Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

27 mars – Svenska EU-parlamentariker bjuder in EU-kommissionären för hav och fiske till Simrishamn för samtal om Östersjön

Dela

Den 27 mars bjuder Isabella Lövin (MP) och de övriga svenska ledamöterna i EU-parlamentets fiskeriutskott in EU-kommissionären för hav och fiske, Costas Kadis, till Simrishamn för att diskutera den akuta situationen i Östersjön, inte minst för strömmingen. Detta blir en av de första officiella resorna för den nya kommissionären, och under besöket kommer han att träffa fiskare, forskare, fiskberedningsindustrin, ideella organisationer och kustbevakningen för att få en djupare förståelse för det akuta läge och de utmaningar som Östersjön står inför.

Isabella Lövin, EU-parlamentariker för Miljöpartiet
Isabella Lövin, EU-parlamentariker för Miljöpartiet

Isabella Lövin, som tagit initiativet till inbjudan, uttrycker stor glädje över att kommissionären har tackat ja till att besöka Sverige:

– Jag är mycket glad att Costas Kadis har accepterat vår inbjudan. Under utfrågningarna i höstas lovade han att prioritera Östersjön under denna mandatperiod. Att han nu, så tidigt efter att ha tillträtt, kommer till Sverige och lyssnar på oss är ett positivt tecken. Situationen i Östersjön är akut. EU-kommissionen ska senare i vår presentera en pakt för haven, och jag hoppas att detta besök kommer leda till konkreta åtgärder för att skydda och återställa Östersjöns sköra ekosystem.

Lövin betonar även den viktiga signalen som den svenska delegationens gemensamma inbjudan skickar till EU-kommissionen:

– Det är ett styrkebesked att vi som svenska EU-parlamentariker står enade i att Östersjön måste få ett stort fokus under denna mandatperiod. Under valrörelsen blev det tydligt hur viktig denna fråga är för väljarna i Sverige. Därför måste EU nu agera. Åtta av EU:s medlemsländer omger Östersjön, och unionen har därför en unik möjlighet att bidra till att förbättra situationen i vårt hav.

EU-parlamentariker som närvarar på plats är Isabella Lövin (MP), Sofie Eriksson (S), Jessica Polfjärd (M), Beatrice Timgren (SD), Emma Wiesner (C) och Karin Karlsbro (L). Under eftermiddagen kommer det att finnas möjlighet för media att delta och ta del av information från besöket samt samtala med EU-parlamentarikerna och EU-kommissionären. För mer information, vänligen kontakta pressekreterare.

Nyckelord

Kontakter

Miljöpartiet de Gröna i Europaparlamentet

Arbetet i Europaparlamentet I Europaparlamentet arbetar våra ledamöter med frågor som rör miljö, klimat, hållbara transporter, energi, jämställdhet, migration och demokrati. Alice Bah Kuhnke är ledamot av parlamentets utskott för medborgerliga fri- och rättigheter, och i utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet. Hon är även vice ordförande i Gröna Gruppen. Pär Holmgren är ledamot i utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet, och ersättare i jordbruksutskottet och utskottet för transport och turism. Isabella Lövin är ledamot i fiskeriutskottet, utvecklingsutskottet och utskottet för industrifrågor, innovation, forskning och energi.

Följ Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

EU skjuter upp lag om skogsskövling – Pär Holmgren (MP): “Skandal”26.11.2025 12:40:18 CET | Pressmeddelande

EU-parlamentet har idag röstat om att för andra gången med ytterligare ett år skjuta upp implementeringen av EU:s avskogningslag, EUDR (Regulation on Deforestation-free Products). Lagen är en del av reformpaketet “Green Deal” som beslutades förra mandatperioden och syftar till att stoppa produkter som orsakar skogsskövling att säljas på EU:s marknad. Pär Holmgren (MP) kritiserar att lagen ytterligare skjuts upp och påtalar att avskogning var en viktig fråga under klimattoppmötet COP30 som avslutades i Amazonas förra veckan. – Det här är en fullständig skandal och ett stort haveri att EU-högern med hjälp av extremhögern fortsätter sabotera klimatpolitiken. Världen har just kommit överens om att ta krafttag mot regnskogsskövlingen och bara några dagar senare tar EU-parlamentet beslut som gör att dessa produkter kommer fortsätta säljas på EU:s marknad i ytterligare ett år, säger Pär Holmgren (MP).

Isabella Lövin (MP) om nästa års fiskekvoter i Östersjön: “Kvoterna strider mot EU:s regler”28.10.2025 12:50:17 CET | Pressmeddelande

EU:s ministerråd presenterade idag sitt beslut om nästa års fiskekvoter i Östersjön. Trots upprepade larm om tomma nät från kustfiskare väljer rådet att fatta beslut som strider mot den så kallade femprocentsregeln – nödbromsen i EU:s fiskelagstiftning. I centrala Östersjön höjs kvoten, medan den endast sänks något i Bottenhavet jämfört med förra året. Besluten möts av skarp kritik från Miljöpartiets EU-parlamentariker Isabella Lövin.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye