Svenskt Friluftsliv

Skolminister Lotta Edholm besöker friluftsrörelsen

Dela

Skolminister Lotta Edholm besöker Sportfiskarna och Svenskt Friluftsliv för att prata om friluftsliv i skolan och uteundervisning.

Barn och vuxen som fiskar
Sportfiskarna storsatsar på fiskevård på skoltid genom läro-och upplevelsekonceptet Skolbäcken. Foto: Adobestock

Skolministern får möjlighet att vara med och uppleva en lektion inom satsningen Skolbäcken. Projektet finansierats genom det statsanslag som regeringen gett Svenskt Friluftsliv i uppdrag att fördela till friluftsrörelsens organisationer. Lektionen pågår under ca 1 h och då ges möjlighet att se och uppleva hur den går till, prata med elever, lärare och representanter från Svenskt Friluftsliv och Sportfiskarna. Aktiviteten avslutas med gemensam fika.

Sportfiskarna storsatsar på fiskevård på skoltid genom läro-och upplevelsekonceptet Skolbäcken. I fyra regioner runt om i Sverige kommer förbundets ungdomsansvariga årligen att ta ut över 10 000 skolbarn till vatten där de får uppleva spännande natur på allra närmsta håll.

Utgångspunkten är fisken och vattnet – vilka fiskar hittar vi i vattendraget (undersöks via elfiske!), vad äter fisken? Hur ser vattendraget ut? Vilka förutsättningar krävs för att fisken ska trivas? Och vad gör vi praktiskt här idag för att göra det bättre för fisken? I anslutningen till sista frågan kan det bli tal om att lägga sten och grus. Kanske planterar ni träd eller bygger en risvase? Allt vävs ihop med lärorika lekar och fyndig utomhuspedagogik.

Under denna lektion kommer eleverna att lära sig mer om en våtmarks funktion och varför de är viktiga. De kommer att träffa en gädda och studera den på nära håll. Allt detta kopplas till målen i läroplanen.

Plats:
Hemmesta Sjöäng, Värmdö 
Fredag den 28 mars, kl.12.00

Forskning visar att Skolbäcken är en succé:
Sportfiskarnas pedagogiska projekt Skolbäcken har tidigare utvärderats av forskare från Göteborgs universitet. Utvärderingen som genomfördes under våren 2018 syftade till att undersöka i vilken utsträckning som Sportfiskarnas målsättningar med Skolbäcken uppnås. Utvärderingen resulterade i rapporten: "Skolbäcken: Som ett rinnande vatten?"

Läs mer om Skolbäcken: Läro-och upplevelsekonceptet Skolbäcken | Sportfiskarna

Aktiviteten i Hemmesta Sjöäng är lektion två av fyra som ingår i konceptet, samtliga lektioner genomförs med en pedagog från Sportfiskarna.

Deltagare:

Elevgruppen består av 5 - 7 elever i anpassad grundskola (högstadiet i åldern 13 - 16 år) från Kullsvedsskolan på Värmdö.

Från friluftsrörelsen deltar:

Victor Sandberg, pedagog Sportfiskarna
Johanna, lärare Kullsvedsskolan som varit med att ta fram konceptet Skolcäcken
Sten Frohm, generalsekreterare Sportfiskarna
Henrik Helde, medlemsansvarig Sportfiskarna
Josefine Åhrman, generalsekreterare Svenskt Friluftsliv
Ceclilia Magnusson, ordförande Svenskt Friluftsliv

Nyckelord

Kontakter

Om oss

Svenskt Friluftsliv är en paraplyorganisation för 28 ideella friluftsorganisationer i Sverige som tillsammans har 2 miljoner medlemmar, minst 300 000 är barn och ungdomar. Tillsammans består organisationerna av närmare 7 000 lokala- och regionala föreningar. Svenskt Friluftsliv företräder de ideella friluftsorganisationerna i Sverige och är talesperson gentemot regering, riksdag och myndigheter. 

Följ Svenskt Friluftsliv

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenskt Friluftsliv

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye