Konkurrensverket

Konkurrensverkets beslut att bötfälla leverantör av VVS-produkter för prisstyrning står fast

Dela

Tapwell bröt mot konkurrensreglerna när företaget begränsade återförsäljares möjligheter att själva bestämma priset på företagets produkter vid försäljning över internet. Det bekräftar Patent- och marknadsdomstolen i ett beslut i dag. Det innebär att Konkurrensverkets beslut om att företaget ska betala 16,9 miljoner kronor i konkurrensskadeavgift står fast.

– Prisstyrning är en allvarlig överträdelse av konkurrensreglerna som riskerar att skada konkurrensen och leda till dyrare produkter för konsumenterna. Det här är första ärendet sedan Konkurrensverket fick beslutanderätt om konkurrensskadeavgift där ett företag har fått betala avgift för så kallad vertikal prisstyrning. Jag är därför mycket nöjd att domstolen går på samma linje som Konkurrensverket, säger Marie Östman som är Konkurrensverkets generaldirektör.

Tapwell levererar VVS-produkter för kök och badrum. Konkurrensverket fattade i december 2023 beslut om att företaget skulle betala 16,9 miljoner kronor i konkurrensskadeavgift för att ha överträtt förbudet mot konkurrensbegränsande samarbete.

Konkurrensverkets utredning visade att företaget under närmare två och ett halvt år hade begränsat återförsäljares möjligheter att själva bestämma priset på företagets produkter vid försäljning över internet till i huvudsak privatpersoner. Konkurrensverket såg särskilt allvarligt på att prisstyrningen rörde onlineförsäljning eftersom den då får stor spridning.

Tapwell överklagade Konkurrensverkets beslut till Patent- och marknadsdomstolen och domstolen har nu meddelat att leverantören har överträtt förbudet mot konkurrensbegränsande samarbete. Konkurrensverkets beslut om konkurrensskadeavgift står därför fast.

Beslutet från Patent- och marknadsdomstolen kan överklagas till Patent- och marknadsöverdomstolen.

För ytterligare information, kontakta:

Stefan Vujcic, Processråd, 08-700 16 65, stefan.vujcic@kkv.se.

Läs mer om konkurrens- och upphandlingsfrågor på www.konkurrensverket.se

Nyckelord

Kontakter

Följ Konkurrensverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Konkurrensverket

Konkurrensverket föreslår åtgärder för att stimulera konkurrens med kvalitet i offentlig upphandling1.12.2025 14:08:11 CET | Pressmeddelande

Möjligheterna att konkurrera med kvalitet i offentlig upphandling behöver stärkas. Konkurrensverket anser därför att det kan vara lämpligt att införa ett register som ger upphandlande organisationer bättre förutsättningar att utesluta leverantörer som visat brister i tidigare kontrakt. Ett sådant register skulle stärka leverantörers incitament att leverera med fullgod kvalitet.

Retroaktiva rabatter bakom bristande pristransparens på marknaden för byggmaterial1.12.2025 10:39:39 CET | Pressmeddelande

Att marknaden för byggmaterial lider av bristande pristransparens har länge varit känt. I en utredning som fokuserar på aktörer inom el och VVS kan Konkurrensverket nu visa att en viktig förklaring är den stora omfattningen av retroaktiva rabatter som används i branschen. För att förbättra pristransparensen föreslår Konkurrensverket därför flera åtgärder riktade till offentliga beställare. Att stärka de offentliga beställarnas roll vid byggupphandlingar bör på sikt påverka hela branschen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye