Flower

Energi-startup Krafthem säkrar finansiering om 5 MSEK för att utveckla elektrisk flexibilitet

Dela

Krafthem säkrar 5 MSEK i finansiering från privata investerare. Kapitalet kommer att säkerställa bolagets plan att utveckla AI-baserad teknik för elektrisk flexibilitet. Under sommaren har bolaget arbetat hårt med att ta in den första externa finansieringen. Trots coronapandemin och långsamma sommarmånader har bolaget erhållit ett viktigt förtroende från ett flertal privata investerare.

Med Krafthem minskar elkonsumenter belastningen på elnätet och motverkar kapacitetsbrister samtidigt som de minskar storleken på elfakturan.
Med Krafthem minskar elkonsumenter belastningen på elnätet och motverkar kapacitetsbrister samtidigt som de minskar storleken på elfakturan.

"Det är väldigt glädjande och viktigt att bolaget lyckats erhålla detta förtroende från investerare. Kapitalet säkerställer att vi kan fortsätta utvecklas och anställa ytterligare kompetens. I slutändan är det gynnsamt för både svenska konsumenter och samhället i stort då vår teknik gynnar elsystemet i många aspekter." - John Diklev, VD och grundare.

Den ledande investeraren är serieentreprenören Daniel Johnsson, som bl.a. står bakom e-handelskedjan Inet som såldes vidare till investmentbolaget Creades. Grundare och VD John Diklev har också investerat i rundan för att fördjupa sitt engagemang i bolaget.

Om Krafthem
Krafthem erbjuder privatpersoner enkla, billiga och smarta elavtal. Med ett stort teknikfokus kan bolaget erbjuda framförallt elbilsägare unika möjligheter. Med Krafthem får elbilsägare ett enkelt sätt att minska elkostnaden samtidigt som de avlastar elnätet under kritiska tillfällen. Bolagets teknik kräver ingen extern hårdvara och bygger på egenutvecklade, AI-baserade algoritmer.

Kontakter

Bilder

Om oss

Flower är Sveriges ledande aktör inom energihandel och optimering av batterilager. Genom att kombinera avancerad mjukvaruteknologi med flexibla energiresurser möjliggör Flower morgondagens förnybara energisystem. Med fokus på snabb expansion till utvalda europeiska marknader bryter Flower ny mark mot ett fossilfritt energisystem.

För mer information, besök vår webbplats: www.flower.se 

Följ Flower

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Flower

Flower växlar upp i Europa – expanderar till Tyskland, Finland och Nederländerna13.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Nästa generations energibolag, Flower, gör en banbrytande expansion till den tyska, finska och nederländska marknaden. Genom att säkra full marknadstillgång i alla tre länder initierar bolaget nu algoritmisk energihandel utanför de svenska och nordiska gränserna. ”Detta markerar starten på vår europeiska satsning”, säger John Diklev, grundare och vd för Flower.

Flower tecknar 180 GWh PPA med Locus Energy för att leverera stabil och hållbar el till företag2.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Flower har tecknat ett långsiktigt PPA-avtal (Power Purchase Agreement) med SEB Nordic Energys portföljbolag Locus Energy och säkrar därmed 180 GWh per år från 11 landbaserade vindparker. Tillskottet stärker Flowers förmåga att balansera tillgång och efterfrågan i energisystemet samtidigt som det lägger grunden för lanseringen av Flowers unika PPA-lösning för företag. “Detta är det första steget mot att bygga en verkligt skalbar finansieringslösning för vindkraft,” säger John Diklev, grundare och vd för Flower.

Flower stärker marknadsledningen – förvärvar ett av Sveriges största batteriprojekt19.9.2024 08:15:00 CEST | Pressmeddelande

Energi-techbolaget Flower avancerar vidare mot den förnybara energiomställningen, och förvärvar nu ett av Sveriges största batteriprojekt. Projektet, som är en Ready-to-Build anläggning för energilagring på 40 MW / 80 MWh (BESS) utvecklat av förnybara energiaktören Arise, kommer att spela en avgörande roll för att stötta det svenska energisystemet. ”Detta kommer att vara en banbrytande tillgång i vår portfölj som kommer att göra stor skillnad för det svenska energisystemet under de kommande åren,” säger John Diklev, grundare och VD för Flower.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye