Fler barn och ungdomar idrottar i utsatta områden
Fler än 53 000 barn- och ungdomar är aktiva i idrottsföreningar i de 60-tal områden som Polismyndigheten kallar utsatta. Både antalet flickor och pojkar ökade mellan år 2022 och 2023.

– Det är viktigt för oss att kunna göra dessa uppföljande analyser och glädjande att vi ser en ökning, även om det ännu är för tidigt att analysera vad mer specifikt som denna ökning beror på, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Riksidrottsförbundet har jämfört områdesvis statistik från åren 2022 och 2023. I de 60-tal områden som analyserats har antal deltagare ökat mer än i övriga landet. Ökningen gäller främst åldrarna 7 till 16 år. För flickorna var ökningen störst i spannet 7 till 9 år och för pojkarna i spannet 10 till12 år.
– Idrottsrörelsen och samhället behöver ha tålamod och långsiktighet i arbetet med att nå fler, inte minst vad gäller just dessa områden. Även om vi kan se positiva tendenser så sker ökningen utifrån lägre antal deltagare än i resten av landet – och störst är skillnaden för flickor. Vi måste fortsätta det fina samarbete vi inlett tillsammans med medlemsförbund, RF-SISU distrikt, idrottsföreningar, kommuner och stadsdelar inom satsningen Idrottsklivet, säger Anna Iwarsson.
Idrottsklivet är en satsning som möjliggörs genom medel från regeringen för att skapa en meningsfull fritid för fler barn och unga. Syftet är att stärka idrottsrörelsens närvaro i de områden som Polismyndigheten benämner som utsatta. Regeringen tillför ett årligt stöd på 100 miljoner till idrottsrörelsen.
– Det är för tidigt att säga att det just är Idrottsklivet som bidragit till ökningen. RF-SISU distrikten har sedan tidigare arbetat riktat i dessa och andra liknande områden med lågt föreningsdeltagande och det är troligt att det har bidragit till en ökning. Vi ska analysera LOK-statistik för 2024 för att se hur utvecklingen fortsatt för att hela tiden utveckla och förbättra möjligheten för barn och unga att vara aktiva inom föreningsidrotten, säger Yafet Lemessa, verksamhetsutvecklare Riksidrottsförbundet.
Uppföljning av deltagandegraden i områdena inom Idrottsklivet
För mer information kontakta
Anna Iwarsson
Ordförande Riksidrottsförbundet
076-344 50 60
Yafet Lemessa
Verksamhetsutvecklare Riksidrottsförbundet
08-699 62 23
Kontakter
Anna SetzmanKommunikation- och presschef Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Om Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Välkommen att bevaka SM-veckan sommar i Norrköping!13.5.2025 11:14:07 CEST | Pressmeddelande
Den 24 – 29 juni 2025 är det återigen dags för SM-veckan sommar. Den här gången står Norrköping för värdskapet som arrangerar SM-veckan för andra gången. Välkommen att bevaka SM-veckan sommar i Norrköping!
Extra stöd har gjort stor skillnad6.5.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
35 000 utbildade ledare i över 5 000 föreningar. Det är resultatet av den insats för ledarutbildning och -rekrytering som genomfördes och där 60 specialidrottsförbund deltog i arbetet. Dessutom har de 19 RF-SISU distrikten genomfört utbildningsinsatser med syfte att få tillbaka, välkomna nya eller inspirera befintliga ledare. Tillsammans har de över 30 000 deltagarna i distriktens insatser genomfört drygt 58 000 utbildningstimmar.
Anmälan för att följa Riksidrottsmötet 20255.5.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksidrottsmötet hålls 23-25 maj 2025 i Göteborg. Media är välkomna att följa mötet på plats och/eller digitalt och behöver anmäla intresse.
Kamerabevakning – avgörande för att exkludera gärningsmän28.4.2025 14:48:48 CEST | Pressmeddelande
Idag överlämnades “Utredningen för tryggare idrottsevenemang” till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som kommer ge arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Sara Enqvist utses till årets ledare i Västerbotten26.4.2025 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Varje år delar RF-SISU Västerbotten ut utmärkelsen Årets ledare till en idrottsledare som under året haft en stor betydelse för idrotten och den egna föreningen. Nu är det klart att 2024 års pris går till Sara Enqvist, ledare i Skellefteå Skidklubb.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum