AcadeMedia

Kockduellen avgörs: Två AcadeMediaskolor i kamp om segern

Dela

Två AcadeMediaskolor har tagit sig hela vägen till riksfinalen i den prestigefyllda matlagningstävlingen Kockduellen. Det är elever från Vittra Gerdsken i Alingsås och Innovitaskolan i Helsingborg som nu siktar på segern.

Anabelle och Ella representerar Innovitaskolan i Helsingborg där de bland annat möter Amar och Lukas från Vittra Gerdsken.
Anabelle och Ella representerar Innovitaskolan i Helsingborg där de bland annat möter Amar och Lukas från Vittra Gerdsken.

Kockduellen är en tävling som syftar till att skapa ett större intresse för matlagning hos högstadieelever och på sikt locka fler sökande till Restaurang- och livsmedelsprogram på gymnasiet. Tävlingen har genomförts i fyra steg: skoltävling, stadsfinal, kval till riksfinal och slutligen riksfinal. som äger rum fredag 28 mars på Restaurangakademin vid Globen. Totalt tävlar 10 lag i finalen.

De deltagande eleverna går i årskurs 8 eller 9 och tävlar i lag om två personer. Varje lag har en timme på sig att skapa en rätt utifrån en förutbestämd råvarukorg, där huvudråvaran i år är formbar baljväxt. Under 50 minuter ska eleverna förbereda, laga och presentera fyra tallrikar som bedöms av en jury bestående av representanter från branschen. Juryn bedömer bland annat utseende, metod, hållbarhetstänk, samarbete och kreativitet.

Gabriella Drottz, hem- och konsumentkunskapslärare på Vittra Gerdsken, är mycket stolt över sina elever Amar och Lukas.

– Vi är taggade alla tre och ser fram emot att tävla. Killarna har bollat recept utifrån ingredienslistan och fått tips av mig och andra vuxna. Hela årskursen ser så klart fram emot att följa tävlingen och håller tummarna för vinst. Amar och Lukas har tidigt visat framfötterna i köket med sin vilja att experimentera och sitt sätt att hålla ordning i köket.

På Innovitaskolan i Helsingborg representeras skolan av Anabelle Teikari och Ella Frölander. Deras rektor, Susanne Björk, är mycket imponerad av elevernas insats:

– Vi är så stolta över våra elever på Innovitaskolan Helsingborg som är så kreativa och duktiga på att laga mat att de tagit sig hela vägen till riksfinalen. Vi ser fram emot en spännande final och håller tummarna för vinst.

Första pris i riksfinalen är 10 000 kronor som går till det vinnande lagets hem- och konsumentkunskapsklass och ska användas för att göra något roligt inom besöksnäringen.

Kockduellen arrangeras i samarbete mellan branschorganisationen Visita och landets skolor för att öka intresset för en karriär inom restaurangbranschen.

Nyckelord

Kontakter

AcadeMedia driver för- och grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning, med verksamhet i Sverige, Norge och Tyskland. Vår drivkraft är att bygga ett mer hållbart samhälle med utbildning och lärande som grund. Läs mer om oss och vår verksamhet på academedia.se.

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye