Dags för Junior- och U23 VM i Italien
4.7.2023 10:00:00 CEST | Svenska Kanotförbundet | Pressmeddelande
Imorgon startar 2023 ICF Junior & U23 Canoe Sprint World Championships och de unga sprintkanotister har intagit arenan i Santa Caterina Lake i Auronzo, Italien för att göra upp om VM-medaljerna.

morgon startar 2023 ICF Junior & U23 Canoe Sprint World Championships och de unga sprintkanotister har intagit arenan i Santa Caterina Lake i Auronzo, Italien för att göra upp om VM-medaljerna.
Nu är det dags för den svenska junior- och U23-truppen att ta möta jämnåriga kanotister av yttersta världsklass. Och det finns goda chanser till fina prestationer och resultat. Förra året slog duon Eric Hedin/Erik Andersson till med ett imponerande U23 VM-silver på distansen K2 1000 m. I U23 har vi även numera rutinerade Dennis Kernen på plats som har chans till fina presationer på både K1 1000 m och K1 500 m. På damsidan kan Rebecka Georgsdotter kanske göra ett starkt 5000 m-lopp i K1.
När det kommer till den unga juniortruppen tog flera av de aktiva i våras medalj på NM i maraton. Dock är det svårt att säga hur de står sig i den internationella konkurrensen. Och det är det som är tjusningen, att inte på förhand veta utgången – det ska bli kul och spännande att följa den svenska truppen på plats.
Distanser U23
Damer
K1 5000 m Rebecka Georgsdotter
K1 1000 m Elin Höglund
K1 500 m Rebecka Georgsdotter
K1 200 m Ella Richter
K2 500 m Ella Richter/Ardis Luda
K4 500 m Ella Richter/Elin Höglund/Rebecka Georgsdotter/Ardis Luda
Herrar
K1 5000 m Karl Brodén
K1 1000 m Dennis Kernen
K1 500 m Dennis Kernen
K2 500 m Hugo Lagerstam/Jesper Johansson
K2 1000 m Eric Hedin/Erik Andersson
K4 500 m Hugo Lagerstam/Jesper Johansson/Karl Brodén/Johan Myrberg
Mix
K1 Relay Long Eric Hedin/Elin Höglund
K2 500 m Ella Richter/Erik Andersson
Distanser Junior
Damer
K1 5000 m Moa Nilsson
K1 1000 m Olivia Larsson
K1 500 m Moa Nilsson
K2 500 m Elsa Birath/Emelie Ferguson
K4 500 m Moa Nilsson/Emelie Ferguson/Emelie Ferguson/Tilde Nilsson
Herrar
K1 5000 m Axel Nilvéus Olofsson
K1 1000 m Arvid Söderman
K1 500 m Axel Nilvéus Olofsson
K2 500 m Isak Råsten Lilja/Arvid Söderman
K2 1000 m Axel Nilvéus Olofsson/Arvid Söderman
K4 500 m Axel Nordenskiöld/Arvid Lindeberg/Arvid Lindeberg/Gustav Claesson
Mix
K1 Relay Long Axel Nordenskiöld/Tilde Nilsson
K2 500 m Tilde Nilsson/Gustav Claesson
Följ tävlingarna
Generell information kring tävlingen finns på ICF:s hemsida – 2023 ICF Junior & U23 Canoe Sprint World Championships
LiveStream – Planet Canoe´s kanal på Recast
Startlistor och resultat hittar du här.
Program för helgen finns här.
Du kan också besöka arrangörens hemsida här.
Kontakter
Ebba ThorFörbundskapten Juniorlandslaget Sprint
Tel:076-795 90 98ebbathoor5@gmail.comPer-Erik "Peken" RönnestrandFörbundskapten Sprint & Para
Tel:070-388 86 92peken.ronnestrand@kanot.comBilder






















Om oss
Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.
Följ Svenska Kanotförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet
Fler unga hittar till paddlingen25.3.2026 08:03:00 CET | Pressmeddelande
Svensk paddling fortsätter att växa – nya siffror visar att antalet LOK-aktiviteter ökar för andra året i rad. Det är ett tydligt kvitto på ett starkt engagemang i landets kanotföreningar där Malmö KK sticker ut som året raket.
Årets utmärkelser 2025 – här är vinnarna!23.3.2026 09:58:48 CET | Pressmeddelande
Varje dag, runt om i Sverige, gör engagerade människor avgörande insatser för att utveckla, sprida och bevara glädjen i paddling. På Svenska Kanotförbundets årsmöte i helgen tillkännagavs vinnarna av förbundets utmärkelser för 2025 där eldsjälar, ledare, föreningar och initiativ som gör verklig skillnad hyllas.
Svensk paddling tar riktning mot 203012.3.2026 09:17:38 CET | Pressmeddelande
Svenska Kanotförbundet har antagit en ny strategi för att skapa en tydligare riktning i såväl det centrala arbetet som den dagliga verksamheten. Strategin utgör en samlande kraft där fokus riktas mot fyra prioriterade områden med målet att nå en bred positiv utveckling inom svensk paddling.
Ny satsning ska öka kunskapen om psykisk ohälsa5.3.2026 14:40:09 CET | Pressmeddelande
Att paddla är ett utmärkt sätt att främja psykisk hälsa och förebygga psykisk ohälsa. Genom att kombinera fysisk aktivitet med naturkontakt och närhet till vatten minskar stress och ångest samtidigt som självkänsla och motståndskraft ökar. Forskning och erfarenheter visar att dessa faktorer såväl stärker individen som ger nya perspektiv och balans.
Börja paddla – en webbplats för nyfikna nybörjare10.2.2026 10:20:15 CET | Pressmeddelande
Nu lanserar Svenska Kanotförbundet webbplatsen börjapaddla.se – en ny digital plattform som gör det enkelt att ta första steget ut på vattnet och som vänder sig till unga, vuxna och nyfikna nybörjare inte paddlat tidigare eller som känner sig osäkra inför vatten, utrustning och hur man börjar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum