Anta en Trädplan för Malmö
Det finns en vision om träden i Malmö, men i kommunen hanteras frågan om fler träd på olika sätt. Detta eftersom stadens olika delar arbetar utifrån sina egna principer. Det gör det svårt att få en gemensam riktning för trädens vara eller icke vara. Vänsterpartiet motionerar därför om att det behövs tydligare styrning för hur träd och grönska ska hanteras av Malmö stad.

Vänsterpartiet ser att det finns en brist på styrning av träden.
- Vi ser att nämnderna prioriterar olika när det gäller trädens framtid – vissa vill bevara och utöka, medan andra inte ser det som en lika viktig fråga. Därför finns ett behov av en gemensam plan, säger Gunilla Ryd, kommunpolitiker och ersättare i Miljönämnden.
Arbetet som pågår för att öka grönskan i staden bygger i stort sett endast på formuleringar i översiktsplanen om visionen 3-30-300 samt på de olika nämndernas budgetuppdrag och uppdrag från den klimatstrategiska budgeten. 3-30-300 innebär att alla i Malmö ska se minst tre träd från sin bostad, skola eller arbetsplats. Att alla stadskvarter ska täckas av minst 30 procent trädkronor och att alla Malmöbor ska ha max 300 meter till närmsta grönområde. För några år sedan fanns en process för att ta fram en Trädplan, vilket gjordes, och även en Plan för Malmös Gröna och Blå värden. Dessa planer antogs däremot aldrig genom politiska beslut.
- Visioner är bra, men det får inte bara bli tomma ord. Vi måste omsätta dem i verkligheten och det sker bara genom tydliga politiska beslut, säger Tobias Petersson kommunpolitiker och ledamot i Miljönämnden.
Nyckelord
Kontakter
Gunilla RydLedamot i kommunfullmäktige
gunillaryd@gmail.comTobias PeterssonVänsterpartiet Malmö
tobias.petersson@malmo.seBilder
Länkar
Följ Vänsterpartiet Malmö
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Malmö
Anders Skans (V) slutar i kommunfullmäktige efter valet28.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Anders Skans kommer att sluta som gruppledare för Vänsterpartiet i Malmö kommunfullmäktige efter valet 2026. Han har varit gruppledare sedan 2010.
Minnesdagen för Novemberpogromen7.11.2025 12:24:19 CET | Pressinbjudan
Minnet av nazismens brott förpliktigar – vi står enade mot dagens högerextrema våg, mot förtryck och avhumanisering, mot varje försök att ställa folk mot folk. Den 9 november samlas vi på Möllevångstorget för att hedra offren för nazisternas pogromer – och för att lova varandra att fortsätta kampen mot antisemitism, rasism och fascism, i Malmö och i världen.
Vänsterpartiets budgetförslag i Malmö30.10.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Detta är Vänsterpartiet Malmös förslag till budget för Malmö stad 2026. Vi presenterar här de förslag vi vill genomföra och vad vi vill prioritera under 2026 samt hur vi vill finansiera verksamheterna. Vi är stolta över att kunna presentera ett stort antal förslag för att göra Malmö till en mer jämlik, solidarisk och hållbar stad där alla ska kunna känna hopp inför framtiden.
Relationskompetens1.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvaliteten i relationen mellan brukare och personal i äldreomsorgen är den viktigaste faktorn för om äldre är nöjda med sin äldreomsorg eller inte.
EU-parlamentarikern Hanna Gedin (V) besöker det nyinvigda Folkets hus i Rosengård18.9.2025 08:18:55 CEST | Pressmeddelande
Det historiska EU-valet 2024 I EU-valet 2024 skrev Vänsterpartiet historia i Malmö. Särskilt i Rosengrds stadsdelar blev resultatet ett bevis på ett starkt förtroende från väljarna. I Herrgården röstade hela 62 procent på Vänsterpartiet – det högsta stödet i landet – och i Örtagården låg siffran på över 50 procent. Det är nivåer som sällan har setts i svenska EU-val och markerade ett tydligt ställningstagande för en mer jämlik och solidarisk politik. Denna massiva uppslutning var avgörande för att Malmöbon Hanna Gedin tog plats i Europaparlamentet. Hon blev därmed inte bara en representant för hela Sverige, utan också en stark röst för Malmö och för de människor som satte sin tilltro till Vänsterpartiet. Hon har drivit frågan om Palestina, stått upp för kvinnors rättigheter och arbetat mot arbetslösheten. – Vänsterpartiet har en kraftfull och rättvis klimatpolitik som lägger fokus på stora offentliga investeringar i den gröna omställningen, på att bryta med den marknadsfundamentalism s
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
