Handelsanställdas förbund

Handels: Äntligen – karensavdraget ska bort

Dela

Handelsanställdas förbund välkomnar dagens besked från Socialdemokraterna om att de nu ska driva att karensavdraget ska slopas. Det här är en fråga som Handels har drivit i många år – för ett mer rättvist och hållbart arbetsliv.

Linda Palmetzhofer, förbundsordförande, Handelsanställdas förbund
Linda Palmetzhofer, förbundsordförande, Handelsanställdas förbund Camilla Svensk

– Karensavdraget tvingar människor att gå sjuka till jobbet. Sju av tio anställda inom handeln gör just det – inte för att de vill, utan för att de inte har råd att vara hemma. Det är därför mycket glädjande att Socialdemokraterna nu vill slopa det här orättvisa avdraget, säger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande i Handels. 

Karensavdraget är en av de främsta orsakerna till att människor går till jobbet trots att de är sjuka. Enligt Handels rapport Sjuk på jobbet uppger över 70 procent av de anställda inom handeln att de under det senaste året har arbetat trots att de egentligen borde ha stannat hemma. De vanligaste skälen är ekonomiska – att man inte har råd att vara sjuk – och att man inte vill lämna kollegorna i sticket vid underbemanning. 

– När människor inte har råd att vara sjuka tvingas de gå till jobbet, smitta andra och slita ut sig själva. Det är orättvist och ohållbart. Politiken behöver visioner för ett bättre arbetsliv – att Socialdemokraterna nu lyssnat på Handels medlemmar är ett viktigt steg i rätt riktning, säger Linda Palmetzhofer. 

Sjuknärvaro skadar både individ och samhälle. När människor inte får chans att vila och bli friska riskerar de att bli långvarigt sjuka, samtidigt som smittspridning på arbetsplatsen ökar. För många av Handels medlemmar – inom butik, lager och e-handel – finns inte möjligheten att jobba hemifrån, vilket gör karensavdraget särskilt orättvist. 

Nyckelord

Kontakter

Om oss

Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar, varav cirka 25 000 är pensionärer. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.

Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.

Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.

Följ Handelsanställdas förbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund

Miljardutdelning till ICA-handlare – men anställdas krav på högre lön kallas ”tondövt”29.3.2025 12:29:51 CET | Pressmeddelande

Arbetsgivarorganisationen Svensk Handel har kallat Handels krav på högre löner för "tondövt" – med hänvisning till det ekonomiska läget. Men samtidigt har landets största ICA-handlare delat ut 2,4 miljarder kronor till sig själva det senaste året, enligt en granskning från Dagens ETC. I flera butiker motsvarar utdelningen över en halv miljon kronor per anställd.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye