Tvärstopp i e-handeln i februari
24.3.2025 06:00:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för februari månad till 9,7 miljarder kronor. Det är en minskning med 16 procent jämfört med februari 2024.

I princip hela 2024 var andelen konsumenter som e-handlade historiskt hög. 10 av 12 månader e-handlade över 70 procent av den vuxna befolkningen. Februari stack särskilt ut förra året med en, för den vanligtvis svaga e-handelsmånaden, osedvanligt hög andel e-handelskonsumenter.
För första gången på ett år föll nu e-handelsandelen tillbaka, från 72 procent förra året till 65 procent. När så pass många färre e-handlade fick det också effekter på totalomsättningen som rasade med 16 procent jämfört med fjolåret.
– Detta blev en dubbelsmäll för e-handeln. Färre e-handlade i februari, och dessutom för mindre summor. Det är ett tydligt kvitto på att 2024 års återhämtning har kommit av sig och att konsumenterna ännu är försiktiga med att göra inköp. Det är tveklöst en konsekvens av det tuffa ekonomiska läge vi befinner oss i. För många e-handelsföretag är de tuffa tiderna långt från över, säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel.
Förutom att betydligt färre e-handlade sjönk även den skattade totala snittköpesumman per e-handelskonsument. 1794 kronor var en minskning med 7 procent jämfört med samma månad föregående år. Även i januari minskade den skattade köpesumman, då med 8 procent. Utvecklingen under inledningen på året indikerar att konsumenterna håller i plånboken och att återhämtningen i e-handeln som påbörjades under 2024 nu riskerar att komma av sig.
– Svenska e-handlare kämpar inte bara mot sviktande efterfrågan och pressade marginaler – de tvingas också konkurrera på en marknad som blir allt mer snedvriden. Vi fortsätter med en dåres envishet påminna om att gräddfilen för kinesiska onlinegiganter som Temu och Shein måste upphöra. Varje månad flockas nya konsumenter till dessa plattformar, vilket på sikt är ett hot mot svenska jobb och företag, säger Per Ljungberg.
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Dokument
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Ny rapport – så handlar Sverige23.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
För första gången kan Svensk Handel i rapporten ”Handelskartan – så handlar Sverige” visa hur köpkraften väntas utvecklas i Sveriges kommuner fram till 2035. Rapporten visar också att fler konsumenter väljer att handla lokalt i småstäderna och att handelns utveckling ser alltmer olika ut i olika delar av landet.
Ny tullavgift dämpar lågprishandeln från Asien22.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för september månad till 13,4 miljarder kronor. Det är en minskning med 7 procent jämfört med samma månad förra året.
Brotten kostar handeln 22,9 miljarder – i dag drar Säkerhetsveckan igång19.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag inleds Svensk Handels årliga Säkerhetsvecka. I år står stöldbrottslighetens omfattande kostnader i centrum. Med en samlad nota på 22,9 miljarder kronor vill Svensk Handel synliggöra brottens konsekvenser och sätta press på politiken och rättsväsendet att agera.
Majoriteten av stölderna i handeln polisanmäls inte19.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fyra av tio butiker utsattes för stöld under den senaste veckan. Samtidigt polisanmäls inte 58% av stölderna. Det visar Svensk Handels senaste Trygghetsbarometer för tredje kvartalet 2026. En vanlig anledning till att butiker avstår från att anmäla är att de inte tror att anmälan kommer att leda till åtal eller dom.
Bred uppgång för modehandeln i september14.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Modehandeln inledde hösten med ökad försäljning i både butik och på nätet. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade klädförsäljningen med 6,2 procent och skoförsäljningen med 6,4 procent i september jämfört med samma månad förra året. Samtliga prissegment utvecklades positivt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum