Den mest prisvärda fjärrvärmen finns i Luleå
Luleå Energis nät i Luleå erbjuder landets mest prisvärda fjärrvärme. Det visar en ny rapport från Fastighetsägarna GFR.
- Jämfört med leverantörer med liknande förutsättningar är nätet i Luleå det billigaste i Sverige, säger David Björnberg, analytiker hos Fastighetsägarna.
I rapporten ”Bäst i klassen” granskar Fastighetsägarna GFR fjärrvärmebranschen på ett nytt sätt. Fjärrvärme har stordriftsfördelar, och stora nät bör därför vara billigare än mindre nät.
I rapporten delas fjärrvärmenäten in i sex olika klasser baserat på hur mycket värme nätet levererar. Utifrån detta räknas ett benchmarkpris för varje klass ut.
Det mest prisvärda nätet finns i Luleå och ägs av Luleå Energi. Det är 15,4 procent billigare än benchmarkpriset för sin klass. Det minst prisvärda nätet återfinns i Lindesberg, som är över 75 procent dyrare än benchmarkpriset i sin klass.
- Bolag som rankas lågt i rapporten är skyldiga sina kunder en förklaring. Varför har ni ett betydligt högre pris än leverantörer med liknande förutsättningar? I detta fall går det inte att skylla på leveransstorlek. Jag tycker det är särskilt relevant att ställa frågan till bolag som kraftigt höjt sitt pris 2024 säger David Björnberg.
De bolag som rankas lågt i rapporten har i allmänhet höjt priset mer under 2024. I rapporten finns också ett beräknat benchmarkpris för 2025. Detta pris kan kunder använda för att utvärdera sin fjärrvärmeleverantör i kommande prisdialoger.
- Vi hoppas att denna rapport kan användas av fjärrvärmekunder över hela landet för att ställa informerade frågor till sin leverantör. I längden tjänar både kunder och leverantörer på det, säger Bengt-Göran Dalman, oberoende fjärrvärmeexpert som varit konsult till rapporten.
De högst och lägst rankade fjärrvärmenäten i rapporten:
Kommun |
Företag |
Nät |
Pris (kr/MWh) 2023 |
Jämfört med Benchmark 2023 |
||
1 |
Luleå |
Luleå Energi AB |
Luleå fjärrvärme |
636 |
-15,4% |
|
2 |
Luleå |
Luleå Energi AB |
Råneå fjärrvärme |
818 |
-10,1% |
|
3 |
Krokom |
Jämtkraft AB |
Föllinge |
855 |
-9,7% |
|
4 |
Krokom |
Jämtkraft AB |
Nälden |
855 |
-9,7% |
|
5 |
Åre |
Jämtkraft AB |
Duved |
855 |
-9,7% |
|
346 |
Hässleholm |
Solör Bioenergi Agrovärme AB |
Bjärnum |
1540 |
62,6% |
|
347 |
Gävle |
Bionär Närvärme AB |
Norrsundet |
1553 |
63,9% |
|
348 |
Hultsfred |
Nevel AB |
Hultsfred |
1376 |
65,4% |
|
349 |
Ragunda |
Ragunda Energi och Teknik AB |
Ragunda |
1505 |
65,5% |
|
350 |
Lindesberg |
Linde Energi Elnät AB |
Guldsmedhyttan |
1660 |
75,3% |
Kontakter
David BjörnbergOmvärldsanalytiker Fastighetsägarna GFR
Fastighetsägarna GFR: Västra Götalands län, Värmlands län, Hallands län, Jönköpings län, Kalmar län och västra Östergötlands län.
Dokument
Om oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Nu är hyrorna i Skurup, Svedala, Tomelilla, Burlöv, Lomma och Simrishamn klara5.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Skurup, Svedala, Tomelilla, Burlöv, Lomma och Simrishamn. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i dessa kommuner höjs mellan 5,2-5,5 procent (se nivåer nedan). Samtliga från den 1 januari 2025.
Kent Persson föreslås bli ny ordförande för Fastighetsägarna GFR4.3.2025 14:48:51 CET | Pressmeddelande
Valberedningen för Fastighetsägarna GFR föreslår Kent Persson från Heimstaden som ny ordförande inför föreningsfullmäktige i Göteborg den 24 april 2025.
Nu är hyrorna i Östra Göinge, Höör, Hörby och Kävlinge klara4.3.2025 09:39:04 CET | Pressmeddelande
I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Östra Göinge, Höör, Hörby och Kävlinge. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i Östra Göinge, Höör och Hörby höjs med 5,3 procent och hyrorna i Kävlinge med 5,2 procent. Samtliga från den 1 januari 2025.
Fjärrvärmenämnden avslår medling – kraftiga taxeökningar från Skövde Energi måste upphöra25.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna i Skaraborg har under en längre tid försökt föra en konstruktiv dialog med Skövde Energi om fjärrvärmetaxorna, men utan framgång. Efter en förhandling där parterna inte kunde nå en överenskommelse, valde man att gå vidare till medling i fjärrvärmenämnden. Nu har nämnden beslutat att avslå medlingen. Deras bedömning är att medling inte kommer att leda till en överenskommelse mellan kunder och fjärrvärmeföretag.
Nu är hyrorna i Ljungby, Lessebo och Tingsryd klara24.2.2025 09:04:36 CET | Pressmeddelande
I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Ljungby, Lessebo och Tingsryd. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i Ljungby höjs med 5 procent och hyrorna i Lessebo och Tingsryd med 5,3 procent. Samtliga från den 1 januari 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum