Skånes viktigaste järnvägsprojekt delas upp för att korta planeringstiden
Trafikverkets järnvägsprojekt ”Hässleholm-Lund, två nya spår” kommer att delas upp i två etapper. Projektet delas i Stångby strax norr om Lund.
Sträckan Hässleholm-Lund är en flaskhals i järnvägssystemet i södra Sverige. En utbyggnad brådskar för att kunna möta framtidens transportbehov, inte minst efter att Fehmarn Bältförbindelsen beräknas öppna 2029. För att kunna korta tiderna för planering så mycket som möjligt har Trafikverket för avsikt att driva projektet i två separata järnvägsplaner.
Den norra delen av projektet sträcker sig från söder om Hässleholm till Stångby. Här inleds arbetet med järnvägsplanen med en lokaliseringsutredning som därefter leder till ett ställningstagande av ungefärlig sträckning för den kommande järnvägen.
För den södra delen av projektet, som sträcker sig från Stångby genom Lund C till Klostergården i södra Lund, finns däremot tillräcklig kunskap för att gå vidare med lokalisering utmed eller nära befintliga spår. Att dela sträckan i två järnvägsplaner innebär att delen genom Lund kan planeras och genomföras flera år tidigare än ursprungstidplanen.
-Det finns flera anledningar till valet. Behovet av utbyggnad är mycket stort, och allt vi kan göra för att skynda på en större kapacitet i järnvägssystemet är bra. Kort sagt gör valet att vi snabbare kan börja köra fler tåg genom Lund. Valet handlar också om att den tidigare utredningen på sträckan kom fram till att det bara finns ett realistiskt utbyggnadsalternativ genom Lund. Att då använda den utredningen är ett sätt att hushålla med skattebetalarnas pengar. En tredje aspekt är att beslutet underlättar för Lunds kommuns egen planering för staden, säger Johan Månsson, en av Trafikverkets projektledare.
Under året kommer flera beslut tas i projektet. Ett första tidigt samråd planeras att hållas redan till sommaren 2025 för de båda järnvägsplanerna där bland annat nytt utredningsområde föreslås. Syftet med utredningsområdet är att omgivningen ska veta var järnvägen kan komma att placeras.
Bakgrund
Projekt ”Hässleholm-Lund, två nya spår” gavs till Trafikverket i ett regeringsbeslut i oktober 2023. Projektet ska förbättra för arbetspendling och bidra till ökad kapacitet för godstransporter på järnväg. Det handlar om konventionell järnväg med maxhastigheten 250 km/h. Planeringen görs i nära samverkan med kommunerna längs sträckan; Hässleholm, Höör, Eslöv och Lund, samt Region Skåne och Länsstyrelsen.
På sträckan Hässleholm-Lund planerade Trafikverket tidigare för att bygga två spår för höghastighetståg, som en del av projektet Nya stambanor. Projektet lades ned av regeringen i december 2022.
Kontakter
För mer information
Johan Månsson, projektledare Trafikverket, 010-124 32 20
Anna Wildt-Persson, Regional direktör Trafikverkets Södra region, 010-123 60 72
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Tågens punktlighet förbättrades i februari20.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Fler persontåg kom fram i tid under februari när punktligheten ökade till 89 procent, drygt två procentenheter högre än månaden innan och bättre än i februari förra året. Samtidigt rullar rekordmånga tåg på järnvägen, som rustas mer än någonsin.
Helgavstängningar påverkar tågtrafiken på Västra stambanan17.3.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Underhållsarbetet på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås gör att tågtrafiken behöver stängas av sju helger under våren. Det kommer fortsatt gå att resa, men restiden kan bli längre.
Innovativt partnerskap för framtidens järnväg13.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Trafikverket och Swedtrain startar ett utvecklingsprojekt för att förbättra affärsprocesser och underlätta införandet av innovativa tekniska lösningar i järnvägssystemet, vilket ska öka reinvesteringstakten och järnvägens tillförlitlighet.
Trafikverket har valt korridor för utbyggnad av E22 mellan Gladhammar-Verkebäck i Västerviks kommun11.3.2025 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Trafikverket avslutar nu skedet vägplan val av lokalisering och har beslutat att gå vidare med korridor Utvecklat Noll+. Det innebär att vägen byggs om och förbättras i sitt nuvarande läge.
Snart startar arbetena med etapp två på sträckan E20 förbi Mariestad6.3.2025 09:21:41 CET | Pressmeddelande
Inom några veckor börjar förberedande arbeten med att bygga etappen, Muggebo-Tjos, på sträckan E20 förbi Mariestad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum