Trumptullar väcker oro inom innovations- och kemiindustrin
3.4.2025 09:47:59 CEST | IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB | Pressmeddelande
President Trump meddelade natten till 3 april att USA nu inför 20 procentiga tullar på EU. USA är en viktig marknad för IKEM:s medlemmar och totalt gick cirka 10 procent av företagens export till USA år 2023, vilket motsvarar en fjärdedel av Sveriges varuexport till USA. Situationen är allvarlig, menar IKEM.

– Trumptullarna är oroväckande. Jag förväntar mig att den svenska regeringen och EU följer utvecklingen i våra branscher noga. Utan åtgärder riskerar detta påverka inte bara svenska priser, utan också jobben, välfärden och svensk ekonomi, säger Jonas Hagelqvist, vd, IKEM.
– Regeringen behöver nu säkerställa att alla andra viktiga konkurrensförutsättningar finns på plats i Sverige och EU. Det gäller bland annat tillgång till stabil el till rimliga priser, snabba tillståndsprocesser, säkrad råvarutillgång och en tillräcklig kompetensförsörjning. EU planerar att svara på tullarna, från vårt perspektiv är det viktigt att de nu också ingår nya handelsavtal med andra marknader, säger Jonas Hagelqvist, vd, IKEM.
35 procent av de USA-exporterande medlemmarna förväntar sig en direkt negativ påverkan av tullar, medan 76 procent av IKEM:s samtliga medlemmar räknar med negativa indirekta effekter.
– Att de indirekta effekterna riskerar påverka en så stor andel företag negativt beror till stor del på att handelshinder rubbar de globala värdekedjorna. Det industriella ekosystemet är komplext och svårt att överblicka, med andra ord kan vi få stora konsekvenser på helt oväntade områden, säger Jonas Hagelqvist, vd, IKEM.
På delbranschnivå har läkemedelsindustrin den största exportandelen. 2023 gick 16 procent av svensk läkemedelsexport till USA, medan övriga delbranscher noterade exportandelar i intervall om 6-8 procent.
– Läkemedelsindustrin befarar framför allt indirekta negativa effekter av tullarna, medan kemi-, plast- och gummiindustrin och raffinaderierna riskerar drabbas såväl direkt som indirekt. Situationen är allvarlig för svensk och europeisk konkurrenskraft, säger Jonas Hagelqvist, vd, IKEM.
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanPresschefIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seBilder
Länkar
Om oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder 1.250 svenska och utlandsägda företag med cirka 70.000 medarbetare. Företagen arbetar med kemi i vid bemärkelse och står för en fjärdedel av industrins exportvärde och för en femtedel av industrins förädlingsvärde.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
IKEM: Kriget i Mellanöstern slår dubbelt mot svensk kemi- och plastindustri5.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Bransch- och arbetsgivarorganisationen IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige varnar nu för dubbla effekter på svensk industri när energipriserna rusar i spåren av kriget i Mellanöstern. De snabbt stigande priserna på olja och naturgas, tillsammans med störningarna i Hormuzsundet, skapar akut oro på de globala energimarknaderna och får direkta konsekvenser för Europas energiförsörjning.
Helena Mehra ny presschef på IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige20.2.2026 10:17:47 CET | Pressmeddelande
Helena Mehra har tillträtt som ny presschef på IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige. Hon började den 9 februari och ansvarar för organisationens press- och mediearbete.
IKEM: 20 reformer för svensk industris framtid och jobb18.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Snabbare tillstånd, trygg tillgång till el och ett konkurrenskraftigt innovationsavdrag. Det är tre av de tjugo reformer som IKEM presenterar i Industrilöftet för att stärka den svenska industrins konkurrenskraft, öka investeringarna och säkra fler jobb.
IKEM-branscherna pressas vidare – lågkonjunkturen biter sig fast16.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska kemi-, plast/gummi- och läkemedelsindustrin avslutade fjärde kvartalet 2025 i fortsatt lågkonjunktur. Försäljningsvolymerna minskade brett och IKEM-index föll till 83, långt under neutral nivå på 100. Det bekräftar ett fortsatt svagt konjunkturläge för industrin.
Jakob Tellgren tillträder som ny vd för IKEM2.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag tillträder Jakob Tellgren som ny vd och förbundsdirektör för Innovations- och kemiindustrierna i Sverige, IKEM. Han tar över ledarskapet för organisationen i ett läge där branschen står inför betydande möjligheter kopplade till hållbarhet, innovation och stärkt internationell konkurrenskraft.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

