Vad händer med Sametingets parlament?
För drygt 20 år sedan lovade dåvarande statsminister Göran Persson en särskild parlamentsbyggnad för Sametinget. För exakt 20 år sedan presenterade Statens fastighetsverk sin första utredning i frågan. Sedan dess har utvecklingen stått i stort sett stilla.
På måndag den 7 april kl. 14.40–15.00 besöker Sametingets styrelse den plats som valts ut för parlamentsbyggnaden – vid Storsjöns strand, nedanför Arkivet i Östersund. Med vid besöket finns även representanter för Östersunds kommun, Gaaltije och Mittuniversitetet.
Sedan Göran Perssons löfte har en arkitekttävling genomförts. Sametinget har också beslutat att ändra ursprunglig placering – parlamentet ska ligga i sydsamiskt område, i Östersund. Tillsammans med Östersunds kommun har platsen vid Storsjön pekats ut, och kommunen har beslutat om planbesked.
2022 skickade Sametinget en formell hemställan till regeringen om finansiering – men har ännu inte fått svar.
I både Norge och Finland står sedan länge samiska parlamentsbyggnader klara. Varför processen inte går framåt i Sverige är fortfarande oklart.
Effie Kourlos (C), kommunalråd i Östersund:
– Det är en viktig demokratisk fråga att Sametinget får sin parlamentsbyggnad på plats. Processen har pågått länge och nu är hög tid att regeringen fattar beslut om finansiering så att byggnationen kan komma igång. I Östersund är vi väldigt stolta över beslutet att placera parlamentet hos oss på sydsamiskt område. Vi förbereder marken så långt vi kan och kommer vara behjälpliga i alla steg.
Håkan Jonsson, styrelseordförande Sametinget:
– Vi har väntat mer än tre år på regeringens beredning. Det är hög tid nu att regeringen ger oss ett positivt besked så att processen kan gå vidare.
Välkommen att träffa:
-
Håkan Jonsson, styrelseordförande, Sametinget
-
Sametingets övriga styrelseledamöter
-
Effie Kourlos (C), kommunalråd i Östersund
Kontakt:
Håkan Jonsson, styrelseordförande Sametinget: 070-372 10 10
Effie Kourlos, kommunalråd Östersunds kommun: 073-661 22 66
Följ Östersunds kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Östersunds kommun
Nu öppnar Materialbanken!9.4.2025 16:05:08 CEST | Pressmeddelande
På måndag den 14 april invigs Materialbanken i Östersunds kommun. Här kan till exempel slöjdlärare, fritidspedagoger och bibliotekarier hämta kreativt material till sina verksamheter, helt gratis!
Krisövning i nya kommunhuset – fokus på hot om dödligt våld7.4.2025 13:00:00 CEST | Pressinbjudan
Den 14 april genomför Östersunds kommun en större krisövning i det nya kommunhuset mellan klockan 13.00 och 16.00. Övningen simulerar ett hot med inslag av dödligt våld och sker i den miljö där personalen arbetar till vardags. Målet är att pröva och utveckla personalens förmåga att agera snabbt vid en allvarlig händelse samt att öva på befintlinga säkerhetsrutiner.
Europeisk konferens om distansstudenter i Östersund 9–10 april7.4.2025 10:31:20 CEST | Pressinbjudan
Östersunds kommun, Mittuniversitet och Gomorron Östersund står som värdar för en konferens där fem europeiska organisationer, som på olika sätt arbetar med distansstuderande, gästar Östersund för ett gemensamt utvecklingsarbete.
Jämtkraft får ny styrelseordförande4.4.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Henrik Granström blir ny styrelseordförande för Jämtkraft och tar vid efter Anders Sundin som haft posten sedan 2023. Skälet är att snabba förändringar i en alltmer komplex omvärld ökar behovet av extern styrelsekompetens. Valet sker på Östersunds kommunfullmäktige den 16 april och skiftet kan sedan genomföras den 13 maj, under Jämtkrafts årsstämma.
Från höstterminen börjar Östersunds resursskola ta emot lågstadieelever4.4.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
I höst flyttar Resursskolan till nya, större lokaler. I samband med flytten utökar de sin verksamhet och börjar ta emot elever från förskoleklass till årskurs tre. Totalt finns sex platser för elever i lågstadiet inför hösten. Skolan öppnar även eget fritidshem från hösten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum