IFK Göteborg och Stora Tuna segrare på premiären av Stafettligan 2025 i orientering
29.3.2025 16:42:16 CET | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Under lördagen inleddes Stafettligan med Måsenstafetten i fin terräng vid Nävekvarn på Tunbergshalvön. På herrsidan tog Stora Tuna OK hem förstaplatsen framför IFK Göteborg Orientering med knappa minutens marginal. På damsidan fick IFK Göteborg revansch och segrade efter en hård slutduell mot Göteborg-Majorna OK.

Orienteringstävlingen Måsenstafetten lockade många lag och besökare till premiären av Stafettligan 2025. Hela 140 herrlag och 73 damlag var på plats med förhoppningar om att plocka viktiga poäng i årets stafettliga som endast består av fyra tävlingar.
I dam- och herrklassen slutade Måsenstafetten med samma segrare som när Stafettligan avgjordes i fjol. IFK Göteborg Orientering och Stora Tuna OK fortsätter att visa vägen när det kommer till stafetter.
Men på damsidan var det en tuff duell med ett annat Göteborgslag, nämligen Göteborg-Majorna OK som ledde på sista sträckan som Sabina Aumo sprang och landslagslöparen Sanna Fasth från IFK Göteborg Orientering fick jaga.
- Jag var helt säker på att jag inte skulle hinna i kapp Sabina, men på tredje sista kontrollen såg jag henne och tänkte att jag måste vara lite taktisk och bli först till sista kontrollen, säger Sanna Fasth, IFK Göteborg Orientering.
Även om det var drygt fyra minuter för Sanna att ta igen när hon startade så hade lagkamraterna hoppet uppe.
- Vi vet att Sanna är jättestark så vi tänkte att här är det chans även om det är fyra minuter, säger Ingrid Lundanes, IFK Göteborg Orientering.
Bland herrarna så startade landslagslöparen Martin Regborn, Hagaby GoIF Örebro, starkast och gav laget en ledning på drygt två minuter.
- Jag såg att Martin Regborn sprang iväg i början och försökte inte gå med han, jag tänkte att han får sticka iväg, säger Jesper Svensk som sprang första sträckan.
Men redan efter andra sträckan så hade Viktor Svensk, Stora Tuna OK, sprungit i kapp Örebrolaget och gett sitt Stora Tuna en ledning som man höll hårt i ända till mållinjen. Brorsan Emil Svensk som säkrade segern för Stora Tuna OK på sista sträckan är nöjd med dagens insats.
- Det är roligt att se att vi är i gång från start igen så det är klart att det är ett bra kvitto framöver, säger Emil.
Nyckelord
Kontakter
Tero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seTilda AnderssonDigital kommunikatör och reporterOrienteringsförbundet
Tel:076-103 77 14tilda.andersson@orientering.seBilder



Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Svenska Orienteringsförbundet och Maurten förlänger sitt partnerskap6.3.2026 09:09:00 CET | Pressmeddelande
Sportnutritionföretaget Maurten förlänger sitt partnerskap med Svenska Orienteringsförbundet och fortsätter därmed sitt engagemang i utvecklingen av framtidens orienteringsstjärnor.
Svensk VM-brons i sprintstafett.6.3.2026 08:13:55 CET | Pressmeddelande
Det bjöds på en tät och rafflande sprintstafett som avslutning på VM i skidorientering i Japan. Ut på sista sträckan var sex lag inom 14 sekunder. Norge tog till slut guldet en sekund före Finland och två för Sverige. ”Vi får vara nöjda med medalj”, säger bronsparet Andrei Lamov och Magdalena Olsson.
Svenska framgångar på VM: Olsson tar silver och Lamov brons.5.3.2026 13:14:24 CET | Pressmeddelande
Det blev en dramatisk avslutning på medeldistansen vid VM i skidorientering i Japan. Magdalena Olsson såg ut att åka mot guld men tappade mycket tid på ett vägval. Med en vass finish räckte det ändå till delat silver med Eliane Deininger, Schweiz. ”Jag skulle ha bytt vägval, jag visste ju hur föret var”, säger Olsson. På herrsidan åkte ”Magdas” sambo Andrei Lamov hem en bronspeng. Hans första medalj för Sverige.
Magdalena Olsson tar VM-brons i jaktstarten3.3.2026 08:22:06 CET | Pressmeddelande
Jaktstarten på VM i skidorientering bjöd på spännande spurtstrider i både dam- och herrklassen. Guldmedaljerna gick till Eliane Deininger, Schweiz och Jörgen Baklid, Norge. Magdalena Olsson åkte in som trea, sex sekunder bakom Deininger. ”Jag älskar när det är så här”, kommenterar Olsson de utmanande banorna i tuff kupering. I herrklassen var Gustav Nordström bäste svensk som sexa.
Svenska framgångar i Japan: Silver och brons på VM-sprinten2.3.2026 09:54:21 CET | Pressmeddelande
Linda Lindkvist och Magdalena Olsson åkte hem silver och brons när VM i skidorientering startade natten mot måndag svensk tid. Vann gjorde Norges Anna Ulvensöen. ”Det var spännande och roligt och lite kamikaze utför”, säger Lindkvist efter silverloppet. På herrsidan blev det en norsk dubbel genom Jörgen Baklid och Styrk Kamsvaag. Andrei Lamov och Gustav Nordström slutade på tionde och elfte plats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum