AI minskar stress över arbetsuppgifter
AI minskar stressen för anställda med många arbetsuppgifter. Samma stressminskning gäller för anställda med nya arbetsuppgifter. Det visar en ny studie vid Örebro universitet och Ratio.
– Det finns en uppfattning om att AI leder till ökade krav och snabbare arbetstakt, som kan öka stressen. Här finner vi det omvända, åtminstone för en grupp anställda, säger Magnus Lodefalk, forskare i nationalekonomi.

Underlaget till studien är ett representativt urval av yrkesverksamma i Tyskland, som innefattade kön, ålder och olika yrken.
Magnus Lodefalk och hans danske forskarkollega Michael Koch fann att anställda som är mer exponerade för AI i mindre utsträckning rapporterar att deras stressnivå har ökat. AI som hjälp i jobbet skulle alltså kunna vara ett sätt att minska stressen.
– Kopplingen mellan minskad stress finns hos anställda som utför nya typer av uppgifter på jobbet - och om de utför många arbetsuppgifter. Minskningen av stress kan bero på att AI kan automatisera vissa uppgifter. AI kan också hjälpa de anställda att utföra andra uppgifter snabbare och bättre, säger Magnus Lodefalk.
Han kan inte fastslå någon direkt orsak till att AI kan minska stressen vid nya arbetsuppgifter:
– Tidigare forskning pekar på att tekniken kan automatisera vissa uppgifter och ge upphov till nya mer komplexa uppgifter. Kanske är det så att arbetet därmed upplevs som mer meningsfullt och stimulerande.
Kan resultatet av studien ge praktisk vägledning?
– Resultaten ligger väl i linje med det allmänna rådet: lär dig om och anamma tekniken där så är lämpligt.
Studien gjordes innan det stora genombrottet med generativ AI, som till exempel ChatGPT
– Det är möjligt att resultaten står sig, eftersom generativ AI kan vara ett verktyg som gör att jobbet blir mer stimulerande och att enklare uppgifter kan automatiseras. Förmodligen spelar typ av yrke en roll för hur man påverkas. Har du ett mindre komplext och mer enahanda arbete kan det finnas risk för ökad snarare än minskad stress, vilken viss tidigare forskning tyder på, säger Magnus Lodefalk.
Vad är nästa steg i forskningen på detta område?
– Vi hoppas kunna göra om och fördjupa studien när vi har fått mer aktuella data där generativ AI har hunnit få genomslag.
Nyckelord
Kontakter
Magnus Lodefalk
magnus.lodefalk@oru.se
072-221 73 40
Maria ElissonForskningskommunikatör
Tel:019 303524Tel:0701 890953maria.elisson@oru.seBilder

Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 15 000 studenter, 85 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI och robotik, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
AI-förordning i EU riskerar tappa legitimitet9.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Andrew Leyden, rättsvetare vid Örebro universitet, har i en studie granskat EU:s AI-förordning som bygger på tekniska standarder. – Traditionella frågor om rättssäkerhet, ansvar och demokratisk legitimitet får en ny betydelse när tekniska standarder fungerar som ett slags privat lagstiftning, säger han.
Presentation får fler att välja vegetarisk mat3.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Pannbiff med lök och potatis är en svensk klassiker, men utan pannbiffen blir det inte mycket kvar av måltiden. Ansung Kim forskar vid Örebro universitet om hur kött kan ersättas i måltider.
Studie ger hopp om behandling mot mag- och tarmbesvär2.12.2025 10:09:22 CET | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har tagit ett viktigt steg framåt i förståelsen av tarmsjukdomen IBS. För första gången har man kunnat visa, direkt i människans tarm, att smörsyra kan stärka tarmen. Studien ger nytt hopp om framtida behandlingar för de dagliga besvär som drabbar hundratusentals svenskar. – Vi såg en lucka i forskningen: man hade visat effekter i cellstudier och djurförsök, men den direkta påverkan i människans tarm var mindre utforskad, säger Rebecca Wall, forskare i mikrobiologi vid Örebro universitet.
Mindre mångfald och mer nationalism i svensk mediapolitik1.12.2025 10:07:24 CET | Pressmeddelande
Styrningen av public service har blivit en politisk stridsfråga, enligt en ny studie från Örebro universitet. – Vi ser ett tydligt skifte där jämställdhet och mångfald tonas ned samtidigt som uppdraget blir mer nationalistiskt, säger professor Maria Jansson.
Ny AI-teknik kan ge snabb och säker demensdiagnos27.11.2025 07:54:16 CET | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har varit med och utvecklat två nya AI-modeller som kan analysera hjärnans elektriska aktivitet och med mycket hög träffsäkerhet skilja mellan friska personer och patienter med demenssjukdomar som Alzheimer. – Tidig diagnos är avgörande för att kunna sätta in proaktiva åtgärder som bromsar sjukdomsutvecklingen och förbättrar patientens livskvalitet, säger Muhammad Hanif, forskare i informatik vid Örebro universitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum