Sverige tog övertygande seger mot USA – gruppfinal väntar mot Finland
Sverige vann bekvämt med 12–2 (8 - 0) mot USA och visade god form inför den stundande gruppfinalen mot Finland på fredag.

– Vi tränar på de sakerna vi kan, och idag fick vi möjligheten att testa några nya moment och åka mycket skridskor. Det blir en annan typ av bandy mot lag som backar hem, som USA gjorde idag och som Finland troligen kommer att göra.
Sverige dominerade från start till slut, och matchen gav utrymme för truppen att prova och vässa vissa detaljer och även trycka på med skridskoåkningen inför de kommande utmaningarna i slutet av veckan.
– Finland kommer sannolikt att spela defensivt på liknande sätt som USA gjorde. Därför behöver vi vara redo att hantera den typen av spel och hitta lösningar, fortsatte Sjöholm.
Gruppfinalen mot Finland spelas på fredag klockan 19:30, och Sjöholm ser fram emot den ökade spänningen som väntar:
– Till fredag och helgen stegras spänningen ytterligare. Det är viktigt att vi tar med oss lärdomarna från matchen idag och är skärpta när det gäller som mest, avslutar Sjöholm.
Nu väntar en spelfri dag för den svenska truppen innan de kliver in på isen igen för att säkra gruppsegern.
Målskyttar
Sverige
2', 26' Oscar Wikblad
6', 39', 60', 62' Martin Landström
19', 69' Christoffer Edlund
22' Alexander Härndahl
30' Martin Hammarberg
76' Vladimir In-fa-lin
USA
50' Michael James Fabie
83' Daren Paul Richardson
Nyckelord
Kontakter
Mattias SjöholmFörbundskapten HerrlandslagetSvenska Bandyförbundet
Tel:070-935 00 21landslag.herr@svenskbandy.seDaniel AnderssonSportchefSvenska Bandyförbundet
Tel:070-746 46 81daniel.andersson@svenskbandy.seTherése ErikssonInformations- och kommunikationsansvarigSvenska Bandyförbundet
Tel:08-699 63 59therese.eriksson@svenskbandy.seBilder



Länkar
Om Svensk bandy
Svenska Bandyförbundet är ett oberoende specialförbund inom Riksidrottsförbundet och har till uppgift att främja och administrera den organiserade bandyn i Sverige, och att företräda den internationellt. Svensk bandy har 53 000 medlemmar i 157 föreningar. Svensk bandy är förebilder på den internationella spelplanen - vi har sex landslag varav fem är regerande världsmästare. Nya stjärnor tänds varje dag, samtidigt som alla är välkomna inom svensk bandy.
Följ Svenska Bandyförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bandyförbundet
Sverige världsmästare igen - försvarar guldet!30.3.2025 18:47:26 CEST | Pressmeddelande
Det svenska herrlandslaget försvarar sitt VM-guld från 2023 efter att under söndagen ha besegrat Finland i VM-finalen med 5 - 3 (3 - 1).
Sverige försvarade VM-guldet - mästare för tolfte gången30.3.2025 15:24:50 CEST | Pressmeddelande
Det svenska damlandslaget är återigen världsmästare. För toflte gången vinner de blågula damerna VM, med stora och klara siffror. Finalen mot Norge slutar 8-1 (3 - 1).
VM-finaler i bandy – Sverige jagar dubbla guld30.3.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bandyvärldens blickar riktas mot Sverige när det är dags för VM-finaler både för damer och herrar. Sverige har nått finalerna i båda klasserna och siktar på dubbla guld i mästerskapet som väntas locka stor publik.
Sverige klart för VM-final efter seger mot USA29.3.2025 20:08:43 CET | Pressmeddelande
Sveriges herrlandslag är klart för VM-final i bandy efter en stark insats och seger med 22-0 mot USA i semifinalen. Nu väntar ett klassiskt möte mot Finland i kampen om VM-guldet på söndag kl. 16.00.
Sverige vann över Finland i gruppfinalen - USA väntar i semin28.3.2025 21:53:19 CET | Pressmeddelande
När Sverige och Finland möttes på fredagskvällen var det en efterlängtad gruppfinal i VM i Lidköping. Med båda lagen obesegrade inför drabbningen var förväntningarna höga. Sverige vann med 8 - 3(3 - 2) och ska nu möta USA i semifinal under lördagen klockan 18:00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum