Nytt beslut i Easee-ärendet
Elsäkerhetsverket har beslutat att åtgärder inte behöver genomföras på redan installerade laddboxar av modellerna Easee Home och Easee Charge. Easee ska däremot fortsatt rapportera in data till myndigheten.
Elsäkerhetsverket har beslutat att det för närvarande inte behövs åtgärder för redan installerade laddboxar. Däremot kvarstår ett antal tekniska brister i produkterna som exempelvis brytavstånd och oförmåga att bryta höga strömmar, vilket även innebär att produkterna saknar en inbyggd jordfelsbrytare enligt standard.
Beslutet grundas på att risken för fel av allvarlig karaktär är så låg att det inte är proportionerligt att kräva praktiska åtgärder på redan installerade laddboxar. Istället ska Easee ta fram en prognos över förväntade fel vilket sedan ska följas upp med redovisning av faktiskt felutfall till Elsäkerhetsverket.
- Elsäkerhetsverket bedömer att de möjliga fel som kan uppstå med de berörda laddboxarna i nuläget inte innebär en allvarlig risk för skada på person eller egendom. Det vi vill försäkra oss om med det här beslutet är att det inte uppstår allvarliga fel i utrustningen över tid i takt med att den åldras och slits, säger Per Samuelsson, chef för avdelningen produkter vid Elsäkerhetsverket.
Försäljningsförbudet fortsätter att gälla
Laddboxarna Easee Home och Easee Charge är belagda med försäljningsförbud sedan den 14 mars 2023 och får därmed inte säljas i Sverige. Det fanns brister i både dokumentation och teknisk konstruktion som inte uppfyllde gällande krav.
- Exempelvis så uppfyllde inte Easees jordfelsbrytarlösning de krav som finns på en jordfelsbrytare, vilket den fortfarande inte gör, säger Per Samuelsson.
Det är alltid tillverkaren som ansvarar för att de produkter som sätts på marknaden uppfyller gällande säkerhetskrav.
Vad händer nu?
Easee har tre veckor på sig att överklaga beslutet och två månader på sig att inkomma med sin prognos, sedan ytterligare 10 månader innan de ska återrapportera utfallet.
Du som har en laddbox av de aktuella modellerna bör vara observant på eventuella fel med laddboxen och anmäla dem till tillverkaren.
Du kan också göra en anmälan till Elsäkerhetsverket om en elektrisk utrustning stör eller orsakar problem.
Kontakter
Per SamuelssonAvdelningschef
Tel:010-168 05 32per.samuelsson@elsakerhetsverket.seDokument
Följ Elsäkerhetsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Elsäkerhetsverket
Kvinnor har en nyckelroll i el- och energisektorn6.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
El- och energisektorn är en av de mest expansiva och dynamiska branscherna i Sverige, och trots att kvinnor fortfarande är underrepresenterade inom yrken som elektriker och elinstallatör, är det på väg en förändring. Enligt Elsäkerhetsverkets studie, som bland annat undersökt könsfördelningen i branschen, finns det tecken på en positiv utveckling och många bra initiativ för att attrahera fler kvinnor till branschen.
Elsäkerhetsverket får fortsatt förtroende som självständig myndighet10.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
En statlig utredning föreslår att Elsäkerhetsverket får fortsatt förtroende som en självständig myndighet. Idag redovisade utredningen sin analys av 47 mindre myndigheter och 3 kommittéers uppdrag och organisation. Utredningen vill att Elsäkerhetsverket ska behålla sitt nuvarande uppdrag att säkerställa elsäkerheten i Sverige, utan några organisatoriska förändringar.
Tolvtusen elolyckor ledde till sjukvårdsbesök senaste sex åren28.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Elsäkerhetsverket har låtit genomföra en uppföljande undersökning som ger en samlad bild av de som besökt sjukvården 2018-2023 på grund av elolycka. Antal besök i specialiserad öppenvård med lindrigare skador som inte leder till en inläggning på sjukhus ökar. Elolyckor som innebär sjukvårdsbesök i slutenvård har en fortsatt nedåtgående trend.
Ny rapport: Låg risk för elrelaterade bränder i solcellsanläggningar, men ökande trend väntas4.9.2024 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Rapporten "Elrelaterade bränder i bostäder 2018-2022" visade på ett mycket lågt antal händelser orsakade av solcellsanläggningar. Nu har Elsäkerhetsverket gjort en utökad granskning av alla händelser där solcellsanläggningar varit involverade, utan avgränsning till vanliga bostäder. Den visar på ett större antal brand och brandtillbud, även om dessa fortfarande är få i jämförelse med andra startobjekt för bränder.
Elolyckor vanligast i bygg- och tillverkningsbranschen28.5.2024 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Elsäkerhetsverkets årliga rapport om elolyckor visar att antalet anmälda elolyckor ökade med cirka 21 procent under 2023. Elolyckorna för yrkesverksamma skedde främst inom branscherna bygg och tillverkning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum