SKPF Pensionärerna

Fortfarande ingen mammografi för kvinnor över 74 år

Dela

Socialstyrelsen säger återigen nej till att erbjuda screening för bröstcancer för kvinnor efter 74 års ålder. SKPF Pensionärerna anser att åldersgränsen är diskriminerande, och ser det som olyckligt att den inte tas bort.

Mellan 40 och 74 års ålder kallas alla kvinnor i Sverige till avgiftsfri screening för bröstcancer – men därefter slutar kallelserna att komma. Detta trots att många av de som insjuknar och avlider i bröstcancer är äldre. Nu har Socialstyrelsen sett över sina rekommendationer för screeningen, men återigen landat i att åldersgränsen borde vara kvar.

– Vi ser det här som åldersdiskriminering som riskerar att drabba äldre kvinnors hälsa. Det är svårt att förstå varför samhället vid en viss ålder inte längre ser det som lönt att erbjuda kvinnor en undersökning för att upptäcka cancer i ett tidigt skede, säger Liza di Paolo-Sandberg, förbundsordförande för SKPF Pensionärerna, som företräder mer än 60 000 kvinnor över 74 år.

Socialstyrelsen menar att det saknas kunskap om effekten av screening för bröstcancer efter 74 års ålder, och att det därför inte går att fastställa att eventuella positiva effekter överväger de negativa.

– Problemet är att det saknas kunskap om mammografi för äldre eftersom det forskas för lite på äldre, inte minst kvinnor. Det är väldigt orättvist, säger Liza di Paolo-Sandberg.

Region Norrbotten har tidigare gått före och höjt åldersgränsen för mammografi. SKPF Pensionärerna hoppades att Socialstyrelsen skulle följa efter. Förbundet har föreslagit en rekommendation där regionerna tillsammans med forskare inför avgiftsfri screening även för gruppen över 74 år, för att samtidigt följa upp och analysera effekterna av det.

– En sådan reform skulle öka jämlikheten i vården och på samma gång ge värdefull forskning inför framtiden, säger Liza di Paolo-Sandberg.

Petra Berg
Press- och opinionsansvarig
petra.berg@skpf.se
072-088 17 18

Kontakter

Om oss

SKPF Pensionärerna är Sveriges tredje största pensionärsorganisation med omkring 155 000 medlemmar runt om i landet. Vi är ett religiöst och partipolitiskt obundet förbund, öppet för alla pensionärer oavsett yrkesbakgrund.

Vi arbetar för en bättre vardag för pensionärer. Vi vill se ett samhälle där alla äldre ges möjlighet att leva ett bra liv med god ekonomi, med vård och omsorg efter behov och utan diskriminering.

Följ SKPF Pensionärerna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SKPF Pensionärerna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye