Arlövs Nöjesproduktion

Thomas Petersson gästartist i Arlövsrevyn 2026

Dela

När Arlövsrevyn 2026 firar 30 år kommer den halländska komikern och skådespelaren Thomas Petersson att vara gästartist.

Ensemblen i Arlövsrevyn 2026
Ensemblen i Arlövsrevyn 2026 Johan Löfquist

Thomas Petersson i Arlövsrevyn!

När Arlövsrevyn 2026 firar 30 år kommer den halländska komikern och skådespelaren Thomas Petersson att vara gästartist.

-    Nu blir det äntligen av, säger Thomas Petersson som ser fram emot att möta publiken på Arlövs Teater.
-    Arlövsrevyn sätter humorn och skrattet i första rummet och därför vill jag vara med. Jag älskar att roa en publik.

Thomas Petersson har vi sett i många olika TV-program, t ex ”Snacka om nyheter”, ”Prat i Kvadrat”, ”Timeout”, ” På Spåret”, ”Bäst i test” och i TV 5 hade han till och med en egen Talkshow. TV-genombrottet kom i humorprogrammet som sändes från Norra Brunn i Stockholm: ”Släng dig i brunnen”.
Thomas har också gjort stor succé i många olika farser, bland annat i ”Suger – i hetaste laget” på Fredriksdalsteatern, ”Kuta och kör” på Lorensbergsteatern, ”Little shop of horros” och ”Hotelliggaren” på Halmstads teater och ”Pappor på prov” på Krusenstiernska teatern. ”Var är Zlatan?” tillhör också de mest publikdragande farserna som Thomas spelat och hans framgångar har bland annat lett till en ”Guldmask” (2003) samt vinnare av Edvard-priset (1998), uppkallat efter Edvard Persson.

-    Lägg därtill att Thomas har uppträtt som stå-upp-komiker på de flesta underhållningslokaler i Sverige som har brandsläckare och skylt för nödutgång, så förstår ni att jag länge försökt övertala honom att vara med i Arlövsrevyn, säger Kent Nilsson, som nu gör sin 30:e revy på Arlövs Teater.

Förra årets debutant Jessica Persson, som gjorde stor succé med sin figur Gulli, finns på scenen även 2026, liksom de kritikerrosade aktörerna Birgitta Rydberg, Victor Berg och Caroline Nilsson. Begåvade Birgitta har vi bland annat sett ”hemma” hos mamma Eva på Helsingborgs nöjesscener. Caroline Nilsson är nu för tiden en lika självklar stjärna på Arlövs revyscen som pappa Kent och Victor Bergs ljuva stämma kommer att trollbinda publiken även detta år.

Revypappan Kent Nilsson kan nu stoltsera med att Arlövsrevyn har spelar 1441 föreställningar och setts av drygt 380 000 personer.

-    Vi är och förblir en institution i svensk revy-historia, säger Kent Nilsson som under åren har haft gästartister som Siw Malmqvist, Jarl Borssén, Sven Melander, Hasse ”Kvinnaböske” Andersson, Claes Malmberg, Lasse Brandeby Ann-Louise Hansson och Dan Ekborg.

Arlövsrevyn, som i år har en ny regissör i Andreas Sköld, har premiär den 5 januari 2026 på Arlövs Teater. I orkesterdiket sitter Magnus Rosengrens eminenta revyorkester.
Biljetterna släpps den 19:e maj kl 09.00.

Vill du ha mer information så kontakta Kent Nilsson via mail:  info@arlovsrevyn.se

Bilder

Ensemblen i Arlövsrevyn 2026
Ensemblen i Arlövsrevyn 2026
Johan Löfquist
Ladda ned bild

Länkar

Följ Arlövs Nöjesproduktion

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Arlövs Nöjesproduktion

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye