Svensk Handel kommenterar Riksbankens räntebesked
Under onsdagsmorgonen aviserade Riksbanken att de avser att lämna styrräntan oförändrad. Beskedet var väntat, då det finns starka inslag av osäkerhet i både den svenska och globala ekonomin. Svensk Handels åsikt är tydlig. Att pausa räntesänkningarna är ett hårt slag mot en bransch som fortsatt möter utmaningar.

Morgonens besked innebär alltså att styrräntan ligger kvar på 2,25%.
– Vi hade tyvärr inte förväntat oss något annat än att Riksbanken skulle välja att lämna styrräntan oförändrad. Läget i omvärlden är mer osäkert än på länge, och det är svårt att överblicka vilka effekter som redan införda och kommande handelstullar kan få för effekt på den allmänna prisutvecklingen i Sverige, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel, och fortsätter:
Samtidigt är det viktigt att konstatera att den prisuppgång vi nu ser, i synnerhet inom livsmedel inte är drivet av en högre efterfrågan – utan ett lägre utbud. Detta är inte någonting som en fortsatt åtstramande styrränta kan påverka, vilket Riksbanken bör ha med sig fortsättningsvis.
– För handelns vidkommande var en paus i räntesänkningarna det sista som behövdes. Handeln är en hårt sargad bransch, med en lägre volymförsäljning, höga konkurstal och varsel. Att framöver höja styrräntan vore katastrofalt. Det kommer inte trycka tillbaka inflationen, de redan hårt pressade hushållen kommer behöva dra ner på sin konsumtion, fler svenskar kommer bli arbetslösa och annars lönsamma företag kommer duka under. Det gynnar varken anställd eller arbetsgivare, säger Maria Mikkonen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder
Om Svensk Handel
"Vi är en positiv samhällskraft som skapar förutsättningar för handelns företag att nå sin fulla potential"
Svensk Handel är bransch- och arbetsgivarorganisationen som driver handelns frågor för parti-, detalj- och e-handeln. Vi förbättrar villkoren för närmare 8 500 handlare i Sverige.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Julhandeln är inne i sin mest intensiva fas, och runt om i landet sitter fortfarande människor och funderar på vad man ska ge bort till nära och kära i jul. Svensk Handel kan med nya siffror nu visa vad såväl barn som vuxna helst av allt vill se under granen.
Rekordökning av fakturabedrägerier16.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Under 2025 har antalet publiceringar på Svensk Handels Varningslista hittills ökat med 125 procent mot föregående år. Vanligast är en ny typ av sofistikerad kapning med internationell anknytning.
Carl Cason-stipendiet till fyra unga talanger inom mode15.12.2025 14:16:06 CET | Pressmeddelande
Carl Casons stipendium är en möjlighet för modetalanger att accelerera sina karriärer inom modebranschen och genom det bidra till modeindustrins utvecklingstakt. Hanna Lind, Albin Söderberg, Josephine Lönnqvist och Sly Wolters tilldelas Carl Casons stipendium 2025.
Ny rapport: se upp för falska webbsidor15.12.2025 09:24:22 CET | Pressmeddelande
Julhandeln är i full gång och Svensk Handel varnar nu i en ny rapport om digital brottslighet för en fortsatt ökning av falska webbsidor, som orsakar betydande skador för både konsumenter och företag.
Lyft för modehandeln i november12.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en svagare utveckling i oktober fick modehandeln ny fart under november. Både kläd- och skohandeln visade positiva siffror inför julhandelsperioden. Försäljningen av kläder ökade med 7,5 procent och skoförsäljningen steg med 1 procent jämfört med samma månad föregående år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum