Kulturen i Lund väljer ViaTT
Kulturen i Lund har beslutat att gå över till pressmeddelandetjänsten ViaTT. Detta som ett led i en ny kommunikationssatsning från museets sida.
– Det blir stort fokus på PR och digital kommunikation framåt, och därför känns ViaTT helt rätt, säger den tidigare TV4- och SVT-journalisten Johan Romin, som är ny kommunikatör på Kulturen i Lund.

Kulturen i Lund är ett stort föreningsdrivet museum i hjärtat av Lund, med friluftsmuseum, 25 historiska hus, flertalet historiska utställningar och en rad aktiviteter för barn och vuxna.
För Lundabor och skåningar är museet en naturlig del av traditioner och firanden, av till exempel påsk, midsommar och jul, och det är många barn och skolklasser som genom decennierna fått uppleva Kulturens många historiska miljöer. Friluftsmuseet invigdes redan 1892.
Kulturen i Lund har en mycket stark närvaro lokalt och regionalt, ett stort engagemang i sina sociala kanaler och blir ofta uppmärksammat i lokala medier. Men nu vill museet nå ut bredare och kommunicera nationellt.
I samband med ingången av 2025 har museet antagit en ny kommunikationsplan med stort digitalt fokus och har sett över sin kommunikation inom en rad olika områden. Det blir digitala kampanjer i Schibsted-medier, Native i digitala medier och reklam i Playtjänster bland mycket annat.
I samband med detta har museet också beslutat att gå över till TT:s pressmeddelandetjänst ViaTT, som möjliggör kommunikation riktad mot de målgrupper som museet vill nå. Tjänsten är dessutom stark inom segmentet kultur, med många följare inom detta område.
– Övergången till pressmeddelandetjänsten ViaTT är en naturlig del av vår nya digitala kommunikationsplan, som har fokus på tre huvudmålgrupper: barnfamiljer, turister och specialintresserade inom historia och arkeologi, säger Gustav Olsson, museichef på Kulturen i Lund.
– PR-verksamhet och digital kommunikation ligger mig varmt om hjärtat som tidigare journalist, säger Kulturens nya kommunikatör Johan Romin, som har en bakgrund på Sveriges Television, UR och TV4. Vi ser därför fram emot samarbetet med TT.
https://via.tt.se/pressrum/3237100/kulturen-i-lund?subscribe
Nyckelord
Kontakter
Johan RominKommunikatör
Tel:0765-35 04 85Tel:0760-24 51 10johan.romin@kulturen.comBilder



Länkar
Om Kulturen i Lund
Kulturen i Lund är ett kulturhistoriskt museum i centrala Lund med friluftsmuseum, historiska hus, utställningar, verksamhet för barn och ett stort antal experter inom byggnadsvård, historia, arkeologi och utställningsproduktion. Kulturen grundades 1882 av Georg Karlin och friluftsmuseet öppnade 1892. Kulturen är ett fristående museum som ägs av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.
Följ Kulturen i Lund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturen i Lund
Kulturen i Lund rekryterar två nya chefer!25.3.2025 15:17:33 CET | Pressmeddelande
För första gången på länge ska Kulturen i Lund rekrytera två nya chefer. Det är de båda cheferna för Kulturens samlingar och fastigheter som går i pension, och nu söker museet deras ersättare. – Det här är två nyckelbefattningar av stor betydelse för museet, säger museichef Gustav Olsson.
Oväntade lukter i Livets museums nya utställning!17.3.2025 11:26:28 CET | Pressmeddelande
Nu öppnar en ny luktutställning på Livets museum i Lund, där besökarna kan testa sitt eget luktsinne och lära sig mer om hur luktsinnet fungerar. Under covid-pandemin upplevde många hur luktsinnet försämrades eller till och med försvann. Men lukten går att träna upp, visar den nya utställningen.
Kulturen i Lund inviger Byggnadsvårdsåret 50 år14.3.2025 11:09:36 CET | Pressmeddelande
Smide, mureri, fönsterrenoveringar, videoproduktion och stadsvandringar. Det är några av projekten på Kulturen i Lund i samband med 50-årsjubileet av det Europeiska byggnadsvårdsåret. Den 20 mars inleds en rad olika aktiviteter som har med byggnadsvård att göra.
Tatueringsmässa på Kulturen!24.1.2025 12:20:00 CET | Pressmeddelande
Den 1–2 februari 2025 välkomnar Kulturen i Lund återigen Sisters Tattoo & Art Expo – en tatueringsmässa där besökare kan bli tatuerade, se andra bli tatuerade, och hämta inspiration från tatueringsvärlden. Det är det sjätte året som evenemanget arrangeras av Darren Ward och Kulturen, där några av Europas främsta kvinnliga tatuerare samlas under en helg. Här kan tatueringskonsten upplevas på nära håll – på ett kulturhistoriskt museum!
Kulturen i Lund startar podd20.12.2024 14:07:00 CET | Pressmeddelande
Nu är det premiär för Kulturens nya podd: Historielunden. Sveriges första uttalade kulturhistoriska podd!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum