Peter LeMarcs låtskatt blir musikteater i höst

Dela

Den 25 oktober är det premiär på Stora scenen för LeMarc – det som håller oss vid liv, en helt nyskriven musikteater baserad på Peter LeMarcs älskade musik.

Tillsammans med ett liveband på scenen flätar föreställningens skådespelare ihop hans låttexter till personliga berättelser. 

Uppsättningen är skapad av Ole Anders Tandberg och Leif Jordansson. På scenen ser vi Björn Bengtsson, Lina Englund, Frida Hallgren, Gerhard Hoberstorfer, Sara Jangfeldt och Rennie Mirro.

Fyra personer sitter och står vid ett bord med ett musikinstrument i bakgrunden.
Sara Jangfeldt, Gerhard Hoberstorfer, Frida Hallgren och Rennie Mirro. LeMarc urpremiär 25 okt 2025 på Stora scenen. Foto: Felix Swensson på Bio Aspen.

Pjäsen handlar om sex personer som försöker hitta sin plats i tillvaron. Det som håller dem vid liv är Peter LeMarcs låtar om kärlek, ensamhet och sökande efter mening.

- Peter LeMarc ligger så nära själens kärna i sina låtar. Hans musik spelas och sjungs vid varma förälskelsemöten såväl som svåra uppbrott. Vid dop, bröllop och begravningar. Människor söker tröst och hopp i hans verk. Det är på tiden att teatern skapar scenkonst av hans bidrag till kulturen, säger Ole Anders Tandberg, regissör.

Leif Jordansson har arbetat med Peter LeMarc, 2016 anlitades han för att arrangera och producera albumet Den tunna tråden.

- Peter LeMarc är en talesperson för livet. Det stora och det lilla finns samlat i hans låtskatt. Det ska bli otroligt spännande att låta musiken fylla teaterns rum, säger Leif Jordansson, kompositör.

Om Peter LeMarc
Få svenska artister är lika älskade som Peter LeMarc. Han beskriver de stora känslorna som vi tampas med i vår enkla vardag. Han skrev utifrån sina egna livsupplevelser och hans texter och musik har fått en djup personlig betydelse för många människor.

LeMarc föddes 1958 och växte upp i Trollhättan. Tidigt började han intressera sig för musik och började snart skriva egna låtar. Det stora genombrottet kom 1987 med albumet Peter LeMarc, som innehöll låten Håll om mig.

Om Leif Jordansson

Leif Jordansson är en svensk kompositör och artist som har skapat musik för film, balett och teaterscener. 2016 anlitades han av Peter LeMarc för att arrangera och producera albumet Den tunna tråden.

Om Ole Anders Tandberg

Ole Anders Tandberg är en hyllad norsk regissör för teater och opera runt om i Europa. Han är bosatt i Stockholm och har gjort ett tiotal uppsättningar på Kulturhuset Stadsteatern, nu senast i En tysk mans historia.

På scenen

Skådespelare:

  • Gerhard Hoberstorfer
  • Rennie Mirro
  • Frida Hallgren
  • Björn Bengtsson
  • Lina Englund
  • Sara Jangfeldt

Kapellmästare

Leif Jordansson

Musiker

  • Rigmor Bådal
  • Johan Persson
  • Erik Nilsson

Produktion

Av: Ole Anders Tandberg och Leif Jordansson efter Peter LeMarcs texter

Regi och scenografi

Ole Anders Tandberg

Kostym

Matilda Hyttsten

Ljus

Susanna Hedin

Ljud

Anton Sundell

Mask

Johanna Ruben

Koreograf

Anna Koch

Musikaliskt ansvarig

Leif Jordansson

Kontakter

Bilder

Fyra personer sitter och står vid ett bord med ett musikinstrument i bakgrunden.
Sara Jangfeldt, Gerhard Hoberstorfer, Frida Hallgren och Rennie Mirro. LeMarc urpremiär 25 okt 2025 på Stora scenen.
Foto: Felix Swensson på Bio Aspen.
Ladda ned bild

Länkar

Om oss

Kulturhuset Stadsteatern är en del av Stockholms stad och en av norra Europas största kulturinstitutioner. Ett brett spektrum av kulturevenemang pågår året runt. Kulturhuset Stadsteatern finns vid Sergels torg, i Skärholmen, Vällingby och Husby samt sommartid i Stockholms parker med Parkteatern. Kulturhuset Stadsteatern ska vara en angelägenhet för alla stockholmare med yttrandefrihet och den konstnärliga friheten som grund.

Följ Kulturhuset Stadsteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Stadsteatern

Suzanne Ostens "Medeas barn" bland höstens teater för barn och unga3.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Suzanne Ostens banbrytande Medeas barn förändrade synen på svensk barnkultur vid premiären för 50 år sedan. Nu sätts den upp igen på Kulturhuset Stadsteatern, denna gång i regi av Mellika Melouani Melani, med premiär 27 september i Skärholmen. Höstens teaterrepertoar för barn och unga innehåller också tre nyskrivna pjäser; Boxningsklubben av Loran Batti och Kristian Hallberg med urpremiär i Husby 6 september, Tunneln, av Alejandro Leiva Wenger som spelar i Vällingby från 4 oktober och Gröna stövelns teater av Eric Ericson som har urpremiär på Marionetteatern den 10 oktober. Biljetterna släpps den 3 april.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye