Matchningen måste bli bättre
Arbetsförmedlingen gick under fredagen ut med nyheten att den ska minska användningen av privata leverantörer i den outsourcade tjänsten Matchningstjänster, rusta och matcha, på grund av mycket låga resultat.

Akademikerförbundet SSR anser att reformen med större andel privata aktörer har större problem än att det rensats för dåligt bland de sämsta leverantörerna. En forskarrapport drog bland annat slutsatsen att privatiserade tjänster var dyrare, inte leder till bättre resultat i jobb eller utbildning. Leverantörerna fick mer betalt för arbetssökande som står längre ifrån arbetsmarknaden, men mer pengar leder inte till bättre resultat. Det är hård kritik som behöver tas på större allvar än att bara ta bort de sämsta.
- Regeringen och Arbetsförmedlingen behöver göra mer än bara att rensa bort de sämsta aktörerna. Vi behöver färre kortsiktiga ideologiskt motiverade detaljregleringar, säger Ursula Berge samhällspolitisk chef Akademikerförbundet SSR.
Det krävs en inkluderande arbetsmarknadspolitik med en välfungerande arbetsmarknadsmyndighet där arbetsförmedlarna har mandat att ge bästa möjliga stöd.
- Arbetsmiljön på Rusta och matcha-bolagen är ofta under all kritik. Vi har länge varnat för att dessa privata aktörer ges stort utrymme utan vettig styrning, ersättningsmodell, uppföljning och kontroll, säger Heike Erkers, förbundsordförande i Akademikerförbundet SSR.
Akademikerförbundet SSR är positivt till att ta bort de sämsta aktörerna, men det är otillräckligt.
Nyckelord
Kontakter
Victor HarjuPresschef Akademikerförbundet SSR
Tel:070 690 44 23victor.harju@akademssr.seOm oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 80 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Regeringen slår sönder tilliten med sekretessen25.4.2025 09:50:25 CEST | Pressmeddelande
Socialtjänstsekretessen upphävs. Idag har regeringen presenterat ett nytt lagförslag där de vill att sekretessen ska brytas mellan myndigheter. Det är fel väg att gå för att lösa problemen. Riven socialtjänstsekretess kommer att innebära ett växande skuggsamhälle och försvåra det förebyggande arbetet.
Rekordarbetslöshet hanteras med nålpengar15.4.2025 12:05:19 CEST | Pressmeddelande
Det var en dyster vårbudget som regeringen presenterade. Vi har varit i en lågkonjunktur under lång tid och den ekonomiska återhämtning vi trodde skulle komma har stoppats. Hushållen är extremt försiktiga i sin konsumtion och har väldigt små marginaler. Till det kommer att vi har en rekordhög arbetslöshet och många av dem står långt ifrån arbetsmarknaden.
Förhandlingar om helt nytt kollektivavtal för friskolor8.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Almega utbildning är en nybildad bransch- och arbetsgivarorganisation för fristående skolor och förskolor. Nu har Almega utbildning tillsammans med Sveriges Skolledare och Akademikerförbundet SSR kommit överens om att inleda förhandlingar om kollektivavtal för akademiker inom friskoleföretag som är medlemmar i Almega utbildning. Avtalet kommer omfatta närmare 2000 arbetsplatser.
Siffersatta löneökningar för välfärdens akademiker!7.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Akademikerförbundet SSR har tecknat ett nytt tvåårigt kollektivavtal med Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Sobona. Avtalet omfattar cirka 220 000 anställda inom kommuner, regioner och kommunala bolag och gäller från 1 april 2025 till 31 mars 2027. Förbundet har säkrat en garanterad lägstanivå för löneökningar om 3,4 procent 2025 och 3 procent 2026 – ett viktigt steg för att möta välfärdens stora kompetensutmaningar. Ett första steg är taget mot arbetstidsförkortningar.
Bristande vandel utmanar likheten inför lagen1.4.2025 16:14:38 CEST | Pressmeddelande
Idag har regeringen tagit emot en utredning om att införa ett krav på vandel för personer med uppehållstillstånd. Förslagen drabbar närmare en miljon personer som bor i Sverige. Akademikerförbundet SSR ser stora risker med förslagen, vad det gäller såväl migration, som integration och det demokratiska samhället.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum