Arla tar över ordförandeklubban i Årets Kock AB
17.3.2025 13:15:00 CET | Arla | Pressmeddelande
Christer Lundin, chef för Foodservice på Arla, kliver in som ny styrelseordförande för Årets Kock AB. Samtidigt stärker man sin position som motor för svensk gastronomi med nya tillskott i styrelsen. De tidigare vinnarna av Årets Kock – SM i professionell matlagning – Jessie Sommarström och Johan Backéus tar plats i styrelsen. Dessutom tillträder Frida Tydén, kommunikations- och marknadsdirektör på Lantmännen, som adjungerad ledamot.

– Det känns otroligt ärofyllt att ta över posten som styrelseordförande. Med våra nya styrelsemedlemmar och deras djupa engagemang för hållbarhet, innovation och branschens utveckling ser vi fram emot att fortsätta leda svensk gastronomi in i framtiden, säger Christer Lundin, chef för Foodservice på Arla tillika nytillträdd ordförande i Årets Kock AB.
Jessie Sommarström, vinnare av Årets Kock 2022 och Executive Chef på Sodexo, brinner för att driva gastronomin mot en mer hållbar framtid med sina innovativa matkoncept. Johan Backéus, som tog hem segern i Årets Kock 2017, driver i dag den hyllade restaurangen Naturaj i Sundsvall, där han fokuserar på lokala råvaror och unika smakupplevelser. Frida Tydén, kommunikations- och marknadsdirektör på Lantmännen, ansluter som adjungerad ledamot och tillför värdefull erfarenhet från både marknadsförings- och livsmedelsbranschen.
Styrelsens tidigare ordförande, Mårten Lyth från Spendrups, lämnar över stafettpinnen men stannar kvar som ledamot för att fortsätta bidra med sin långa erfarenhet.
– Det känns otroligt spännande att välkomna Jessie, Johan och Frida till styrelsen. Deras breda kompetens och passion för svensk gastronomi kommer att bli en stor tillgång i vårt arbete framåt, fortsätter Christer Lundin.
Med de nya tillskotten i styrelsen fortsätter Årets Kock AB att utveckla och stärka sin roll som ledande aktör inom svensk gastronomi, med ett starkt fokus på hållbarhet och återväxt inom branschen.
Den nya styrelsen består av:
- Christer Lundin, Chef Foodservice Arla Sverige, Styrelseordförande
- Mårten Lyth, kommunikationsdirektör, Spendrups
- Leif Börjesson, VD, Spring Wines & Spirits
- Caroline Starck, kommunikationschef, Arla Sverige
- Frida Tydén, kommunikations- och marknadsdirektör, Lantmännen
- Klas Lindberg, krögare Portal, Årets Kock 2012
- Jessie Sommarström, Executive Chef Sodexo, Årets Kock 2022
- Johan Backéus, krögare Naturaj, Årets Kock 2017
Arla stolt huvudsponsor sedan starten 1983
Årets Kock är Sveriges mest prestigefyllda matlagningstävling och officiellt svenskt mästerskap i professionell matlagning. Tävlingen har arrangerats varje år sedan 1983, med Arla som stolt huvudsponsor sedan starten, och har bidragit till att lyfta det skandinaviska kökets renommé i världen.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 600 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 164 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Nytt svenskt mjölkpulver ska stärka livsmedelsberedskapen20.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Intresset för produkter som kan stärka Sveriges livsmedelsberedskap ökar. Nu lanserar bondeägda Arla svenskt mjölkpulver i en ny förpackningsstorlek anpassad för offentliga verksamheter, storkök och beredskapslager. Produkten finns tillgänglig för beställning från vecka 37.
Unga vill äta hälsosamt, men vardagen vinner: fyra av tio ersätter måltider med något på språng18.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Unga har god kunskap om vad som är hälsosamt och en tydlig ambition att leva därefter. Ändå står tidspress, ekonomi, sug och ett ständigt tillgängligt utbud ofta i vägen. En ny rapport från Ungdomsbarometern, som tagits fram på uppdrag av Arla, visar ett växande gap mellan ambitioner och beteenden kring mat och hälsa. Resultaten visar också att fyra av tio 15–24-åringar upplever en stor skillnad mellan hur hälsosamt de vill äta och hur hälsosamt de faktiskt äter.
Arla sponsrar vanliga tonåringar i stället för kändisar17.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla söker nu unga i åldern 16–19 år som vill bli sponsrade under ett år. I stället för att sponsra kändisar och elitidrottare vill Arla lyfta unga med egna drömmar, ambitioner och utmaningar i vardagen.
Hon blir ny chef för Foodservice på Arla10.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Julia Kronlund tillträder i dag rollen som chef för Foodservice på Arla Sverige. Hon får därmed ansvar för Arlas affär inom mat och dryck utanför hemmet, från restauranger, caféer och catering till offentliga måltider i exempelvis skolor och äldreomsorgen.
Mjölkpriset till Arlabönderna höjs i augusti31.7.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Priset för konventionell mjölk höjs med 11,1 öre per kilo i augusti, medan priset för ekologisk mjölk ligger kvar på samma nivå.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum