Inbjudan till webbinarium: Erfarenheter av omställningsstudiestöd
1.4.2025 14:20:27 CEST | CSN | Pressmeddelande
CSN hälsar välkommen till ett webbinarium den 9 april klockan 12.00 - 13.00 där rapporten Erfarenheter av omställningsstudiestöd presenteras.
2023 infördes omställningsstudiestödet, ett nytt studiestöd för vuxna som vill stärka sin ställning på arbetsmarknaden. Sedan införandet har CSN följt stödet och har efter ett regeringsuppdrag sammanställt resultaten i en rapport.
Onsdag den 9 april klockan 12.00 - 13.00 presenterar CSN rapporten i ett webbinarium. Presentationen pågår i cirka 35 minuter och efteråt finns möjlighet att ställa frågor om rapporten via en chatt. Webbinariet är öppet och du anmäler dig på länken nedan. Rapporten beskriver bland annat:
- Vilka sökte och vilka fick omställningsstudiestöd
- Stödets påverkan på det ordinarie studiestödssystemet
- Studieprestationerna
- Anknytningen till arbetsmarknaden före och efter studierna
- Vilken påverkan yttranden från omställningsorganisationer har på CSN:s beslut
- Övriga erfarenheter från de två första åren med omställningsstudiestödet.
Välkommen med din anmälan!
När: Onsdag den 9 april 2025.
Tid: Kl. 12.00 - 13.00
Anmälan: Anmäl dig till webbinariet här.
Nyckelord
Kontakter
Stefan TärnhuvudPressekreterareCSN
CSN:s pressekreterare hjälper dig som journalist att få svar på dina frågor och komma i kontakt med rätt person.
Länkar
Om oss
CSN ansvarar för studiestödet med bidrag och lån till studerande. Varje år betalar CSN ut 48 miljarder kronor till cirka en miljon studerande och 1,8 miljoner personer har svenska studielån. Myndigheten finns på 11 orter, från Kiruna i norr till Lund i söder med huvudkontor i Sundsvall
Följ CSN
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från CSN
Komvuxstuderande med barn går back varje månad24.2.2026 07:10:00 CET | Pressmeddelande
Studerande på komvux har små marginaler ekonomiskt. Mest ansträngt ekonomiskt har studerande med barn där inkomsterna i genomsnitt inte täcker utgifterna. Det visar en ny rapport från CSN.
Studiestödet 2025 – Stor ökning av antalet studerande med omställningsstudiestöd4.2.2026 08:57:57 CET | Pressmeddelande
Fler studerade med studiestöd under fjolåret. Allra mest ökade antalet studerande med omställningsstudiestöd som steg till nästan 21 000 personer. Det visar ny statistik från CSN som publiceras idag.
Nu får 1,9 miljoner personer sitt årsbesked från CSN2.1.2026 07:45:00 CET | Nyheter
Nu börjar CSN skicka ut årsbeskeden för studielån. Totalt får omkring 1,9 miljoner personer information om sin studieskuld. Årsbeskeden skickas ut under januari.
Tidigare studiestart gav lägre studieskulder11.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
De som började studera på högskola direkt efter gymnasiet tog mer sällan studielån än de som väntade i tre år. De som väntade fick en genomsnittlig studieskuld nästan 90 000 kr högre än dem som gick direkt. Bland dem som började studera direkt tog de som gick gymnasiet i Stockholm lån mer sällan, medan de från Gotland lånade oftast, visar en ny artikel från CSN.
Fler blev lärare med högre bidrag och mindre lån3.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En ganska okänd del i studiemedlet är att du kan få ett högre bidrag och en lägre lånedel om du uppfyller vissa villkor. En ny rapport från CSN visar att det högre bidraget fick fler att börja studera. Studerande vid en kompletterande pedagogisk utbildning lockades särskilt av det högre bidraget och de allra flesta som blev lärare fick också jobb efter utbildningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum