Bara bada bastu i skärgården eller trendig poolclub – åtta unika spaupplevelser i Göteborg
19.3.2025 13:10:38 CET | Göteborg & Co AB | Pressmeddelande
Med nyheter som lyxiga Hjortviken och Kusthotellets spa i skärgården, klassiker som Hagabadet och bastun i Frihamnen har Göteborg något för alla spapersonligheter. Oavsett om det gäller fest med vännerna på Jacy’z poolclub, kvalitetstid med hela familjen på Nääs fabriker eller bara bada bastu – vi har listan.

Nyhet! Hjortviken Country Club – skog och sjö med klubbkänsla
Hjortviken Country Club öppnade i januari 2025 och är stället för dig som vill komma ut till skog och sjö en bit utanför Göteborg, gärna med kompisgänget. Här finns poolhäng, sportaktiviteter, flera restauranger och barer. Lyxiga miljöer, men också möjligheten att vara offline då alla hotellrum saknar TV men har högtalare för musik.
Upper House - för riktigt lyxiga bad
Ett exklusivt spa med fem stjärnor som har hamam, ång- och torrbastu, upplevelsedusch och tre pooler. Och inte minst en fantastisk utsikt över stan med den legendariska frihängande utomhuspoolen med glasgolv på våning 19. Vågar du simma ut?
Jacy’z Poolclub Pachanga – fest hela dagen för poolklubbaren
Högst upp på våning 27 och 28 på Jacy’z Hotel & Resort ligger poolcluben Pachanga, inrett i Miami-inspirerad stil. Häng med vännerna i solsängarna med utsikt över staden, med en lyxig frukost eller lunch, eller varför inte en kväll med riktig klubbkänsla.
Bastu i Göteborgs skärgård – för äventyrliga livsnjutaren året runt
För dig som vill vara nära naturen, ha naturliga kalla bad och en varm bastu är skärgården en självklar plats. Här finns flera bastus att boka, bland annat på Fotö, Vrångö och Öckerö. Funkar alla säsonger och finare miljöer är svårt att hitta!
Bastu och hamnbad i Frihamnen – för urban känsla
Bastun i Jubileumsparken i Frihamnen är mer än en bastu. Den är både älskad, har vunnit priser för sin arkitektur och har blivit ett välkänt landmärke både lokalt och internationellt. Tuff utanpå, otroligt vacker inuti. Varva bastubadandet med ett dopp i någon av de tre bassängerna i älven, allt med en unik utsikt över centrala Göteborg. Hamnbadet och bastun är gratis, men bastun behöver bokas.
Hagabadet – en klassiker med klass
Det går knappast att prata om spa i Göteborg utan att nämna Hagabadet. En älskad klassiker med badmiljöer i jugendstil, som erbjuder relax och många behandlingar. Vad sägs om en riktig västkustupplevelse med tångbad och massage med skördad tång i handgjorda träkar? Men även träning och frukost i Orangeriet.
Nääs Fabriker – spautflykt med hela familjen
Strax utanför Göteborg ligger Nääs Fabriker, fint beläget vid sjön Sävelången. Här finns ett badhus med två bastus, bubbelpooler och möjlighet att bada i sjön. Barn (4–12 år i målsmans sällskap) är välkomna varje dag mellan 07-16. Varva baden med brädspel i loungen med hela familjen.
Arken hotel and Art garden spa – japansk känsla i Göteborgs hamn
För dig som vill få känslan av att komma bort från staden utan att åka för långt. Arken spa ligger i Göteborgs hamn och har fokus på avslappning och lugn. Kör japansk tvagning, bad i varma pooler både utomhus och inomhus, och prova på flera olika bastus. Det går att checka in hela helgen på hotellet, eller ta en halvdag i spaet, och på skolloven är det undantag från 15-årsgränsen på förmiddagar.
Bonus! Kommande nyhet: Kusthotellet på Styrsö med spa – öppnar sensommaren 2025
Havskuren är Kusthotellets wellnessavdelning med naturen som närmaste granne. När hotellet öppnar sensommaren 2025 kommer här att finnas Saltkällan med vilobäddar, fotbad och skrubb och Värmekällan med ång- och torrbastu. En utomhuspool som har öppet året runt.
Kontakter
Charlott HolmåkerPR Manager
Presskontakt och pressansvarig på Göteborg & Co. Ansvar för destinations-PR i Danmark och Norge.
Bilder







Om oss
Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.
Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.
Ladda ner bilder från vår mediabank.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
Världseliten samlas i Göteborg när student-VM i cheerleading avgörs 202619.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Den 5–7 juni samlas världseliten i Göteborg när student-VM i cheerleading anordnas för första gången i Sverige. Tävlande från sex kontinenter tävlar under tre dagar i Kvibergs Park, där det väntas komma omkring 4 500 åskådare.
Säkrare lösningar inom självkörande teknik vinner Göteborgs Companipris18.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs Companipris tilldelas Kognic, ett AI-företag som utvecklar verktyg för att annotera och kvalitetssäkra data som används vid träning av självkörande fordon och andra autonoma system. Priset delas ut av Näringslivsgruppen inom Göteborg & Co.
Göteborg först i världen – visar vägen med internationell lansering av digitala site visits15.5.2026 09:30:23 CEST | Pressmeddelande
Digitala Site Visits gör det möjligt för mötesarrangörer att ta del av Göteborg i interaktiva 3D-miljöer innan de fysiskt besöker staden. Det är ett verktyg som inte bara är unikt globalt, utan också skapar nya förutsättningar i jakten på nya möten och kongresser. Den 19 maj lanseras Digital Site Visits inför hela branschen på IMEX Frankfurt 2026.
Explore Gothenburg wherever you are – international launch of Digital Site Visits at IMEX 202613.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Gothenburg is taking the next step in developing digital site visits. What was a vision just a year ago has now become a fully developed solution, ready to use. The tool will be launched internationally at IMEX Frankfurt 2026 next week, giving meeting organisers the opportunity to explore the destination remotely during the decision-making and planning process. The initiative is gathered under the concept Welcome to Gothenburg – Wherever you are, reflecting how the destination can be made accessible regardless of where an organiser is located, before travelling to the city.
Göteborgs digitala tvilling låter besökare uppleva staden hemifrån12.5.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Tänk att kunna besöka en plats innan du faktiskt är där. Genom ett innovativt EU‑projekt undersöker Göteborg hur stadens digitala tvilling kombinerad med AI och immersiv teknik kan göra det lättare för familjer att planera sitt besök. Användare kan i förväg se entréer, sittplatser och belysning samt uppleva ljudnivåer och trängsel direkt i sin egen enhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum