Två av tre svenskar planerar bojkott av matjättarna
69 procent av de svenska konsumenterna tänker delta i den uppmärksammade bojkotten av de stora matkedjorna under vecka 12, visar en ny undersökning från DealGuru.
– En veckas bojkott löser visserligen inte problemet med skenande matpriser, men det skickar ett tydligt budskap. Många konsumenter känner en maktlöshet inför hela situationen, säger Johan Selin, VD på DealGuru.
Bojkotten har snabbt fått spridning via sociala medier som en protest mot de kraftiga prisökningar som pressar svenska hushåll. Samtidigt uppger var tredje konsument att de kommer handla som vanligt.
– Många delar frustrationen men menar att det är fel väg att gå då inköpen bara flyttas till veckan före eller efter, säger Johan Selin.
Trots delade meningar om bojkottens effektivitet är matpriserna en fråga som engagerar brett. Samtidigt pratas det väldigt lite om statens roll i sammanhanget.
– De stigande matpriserna har gett miljarder extra i statskassan genom matmomsen och därigenom bidragit till de ökade matpriserna. Hur resonerar politikerna? Är det aktuellt med en sänkning av matmomsen? avslutar Johan Selin.
_______________
Fakta om undersökningen
Undersökningen genomfördes den 13–14 mars 2025 i DealGurus Facebook-grupp ”DealGuru Community – rabatter, rabattkoder och deals”, med över 5 000 medlemmar från hela Sverige.
Frågan löd: ”Matpriserna skjuter i höjden och nu uppmanar många på sociala medier till bojkott av de stora matkedjorna under vecka 12. Vad tycker du?”
Av totalt 160 deltagare svarade 69 % att de planerar att delta i bojkotten, medan 31 % uppgav att de kommer handla som vanligt.
Kontakter
Johan SelinVd DealGuru AB
Tel:+46 73 53 56 598johan@dealguru.seOm DealGuru
DealGuru är en community för alla som älskar rabatter och erbjudanden. Genom DealGurus app och webbplats kan medlemmarna dela tips om de bästa dealsen och hjälpa varandra att spara både tid och pengar. DealGuru grundades i Lund 2022 av Johan Selin och Lasse Järvinen.
Följ DealGuru
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från DealGuru
AI-profilen Hannes Wideteg blir ny CTO på DealGuru26.3.2025 06:07:00 CET | Pressmeddelande
Hannes Wideteg, AI-experten som blev rikskänd efter att ha löst SJ:s biljettkaos och grundat den AI-drivna hemsidebyggaren Asekio, blir CTO på DealGuru. I sin nya roll kommer Hannes leda utvecklingen av DealGurus tekniska plattform som med hjälp av smarta AI-lösningar matchar varje användare med de mest relevanta erbjudandena.
Gratisprinsessans tips – så fyndar du på Black Week26.11.2024 06:07:00 CET | Pressmeddelande
Black Week är här, och årets största shoppingvecka bjuder på både möjligheter och fallgropar. Med lite planering och smarta strategier kan man som konsument spara stort utan att spendera i onödan, menar fyndproffset Malin Persson.
Årets julklapp ”tråkig” enligt 9 av 10 konsumenter18.11.2024 06:07:00 CET | Pressmeddelande
Svenska konsumenter är inte imponerade av årets julklapp – unisex-doften. Hela 9 av 10 tycker att valet är tråkigt, och endast 4 % planerar att köpa den, enligt en ny undersökning från DealGuru. "Det enda som kommer dofta i jul är granen," konstaterar Johan Selin, VD på DealGuru.
Singles Day är överskattad – större rabatter att vänta under Black Week8.11.2024 06:07:00 CET | Pressmeddelande
Nästan 9 av 10 svenska konsumenter planerar att hoppa över Singles Day, och i stället spara sina pengar till Black Week i år, visar en ny undersökning från DealGuru.
Allt tuffare för barnfamiljer efter prisrusning på svenska nöjesparker5.9.2024 06:07:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaden för att besöka svenska nöjesparker har ökat med 39 % sedan 2018, där ett besök kan kosta en barnfamilj tusentals kronor. Detta samtidigt som många familjer kämpar för att få ekonomin att gå ihop, vilket har lett till en kraftig ökning i efterfrågan på rabatter till svenska nöjesparker, visar en sammanställning från Dealguru.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum