Du ska kunna lita på järnvägen – även när vi rustar den för fullt
9.4.2025 14:00:00 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Nu under påskhelgen och framåt i vår är de flesta arbetena koncentrerade till västra delarna av landet. I mellersta Sverige och i Stockholmstrakten arbetar vi också i spåren med påverkan på resor och transporter som följd. Men även längre norrut händer det saker.

Banarbetssäsongen tjuvstartade i januari med stora och välbehövliga upprustningsarbeten på Västra stambanan utanför Göteborg, och nu sprider sig upprustningen till banor över hela landet.
– Det kommer bli ett år med ett järnvägsunderhåll på högvarv. Med hjälp av mer pengar till att laga och rusta järnvägen arbetar vi nu för att den ska bli mindre känslig för störningar, så att människor och gods kommer fram i tid, säger Ann-Sofie Atterbrand, avdelningschef för järnvägsplanering.
– En bit efter påsk i maj, riktar vi blicken mot Malmbanan och Haparandabanan i norr. Där kopplar vi nämligen in nästa etapp av vårt och hela Europas nya signalsystem ERTMS, som kommer att ge oss en smartare och mer tillförlitlig anläggning, säger Christoffer Crafoord, programchef för signalsystemet ERTMS.
Läs mer om aktuella arbeten på järnvägen
Över 1700 underhållsarbeten på järnvägen planeras för året
Dessa arbeten har noggrant planerats tillsammans med tågbolagen under en längre tid. Redan vid biljettköp är eventuella förändringar som förlängda restider eller ersättningstrafik inräknade, vilket minimerar oväntade störningar för resenärerna. Trafikverkets mål är att säkerställa en smidig tågtrafik samtidigt som vi arbetar intensivt med att byta slitna kontaktledningar, växlar och räls för att stoppa det eftersatta järnvägsunderhållet från att växa. Du ska kunna lita på järnvägen – även när vi rustar den för fullt.
Läs mer om påskens barnarbeten på Västra stambanan
Läs mer om påskens banarbeten på Mälarbanan
Läs mer om ERTMS
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Ulrika Karlsson, nationell press- mediestrateg, 070-762 39 54
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Trafikverket fortsätter rusta Dalabanan30.7.2026 13:35:21 CEST | Pressmeddelande
Med start i början av augusti fortsätter Trafikverket sitt mångåriga arbete med att rusta järnvägsanläggning på Dalabanan då kontaktledningen byts på sträckan Mora-Garsås.
Trafikverket förbereder sig för nytt högtryck29.7.2026 16:07:11 CEST | Pressmeddelande
Under torsdagen kan temperaturen stiga till över 30 grader i både södra, västra och sydöstra Sverige. Trafikverket förbereder sig eftersom det kan påverka både vägar och järnvägar.
Nu öppnar återställda banan för trafik mellan Göteborg och Borås16.7.2026 09:06:38 CEST | Pressmeddelande
Efter insatser under tre intensiva veckor öppnar nu den påverkade sträckan för trafik. Trafikverket har ersatt närmare 700 meter bana, slipers, räl och kontaktledning och nu kan både gods- och persontrafik rulla på banan igen.
Underhåll förbereder spår 21 i Olofström inför framtidens byggnation av Sydostlänken15.7.2026 09:10:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar kommer Trafikverket underhålls enhet byta ut rälen på spår 21 i Olofström. Rälen har idag stort behov av underhåll och arbetet kan inte vänta. För att skapa bästa och smidigast förutsättning för vår kund och samtidigt minimera framtidens spårbrott förbereder vi spår 21 inför en kommande byggnation av Sydostlänken. En lösning som är den mest kostnadseffektivaste för att skapa ett tillförlitligt system.
Kraftig värme påverkar väg- och järnvägstrafiken14.7.2026 15:50:08 CEST | Pressmeddelande
De närmaste dagarna varnar SMHI för höga temperaturer. Värmen påverkar vissa järnvägssträckor, där blir det sänkt hastighet och färre avgångar. På vägarna ökar risken för blödande asfalt, alltså att bindemedlet mjukas upp, utvidgas och stiger upp i vägytan som svarta, blanka fläckar eller blödningar. Det kan göra vägbanan hal.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum