira traditionell midsommar på Kulturen i Lund och Kulturens Östarp4.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Dans kring midsommarstången, folkdans och historiska miljöer väntar när Kulturen firar midsommar i Lund och på Kulturens Östarp. På midsommardagen erbjuder vi ett särskilt program med visningar på engelska om svenska midsommartraditioner.
Lunds historiedagar uppmärksammar 350-årsminnet av Slaget vid Lund28.5.2026 13:21:29 CEST | Pressmeddelande
Den 30–31 maj arrangeras Lunds historiedagar som en del av Minnesåret för Slaget vid Lund. På Kulturen i Lund väntar bland annat visningar, nyöppning av den medeltida stenträdgården Lapidariet och fri entré under lördagen. Samtidigt fylls Lundagård av marknadsstånd, karolinskt tältläger, uppvisningar och mycket mer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum