Ägaravtalet signerat - NWT Media och Bonnier News Local redo för partnerskap
NWT Media och Bonnier News Local har formellt signerat avtalet om korsvist ägande mellan koncernerna.
– Vi är glada över att ha avtalet i hamn och ser fram mot att tillsammans kunna stärka den svenska lokaltidningsmarknaden, säger Sture Bergman, vd NWT Gruppen och Anders Eriksson, vd Bonnier News i en gemensam kommentar.

I december 2024 ingick NWT Gruppen och Bonnier News Local en avsiktsförklaring om partnerskap och korsvist ägande mellan lokaltidningskoncernerna NWT Media och Bonnier News Local. I dagarna signerades det formella avtalet där NWT Media förvärvar 15 procent av Bonnier News Local och Bonnier News Local förvärvar 30 procent i NWT Media och NWT Distribution.
– Ett historiskt beslut för NWT Gruppen. Vi framtidssäkrar nu vår medieverksamhet tillsammans med Bonnier News Local. Genom avtalet lyckas vi kombinera lokal kontroll med stor skala och utvecklingskraft. I dessa oroliga tider känns det extra viktigt att vi förstärker den lokala journalistiken som är en förutsättning för en levande demokrati, säger Sture Bergman, vd NWT Gruppen.
NWT Media AB är ett helägt dotterbolag till NWT Gruppen AB och ger ut 15 lokala tidningar med Nya Wermlands-Tidningen i Karlstad som största titel. Bonnier News ger genom Bonnier News Local, som samägs med norska Amedia och Gota Media, ut ett 50-tal lokaltidningar runt om i Sverige.
– Partnerskapet med NWT Media är en hedervärd och viktig milstolpe för Bonnier News Local – och även för Bonnier News. Genom att samarbeta kring teknik, resurser och kompetens kommer vi att kunna skapa ännu bättre förutsättningar för lokal journalistik och dessutom vidareutveckla våra erbjudanden och skapa ännu större värde för läsare, användare och kunder, säger Anders Eriksson, vd för Bonnier News.
– För Gota Media och våra titlar är det oerhört positivt att vårt partnerskap och korsvisa ägande med Bonnier News Local inspirerar till nya samarbeten. Ett utvidgat partnerskap med NWT Media stärker alla ingående parter, ökar skalan och skapar därmed ännu bättre förutsättningar för konkurrenskraftig lokal journalistik, säger Mats Ehnbom, koncernchef Gota Media.
Affären genomförs först efter erforderliga myndighetsgodkännanden.
Fakta om bolagen:
NWT Gruppen är moderbolaget i koncernen som bedriver verksamhet inom media, distribution, fastigheter och investerings- och finansverksamhet. Koncernen är organiserad i separata dotterbolag för varje verksamhetsområde.
NWT Media AB består av 15 lokala mediehus i Värmland, Skaraborg och Dalsland. NWT Media levererar lokal journalistik via sajter, appar, poddar och printprodukter. Här ingår Nya Wermlands-Tidningen, Nya Kristinehamns-Posten, Karlskoga Tidning/Kuriren, Filipstads-Tidning, Värmlands Folkblad, Arvika Nyheter, Fryksdalsbygden, Provinstidningen Dalsland, Dalslänningen, Säffle-Tidningen, Skaraborgs Allehanda, Nya Lidköpings-Tidningen, Mariestads-Tidningen, Skaraborgsbygden och Götene Tidning.
NWT Distribution AB bedriver distributionsverksamhet i området och delar bland annat ut dagstidningar, paket, samhällsinformation och reklam.
Bonnier News ägs av Bonnier Group AB, i sin tur ägt av familjen Bonnier med en publicistisk tradition sedan år 1804. Bland koncernens över 200 varumärken finns några av Sveriges största och mest välkända tidningar såsom Dagens Nyheter, Expressen och Dagens industri liksom verksamheter utanför Sverige så som Hufvudstadsbladet och Vasabladet i Finland, Bonnier Publications i Danmark samt affärstidningar på över 10 marknader runtom i Europa. Affärsområdet Bonnier News Local delägs av Bonnier News, Amedia och Gota Media och ger sammantaget ut ett 60-tal lokaltidningstitlar runtom i Sverige.
Kontakter
Anders NilssonVdBonnier News
Tel:08-738 19 21anders.eriksson@bonniernews.seMats EhnbomVdGota Media
Tel:070-374 02 80Sture BergmanVdNWT Gruppen
Tel:070-374 03 70Victoria SvanbergOrdförande NWT Media, arbetande vice ordförandeNWT Gruppen
Tel:054-19 98 76Med över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Andreas Söderlund ny chefredaktör för Värnamo Nyheter15.4.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Bonnier News Local har utsett Andreas Söderlund till ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Värnamo Nyheter. Han kommer närmast från en chefsroll på SVT:s samiska redaktion. – Min första anställning som journalist var på dåvarande Hallpressen och jag har bevakat framför allt regionpolitiken i flera olika roller. Så för mig känns det här lite som att komma hem, säger Andreas Söderlund.
Bonnier News avyttrar Arcy – blir en del av Readly14.4.2025 08:12:09 CEST | Pressmeddelande
Bonnier News har tecknat avtal om att avyttra den digitala prenumerationstjänsten Arcy till Readly. Arcy har idag 11 600 egna prenumeranter och är innehållsleverantör till Bonnier News erbjudande +Allt, som har över 900 000 prenumeranter. Arcy kommer efter genomförd transaktion att bli en del av Readly.
Alexandra Johansson ny chefredaktör för Sundsvalls Tidning3.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sundsvalls Tidnings redaktionschef Alexandra Johansson får utökat uppdrag och blir tidningens nya chefredaktör och utgivare. – Jag är både glad och hedrad över att ha fått det här förtroendet. Nu ser jag fram emot att fortsätta utveckla vår journalistik tillsammans med alla medarbetare, säger hon.
Julia Engström ny chefredaktör för Avesta Tidning2.4.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Julia Engström blir ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Avesta Tidning. Hon kommer närmast från en roll som nyhetschef på Falu-Kuriren och tillträder 1 oktober. – Jag tror att Avesta Tidning har en väldigt spännande framtid för sig och det ska bli roligt att tillsammans med redaktionen ta nästa steg i utvecklingen, säger hon.
Sara Fridholm ny chefredaktör för Falköpings Tidning1.4.2025 09:35:00 CEST | Pressmeddelande
Sara Fridholm har utsetts till ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Falköpings Tidning. – Lokaljournalistik är både roligt och viktigt. Att, tillsammans med redaktionen, få fortsätta leverera journalistik som berör är något jag ser fram emot, säger hon.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum