Nytt avtal klart - ger kortare arbetstid för anställda inom IT
3.4.2025 09:00:00 CEST | Unionen | Pressmeddelande
Unionen har tecknat nytt kollektivavtal på IT-området. – Vi har lyckats införa arbetstidsförkortning. Det banar väg för en attraktivare bransch och ger våra medlemmar bättre förutsättningar för balans i livet, säger Peter Hellberg, Unionens ordförande.

IT-branschen är en bransch med hög arbetsbelastning och högt arbetstempo. Utöver löneökningar har därför frågorna om balans i livet varit extra viktiga för Unionens medlemmar inom IT i årets avtalsrörelse.
I det nya kollektivavtalet mellan Unionen och TechSverige har parterna nu kommit överens om att införa system för arbetstidsförkortning.
– Arbetsgivarna har länge pratat om att svårigheter att rekrytera hindrar tillväxten. Med högre löner och bättre förutsättningar för ett arbetsliv i balans gör vi branschen mer attraktiv. Det har varit hårda förhandlingar och för Unionens medlemmars skull är jag oerhört glad över att vi lyckades nå hela vägen fram, säger Peter Hellberg.
– Att parterna på arbetsmarknaden nått en lösning gällande arbetstidsförkortning även på IT-området är ett styrkebesked för vår partsmodell. När parterna förhandlar kan vi anpassa regler och villkor efter förutsättningarna i branschen. Det är svenska modellens styrka, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef Unionen.
Det nya avtalet innehåller löneökningar enligt det så kallade märket, vilket innebär ett totalvärde på 6,4 procent för en avtalsperiod på 2 år.
– Utöver löneökningar och arbetstidsförkortning har vi även lyckats få igenom att den som jobbar deltid får samma ersättning som heltidsanställda när de jobbar över, en viktig seger för rättvisa villkor, avslutar Martin Wästfelt.
Avtalet berör närmare 27 500 medlemmar.
Kontakter
Johanna GréenPressekreterareUnionen
Tel:072-469 05 91johanna.green@unionen.seUnionen press
Välkommen att ringa vår presstelefon. Här svarar alltid någon av våra pressekreterare.
Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 35 000 förtroendevalda på drygt 15 000 arbetsplatser. Unionen finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden och du hittar oss i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar. Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.
Unionen press svarar på medias frågor om Unionen. Vi förmedlar kontakter till våra förtroendevalda och experter inom bland annat arbetsmiljö, kompetensutveckling, utmaningar i tjänstemännens arbetsliv, lön och jämställdhet.
Välkommen att kontakta oss!
Följ Unionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Unionen
Pressinbjudan: Unionen släpper konjunkturrapport 12 maj16.4.2026 06:00:00 CEST | Pressinbjudan
Unionen välkomnar till ett frukostseminarium den 12 maj där tf chefsekonom Tobias Lundquist går igenom konjunkturläget. Rapporten har ett särskilt fokus på arbetslöshetsförsäkringen.
Unionen efterlyser höjd beredskap för jobb i budgeten13.4.2026 09:33:47 CEST | Pressmeddelande
I regeringens vårändringsbudget saknas långsiktiga lösningar för att möta det oroliga omvärldsläget. “Osäkra tider kräver en högre samhällsberedskap även på arbetsmarknaden för att stärka svenska jobb och företag”, säger Unionens tf chefsekonom Tobias Lundquist.
Krigsångesten har flyttat in på jobbet – 68 procent känner oro12.3.2026 13:05:28 CET | Pressmeddelande
Krig och konflikter i omvärlden påverkar inte bara nyhetsflödet – utan också arbetslivet. En ny medlemsundersökning från Unionen visar att 68 procent av tjänstemännen upplever krigsångest, och över sex av tio tror att krig och konflikter kommer att påverka deras arbetsliv framöver. – När världsläget känns instabilt stannar inte oron hemma. Den följer med in på jobbet och påverkar både koncentration, trygghet och framtidstro, säger Peter Hellberg, förbundsordförande i Unionen.
"Jävla k*kdator!" öppnar på Arbetets museum – en utställning om IT-strul, stress och 31 miljarder i kostnader11.3.2026 10:00:05 CET | Pressmeddelande
Nu har den uppmärksammade fotoutställningen ”Jävla k*kdator!” premiär på Arbetets museum i Norrköping. Utställningen handlar om IT-strul och digital arbetsmiljö och sätter ljuset på ett problem som påverkar miljontals människor varje dag.
Arbetslösheten delar Sverige – bristen på stöd förvärrar klyftorna11.2.2026 14:38:32 CET | Pressmeddelande
Sveriges arbetsmarknad är på väg att vända – men skillnaderna mellan landets län är fortsatt stora. Det visar Unionens nya ekonomiska utblick Arbetslösheten delar Sverige, som publiceras idag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum