Briljant svensk världscupseger lyfte taket och toppade ett fenomenalt Gothenburg Horse Show 2025
21.3.2025 18:00:00 CET | Gothenburg Horse Show | Pressmeddelande
Varje år är förväntningarna höga inför GHS. Nu, en månad efter årets evenemang, kan vi blicka tillbaka på 2025 års upplaga och konstatera att Göteborgspublikens hyllning av en strålande lycklig Linda Heed efter hennes första världscupseger blev den perfekta avslutningen. Återigen stängde vi dörrarna till Scandinavium med känslan av att arrangemanget överträffat sig självt.

Det var fem tävlingsdagar utöver det vanliga 19-23 februari 2025.
2020 gjorde ATG Riders League entré på Gothenburg Horse Show och har sedan dess stått för en rykande inledning på tävlingsdagarna. De bästa i den prestigefulla nationella hopptouren gjorde upp i winning round på onsdagskvällen och det var två fartdrottningar som stod pall för trycket. För andra året i rad vann Kajsa Björe ATG Riders Legue 1,35 och Nicole Holmén red hem ATG Riders League 1,50.
– Det går inte riktigt att sätta ord på vad detta betyder, jag vet inte vad jag skulle göra utan ATG, sa Kajsa Björe i ATG-studion efter segern.

Att etablerade världsstjärnor och unga talanger tävlar sida vid sida har präglat GHS sedan väldigt många år tillbaka. Genom SWB Trophy presented by Hyperion får de bästa unghästarna chans att starta i Scandinavium. I år tävlade man i 6-årsklasser i hoppning samt i 6- och 7-årsklasser i dressyr, och vinnarna blev Elin Jansson och Blue Sky, Yvonne Österholm och Soretto samt Anna Svanberg och Vidar.
Redan en knapp månad efter GHS 2025 kom ett fint kvitto på vad det kan betyda för svenska hästägare och uppfödare att ha en häst till start i Scandinavium. Lövsta Future Challenge Jumping Unga Hästar, presented by Lövsta Stuteri, där Sveriges bästa 7-åringar möter internationellt motstånd vanns av Ada Race som reds av Viktor Edvinsson. Det talangfulla stoet drog många blickar till sig och har nu gått vidare till svenska EM-guldvinnaren Wilma Hellströms stall. Wilma stod också själv för ett strålande facit vid årets GHS; sex felfria grundomgångar av sex möjliga! Inte minst sjundeplatsen med Mr Vain GJ i torsdagens 1,50-hoppning, Prize of AJ Produkter, fick publiken att jubla.

Petronella Andersson tillhör precis som Wilma Hellström en svensk ridsportgeneration som tar för sig för fullt på världsscenen. De tar hem medaljer och segrar, de utbildar unga supertalanger mot nya stordåd och de har definitivt det där lilla extra som Göteborgspubliken älskar. För andra året i rad slog Petronella till i fredagens 1,50-hoppning, Prize of Mips. Hon red hem segern tillsammans med Olympke van’T Merelsnest, endast 27 hundradelar före världsåttan Max Kühner.
– Tack till Olympke, jag riskade lite och hon var helt otrolig idag! Här i Göteborg tänker jag alltid att jag ska gå för det! Publiken är helt fantastisk, arrangören och alla som jobbar gör ett superjobb. Det tar fram det där lilla extra och känns härligt att få ge tillbaka lite, säger Petronella Andersson till GHSLive.

Efter en rad svenska framgångar under inledningen av veckan var förväntningarna höga inför helgen, och som de två avslutande dagarna levererade!
Maria von Essen och hennes Invoice satte personligt rekord och red hem andra platsen i FEI Dressage World Cup™ presented by AGRIA efter suveräna danska dressyrdrottningen Cathrine Dufour på lördagen. Klassen gav ett skönt besked om att dressyr i världsklass hade flyttat in i Scandinavium, och mitt i hetluften stod den svenska stjärnan.
– Helt otroligt. Jag kan inte fatta det. Att få göra detta på den här arenan och inför den här publiken, det är så stort det kan bli, sa Maria von Essen till GHSLive efter att hon tillsammans med hästen hon haft sedan han var två år imponerat stort.

Klockan tickade ner mot lördagskvällens Gothenburg Trophy presented by Volvo Cars och det kändes i Scandinavium att toppsportens magi var nära. Så många gånger har svenska hoppryttare gjort klassen till något alldeles extra och årets version var inget undantag. Sex blågula bland 13 ekipage till omhoppning talade sitt tydliga språk. U25-ryttaren Adam Carey tog chansen han fick genom Lövsta Future Challenge och slog sig in på nionde plats med Quebello D. Men svenske världsettan Henrik von Eckermann rådde ingen på. Tillsammans med Iliana regerade han inne på banan signerad av Peter Lundström. Ingen kunde ta miste på att segern var efterlängtad från stjärnan som varit rankad bäst i världen sedan augusti 2022.
– Vissa segrar känns bättre än andra och den här kändes definitivt bättre, jag har aldrig vunnit denna Grand Prixen. Man vill ju verkligen ge den här publiken vad de förtjänar och jag tror jag gjorde det idag. Och Iliana, som hon steppade upp. Hade så bra känsla redan på första i omhoppningen och jag kände att ”OK, nu är det bara att gå för det”…, sa en väldigt nöjd världsetta till GHSLive när segern var säkrad.

