Ovanlig hjärtmuskelsjukdom kan leda till plötslig död
19.3.2025 17:46:42 CET | Alexandra - för Kvinnor & Hälsa | Pressmeddelande
Den relativt okända hjärtmuskelsjukdomen HCM är ofta orsaken till plötsliga dödfall som kan inträffa vid fysisk ansträning.
Idag är kunskapsluckorna stora - nu får du en chans att lära dig mer om sjukdomen och hur vi kan öka möjligheterna till en korrekt diagnos.

Hjärtmuskelsjukdomen hypertrofisk kardiomyopati , HCM, är en ärftlig sjukdom som karaktäriseras av förtjockad hjärtmuskelvägg. Symtomen är andfåddhet, bröstsmärta, hjärtklappning, yrsel och ibland svimning.
HCM är ofta orsak till de plötsliga dödsfall som kan inträffa i samband med tung fysisk ansträngning. Det är en relativt okänd och ovanlig hjärtmuskelsjukdom, men viktig att känna till då vägen till korrekt diagnos är lång. Kunskapen i vården om är generellt låg, även bland kardiologer, och dagens behandlingsalternativ är ibland otillräckliga. Sjukdomen diagnostiseras ofta i medelåldern, och många vet inte att de har sjukdomen eller är feldiagnostiserade.
Sammantaget innebär HCM potentiellt mycket stora konsekvenser för patienternas och de anhörigas liv. Vården och samhället behöver bredda verktygslådan. Särskilt inom områden som symtom och diagnostik, där det finns stora kunskapsluckor.
27 mars kommer Daniel C Andersson, universitetslektor/docent och kardiolog vid Karolinska Institutet, till ABF-huset för att berätta mera om sjukdomen. Under kvällen medverkar också en kvinna som har förlorat båda sina söner i sjukdomen.
Seminariet anordnas av 1,6 & 2,6 miljonerklubben i samarbete med Bristol Myers Squibb.
Samtalet leds av föreningens ordförande Alexandra Charles och medverkar gör också regionpolitikerna Charlotte Broberg (M) och Edvin Bernhardsson (KD).
När: Torsdagen den 27 mars
Tid: 16.00- 18.30. Programmet startar 16.30
Var: ABF-huset, Hedénsalen, Sveavägen 41 (T-bana Rådmansgatan), Stockholm
Vill du bevaka seminariet, hör av dig till Anna Liljeberg eller Alexandra Charles.
Kontakter
alexandra charles
alexandra@1.6miljonerklubben.comanna liljebergKommunikatör1,6 & 2,6 miljonerklubben
Tel:0706673406anna.liljeberg@1.6miljonerklubben.comOm oss
1,6 miljonerklubben grundades 1998. Det är en ideell organisation och vår vision är att alla kvinnor ska ha bästa tänkbara livskvalitet och hälsa. Vi arbetar med folkbildning och opinionsbildning, främst genom vår tidning, seminarier och webbinarer. En viktig del är stipendieverksamheten. Genom Kvinnor & Hälsas 90-konto samlar vi in pengar till forskare som arbetar utifrån ett genusmedicinskt perspektiv.
Följ Alexandra - för Kvinnor & Hälsa
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alexandra - för Kvinnor & Hälsa
Välgörenhetskonsert i Hedvig Eleonora – musik som gör skillnad för kvinnors hälsa8.12.2025 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Måndagen den 8 december fylls Hedvig Eleonora kyrka av musik, värme och engagemang när Alexandra – för Kvinnor & Hälsas traditionella julkonsert går av stapeln. Mitt i vintermörkret bjuds publiken in till en kväll där julstämning och välgörenhet går hand i hand, till stöd för forskning om kvinnors hälsa.
Specialvisning i Örebro - möt filmaktuella Alexandra Charles18.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Den 25 november anordnas en specialvisning på biograf Roxy av filmen "Alexandra - syns vi inte, finns vi inte". Huvudpersonen själv, Alexandra Charles von Hofsten, deltar på plats för ett efterföljande samtal där publiken har möjlighet att ställa frågor. Visningen sker i samarbete med TriArt och den ideella föreningen Alexandra– för Kvinnor & Hälsa. Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt Alexandra Charles von Hofsten och resultatet är denna kritikerrosade dokumentärfilmen.
Specialvisning i Lidköping – möt filmaktuella Alexandra Charles14.11.2025 10:31:29 CET | Pressmeddelande
Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är den kritikerrosade dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”. Den 11 december anordnas en specialvisning på Lidköpings Folkets Hus. Alexandra Charles von Hofsten på plats och efter filmen följer ett samtal och publiken har möjlighet att ställa frågor. Visningen sker i samarbete med Tempo Landet runt – ett initiativ av Tempo Dokumentärfestival.
Filmen om Alexandra Charles – exklusiv visning i Halmstad10.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt den legendariska Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är den kritikerrosade dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”. Den 13 november anordnas en specialvisning i Halmstad på Röda kvarn. På plats finns Alexandra Charles von Hofsten. Efter filmen följer ett samtal och publiken har möjlighet att ställa frågor.
Filmen om Alexandra Charles – exklusiv visning i Umeå5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt den legendariska Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”, som i Umeå har premiär 9 november. På plats finns Alexandra Charles von Hofsten. Efter filmen följer ett samtal och publiken har möjlighet att ställa frågor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
