Här är Göteborgs nya spårvagnslinje till Lindholmen
19.3.2025 07:55:46 CET | Västtrafik | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka linjer som kommer att börja köra på den nya spårvägen till Lindholmen. I december börjar linje 10 och nya linje 12 att köra på sträckan, en satsning som kommer ge mer plats i kollektivtrafiken och fler resmöjligheter för resenärerna.

Under hösten 2023 påbörjades arbetet med att bygga den nya spårvägen mellan Frihamnen och Lindholmen. Nu närmar sig trafikstart. Spårvagnstrafiken, däribland en helt ny linje, börjar köra i samband med Västtrafiks tidtabellsskifte i december 2025.
– Vi ser verkligen fram emot att börja köra spårvagn till Lindholmen. Göteborg utvecklas och behöver snabba, kapacitetsstarka och framförallt hållbara trafiklösningar. Den nya spårvägen på Lindholmen är en viktig satsning som kommer förenkla pendlingen för många, säger Camilla Holtet, utvecklingschef på Västtrafik.
Ny linje och fler resmöjligheter
Spårvagnslinje 12 gör premiär och blir Göteborgs nya spårvagnslinje, med trafik mellan Lindholmen och Mölndal. Samtidigt får linje 10 en ny sträckning, Lindholmen-Guldheden, och kopplar samman Chalmers Johanneberg och Chalmers Lindholmen.
Linje 2 får också en ny sträckning och kommer att köra ut mot Biskopsgården för att förstärka upp trafiken på samma sätt som linje 10 gör idag. Den nya linjesträckningen blir Högsbotorp-Biskopsgården.
Den nya spårvagnssträckan mellan Frihamnen och Lindholmen får tre hållplatser: Frihamnen, Pumpgatan och Lindholmen.
Spårvägen byggs ihop med befintliga spår på Hisingsbron, och vagnarna kommer att vända vid Lindholmen.
En del av Göteborgs framtida kollektivtrafik
Byggnationen av den nya spårvägen är en del av ett större arbete för att öka kapaciteten, minska trängseln och skapa ett mer effektivt kollektivtrafiksystem med smidigare resvägar. På längre sikt finns planer på att utöka spårvägen till Brunnsbo under 2029 och vidare till Linnéplatsen när Lindholmsförbindelsen öppnar 2039.
Fakta om den nya spårvägen:
- Spårvagnstrafiken mellan Frihamnen och Lindholmen börjar köra i samband med Västtrafiks tidtabellsskifte den 14 december 2025.
- Nya linje 12 (Lindholmen – Mölndal) och linje 10 (Lindholmen- Guldheden) kommer köra på sträckan.
- Frihamnen, Pumpgatan och Lindholmen blir nya hållplatser.
- Den nya spårvägen kopplas ihop med befintliga spår på Hisingsbron, vagnarna vänder vid Lindholmen.
Kontakter
Västtrafiks presstjänst
Presstjänsten svarar på medias frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Bilder





Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Västtrafik summerar test med självkörande buss – letar efter nya projekt8.9.2026 15:58:05 CEST | Pressmeddelande
Efter åtta månaders provkörning avslutas testet med den självkörande bussen i centrala Göteborg. Västtrafik vill samtidigt fortsätta utforska tekniken och söker nya projekt inom autonom kollektivtrafik.
Kraftigt ökat resande med Västtrafik8.9.2026 08:40:05 CEST | Pressmeddelande
Under augusti gjordes närmare 27 miljoner resor med Västtrafik, omkring två miljoner fler än under samma månad förra året. Allra mest ökade tågresandet. – Det är glädjande att fler väljer att resa hållbart med oss och vi välkomnar alla nya resenärer till kollektivtrafiken, säger Västtrafiks vd Lars Backström om siffrorna.
Västtrafik söker 235 vintercyklister3.9.2026 11:14:51 CEST | Pressmeddelande
Västtrafik vill få fler att upptäcka fördelarna med att cykla även under årets kallare månader. Genom satsningen Vintercyklist söker man nu 235 deltagare som vill byta bilresor mot cykelturer under vintern. Projektet genomförs tillsammans med åtta kommuner i Västra Götaland och Halland.
Rekordmånga elever nobbar bilskjuts i Västtrafiks utmaning2.9.2026 08:25:26 CEST | Pressmeddelande
På måndag den 7 september startar årets upplaga av På egna ben, Västtrafiks utmaning där barn väljer bort korta bilresor till skolan och istället går, cyklar eller åker kollektivt. I år deltar över 10 000 elever från 28 kommuner, vilket gör 2026 års upplaga till den största hittills.
Västsvenskar vill resa mer hållbart – men restiden avgör27.8.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Många vill resa mer kollektivt samtidigt som bilens attraktionskraft är fortsatt stark. Trots det tycker en stor majoritet att samhället bör investera mer i kollektivtrafiken. Västtrafiks årliga attitydundersökning Hållplats 2026 visar på ett glapp mellan viljan att resa hållbart och hur man faktiskt reser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum