Isak Öhrström klar för OS!
Idag presenterade Sveriges Olympiska Kommitté den senaste uttagningen till OS 2024 i Paris. Bland de tio namnen hittar vi slalomkanotisten Isak Öhrström, Enstasport Kanotförening.

Isak Öhrström har visat en stigande form i början av säsongen, inte minst i kanotslalom. Han har en sjätte och sjunde plats i de två världscuper som körts, nu senast i helgens tävlingar i Prag. Den 33-årige veteranen var med redan vid OS i Rio 2016 då han slutade på 15:e plats. I Paris kommer Isak att tävla i både K1 samt i den nya OS-grenen kajakcross. I och med uttagningen är den svenska truppen i kanot klar – fyra sprintkanotister och en kanotslalomkanotist.
– Vi har en fin blandning i truppen med idrottare från många olika idrotter och grenar. Förutom ett antal mycket framgångsrika och rutinerade olympier så har vi också många spännande yngre aktiva som är i snabb utveckling och nu tar plats i OS-truppen, säger SOK:s truppchef Peter Reinebo.
Läs SOK:s pressmeddelande här.
OS-distanser
Isak Öhrström kommer köra både kanotslalom och kajakcross som debuterar som gren i OS i Paris. OS 2024 invigs 26 juli och redan dagen efter drar kanotslalomen igång och pågår fram till 5 augusti.
Kontakt
Nenad Martinis
Förbundskapten Kanotslalom
nenad.martinis@kanot.com
073-530 24 84
Kontakter
Nenad MartinisFörbundskapten Kanotslalom & kajakcross
Tel:073-530 24 84nenad.martinis@kanot.comBilder
Om oss
Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.
Följ Svenska Kanotförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet
Svensk paddling tar plats i Idrottsrörelsens Ungdomsråd29.10.2025 08:27:55 CET | Pressmeddelande
Siri Hector, styrelseledamot i Svenska Kanotförbundet och ledare i Malmö KK, är en av de ungas röst i det nybildade Idrottsrörelsens Ungdomsråd. Det var på Riksidrottsmötet i maj som man beslutade att arbeta för att stärka barn och ungas delaktighet och inflytande genom att bland annat inrätta ett ungdomsråd.
Dags för VM i SUP28.10.2025 13:05:40 CET | Pressmeddelande
Den lilla svenska truppen är på plats i Abu Dhabi, Förenade Arabemiraten, för att möta konkurrenter från hela världen när det är dags ICF SUP World Championship 29 oktober–2 november.
NPF-utbildning för ett starkare och mer inkluderande ledarskap22.10.2025 11:39:42 CEST | Pressmeddelande
Svenska Kanotförbundet har under året satsat på att öka kunskapen om NPF-diagnoser bland ledare inom elitverksamheten. Utbildningen, som avslutades i oktober, syftar till att ge ledare ökad förståelse för hur NPF kan påverka idrottsutövandet och hur man skapar en trygg, inkluderande och utvecklande miljö för alla aktiva.
Svenska truppen redo för VM i surfski17.10.2025 12:07:24 CEST | Pressmeddelande
I helgen 18–19 oktober möts världseliten i Ocean Racing när VM avgörs i Durban, Sydafrika. Sverige är på plats med en liten trupp och de är redo att ta sig an de mäktiga vågorna utan för Afrikas kust.
Sju kvinnor redo att krossa det blå glastaket26.9.2025 10:16:08 CEST | Pressmeddelande
Svenska Kanotförbundets Erasmusprojekt "Genom det blå glastaket" har som mål att få fler kvinnor på avancerad nivå inom friluftspaddling. Om en vecka reser projektdeltagarna till Irland för att knyta kontakter, lära mer och dela med sig av egna erfarenheter. Målet är att förbundet ska öka antalet kvinnliga utbildare och instruktörer inom en tvåårsperiod.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