Henrik von Eckermann var redan med i klubben för svenska ryttare som skrivit ridsporthistoria i Scandinavium. Bland annat genom sina världscupsegrar med Toveks Mary Lou 2017 och 2018. Söndagen 23 februari gjorde Linda Heed honom sällskap i den eftertraktade skaran. Avslutningsdagen på GHS 2025 är något hon aldrig kommer att glömma. Inför en galet härlig hemmapublik tog hon och Skylander karriärens första världscupseger och den svenska nationalsången ljöd under prisutdelningen efter Longines FEI Jumping World Cup™ presented by Guldfynd. Det var dessutom inte vilken världscupklass som helst. Det var sista deltävlingen i en av de bästa säsongerna någonsin i den västeuropeiska ligan och startfältet var mer än starkt.
– Inga ord kan beskriva hur jag känner just nu. Den här publiken gör dig så lycklig och hästarna hoppar otroligt. De känner verkligen hur publiken hjälper dem över hindren och publiken pushar oss ryttare att pusha oss mer än vanligt, sa Linda Heed till GHS Live och FEI-tv.

Det finns mycket att minnas. Josefin Torell utsågs till bästa U25-ryttare totalt i Lövsta Future Challenge Jumping U25. Sverigeponnyns vinnare, Melody Granberg, reste hela vägen från Piteå och charmade de 12 000 i publiken tillsammans med sin Hewid Caradog i klassen som presenterades av Guldfynd. Showinslag som Mounted Games, SVEA Voltige och Agility gav ännu en gång Gothenburg Horse Show den sista pulshöjande touchen. Sist men inte minst valdes Steve Guerdat in i Hall of Fame i samma arena där han tidigare vunnit Longines FEI Jumping World Cup™ 2016 och 2019.
Det finns otroligt mycket att vara stolt över. Överst på den listan; de nästan 350 funktionärerna som levererar ett arrangemang av yppersta världsklass där grunden är gemenskap, framåtanda och stolthet.
– Det är en energi i gruppen som är svår att sätta ord på. Alla gör sitt yttersta och förstår att varje liten del blir en perfekt helhet tillsammans med allt annat. Vi alla vill bli bättre och ger det lilla extra dygnet runt. Jag är otroligt stolt över funktionärerna och tacksam över att vi fortsätter att utvecklas och leverera på den här nivån, säger tävlingsledare Tomas Torgersen.

Totalt 70 285 besökare såg Gothenburg Horse Show från Scandinaviums läktare 2025. Energin och ridsportkunskapen som strömmar från publiken tillsammans med den toppsport som präglat GHS sedan starten 1977 gör att tävlingarna hyllas av världsryttarna år efter år.
– Det är en tävling för hästälskare med hästarna i centrum. Så mycket tradition, ridsporthistoria och toppsport. Med en otrolig publik. Det är inte en tävling du ser varje vecka, det är något väldigt speciellt och unikt, säger Nederländernas Willem Greve.
– Finns inget bättre ställe i världen än Göteborg för världscup i hoppning. Så mycket historia har skrivits där och jag håller verkligen tummarna att vi får en ny världscupfinal på det magiska stället 2027, säger Schweiz Steve Guerdat, tvåa på världsrankingen i hoppning.
18-22 februari är datumen för Gothenburg Horse Show 2026. Vi längtar redan!
Kontakter
Tomas TorgersenTävlingsledare Gothenburg Horse Show
Tel:+46 76 196 83 23tomas.torgersen@ellberga.comOm Gothenburg Horse Show
Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan. Gothenburg Horse Show och EuroHorse arrangerar även gemensamt seminariedagen Hästföretagarforum.
2025 års tävlingar genomförs 19-23 februari.

Följ Gothenburg Horse Show
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show
Tack för i år!27.2.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Inför en kokande, fullsatt arena bjöd Gothenburg Horse Show 2026 på fem dagar fyllda av jubel och internationell toppsport. Publik, hästar och ryttare har tillsammans återigen skapat den där magiska Scandinavium-känslan - och nu blickar vi framåt mot trippla världscupfinaler och ett 50-årsfirande 2027.
Greve tog säsongens tredje världscupseger i Göteborg22.2.2026 19:11:53 CET | Pressmeddelande
Holländaren Willem Greve var sist ut i omhoppningen i Longines FEI World Cup. Han lade i gasen och planen höll – Greve säkrade segern i världscupklassen före landsmannen Kim Emmen och svenska Malin Baryard-Johnsson.
Greve Claims Third World Cup Victory of the Season in Gothenburg22.2.2026 19:11:53 CET | Press Release
Dutch rider Willem Greve was the last to go in the jump-off of the Longines FEI World Cup class. He put the pedal to the metal and his plan paid off, securing victory ahead of compatriot Kim Emmen and Sweden’s Malin Baryard-Johnsson.
Big Bang för Nicole Holmén22.2.2026 13:55:42 CET | Pressmeddelande
Hon kvalade fyra hästar till Scandinavium men reglerna tillät henne bara ta med en. Amazonen Nicole Holmén är med 514 starter 2025 en av Sveriges absolut flitigaste ryttare. På söndagen vann hon och Bollerups Big Bang finalen av Lövsta Future Challenge Young Horses – klassen för 7-åriga hästar.
Big Bang Moment for Nicole Holmén22.2.2026 13:55:42 CET | Press Release
She qualified four horses for Scandinavium, but the rules allowed her to bring only one. With 514 starts in 2025, Nicole Holmén is one of Sweden’s most active riders. On Sunday, she and Bollerups Big Bang claimed victory in the final of Lövsta Future Challenge Young Horses, the class for seven-year-old horses.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum