Blocket vill få begagnade bilar att dofta nytt – lanserar bildoft med lukt av ny bil
1.11.2023 06:00:00 CET | Blocket | Pressmeddelande
Läder, lacknafta eller lakan? Hur man beskriver doften av en ny bil är ytterst individuellt. Men de flesta skulle nog skriva under på att den berömda “nybilsdoften” är något alldeles extra. Blocket är Sveriges största marknadsplats för begagnade bilar och vill att fler ska få uppleva doften av ny bil, även i sitt begagnade vrålåk. Därför lanserar de nu bildoften “New by Blocket” som får även begagnade bilar att dofta som nya.

I sin nya kampanj vill Blocket få fler att uppleva den fantastiska doften av ny bil, även om bilen ifråga är begagnad, därför lanserar de nu bildoften “New by Blocket”.
Blocket leker med tanken på att doften av ny bil kan verka oemotståndlig, men samtidigt är lätt att få även i en begagnad bil. Nu kan alla som vill beställa hem en gratis nybilsdoft, och det är först till kvarn som gäller.
– En ny bil har en speciell förförisk doft. Med vår kampanj vill vi få fler att få nybilskänsla även om bilen inte är sprillans, säger Nathalie Borgman Peters, content manager på Blocket.
I kampanjen som syns både på bio, i social medier, display, och print leker man mycket med klassisk parfymreklamsestestik och flärd, men med en tydlig touch av Blocket.
– Precis som parfym handlar bilförsäljning väldigt mycket om att sälja en dröm, här vill vi skoja med just det och skänka lite glamour och flärd även till alla fantastiska, fräscha och prisvärda begagnade bilar som finns på Blocket.
Bildoften finns i begränsad upplaga och går att beställa gratis på Blocket under kampanjperioden 1-14 november.
För mer information eller kommentarer, vänligen kontakta:
Ebba Rosencrantz, pressansvarig på Blocket.
Ebba.Rosencrantz@schibsted.com, 073-866 63 15
Kontakter
Kitty EhnKommunikationsansvarigBlocket och Schibsted Marketplaces i Sverige
kitty.ehn@blocket.seBilder

Hela Sveriges marknadsplats
Från lokal prylmarknad i Skåne 1996 har Blocket-konceptet exporterats till mer än 40 andra länder - idag är Blocket, som ägs av Schibsted Marketplaces, hela Sveriges marknadsplats på nätet. Här finns dagligen hundratusentals saker och fordon som annonseras ut och upptäcks av flera miljoner besökare varje vecka.
Följ Blocket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blocket
Drivmedelspriser driver ökat intresse för elbilar19.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Kraftigt stigande drivmedelspriser i mars påverkar nu beteendet på den svenska bilmarknaden. Ny data från Blocket visar ett tydligt skifte mot elbilar och laddhybrider, där efterfrågan ökar markant.
Nu lanseras nya Blocket18.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
I snart 30 år har Blocket varit en självklar plats för svenska folket att hitta sin nästa bokhylla, bil, eller bostad. Nu tar de nästa steg mot att göra det enklare att både sälja och köpa begagnat, och lanserar en helt ny plattform.
Elbilspriserna vänder upp - och nybilsleasing trendar11.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Prisutvecklingen för elbilar som annonseras på Blocket vänder upp i takt med att sommarsolen rullar in över Sverige. För andra månaden i rad syns samtidigt en märkbar avmattning i den totala försäljningen av begagnade bilar. Detta till följd av en ökad aktivitet på nybilssidan, där leasing dominerar och står för 65 procent av all nybilsförsäljning.
Blocket jobb vill hjälpa rekryterare att anställa mindre fördomsfullt – lanserar handbok för inkludering4.9.2024 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Varför kan ord som “tjänsteman” avskräcka vissa jobbsökande? Varför kan en digital arbetsintervju vara mer inkluderande än en fysisk? Och varför ska du undvika att fråga om någon har en fru? Med sin nya handbok för inkluderande vill Blocket jobb ge praktiska tips och hjälpa rekryterare att öka mångfalden på svenska arbetsplatser.
Racerbil för 79 miljoner gör succé på Blocket – har visats 250 000 gånger14.8.2024 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Varje år säljs runt en miljon bilar på Blocket och på Blocket finns allt från el-SUVar till veteranbilar. Vissa bilar säljs dock lite mer sällan än andra. Som den unika supersportbil av modellen Aston Martin Valkyrie AMR Pro som just nu ligger ute på Blocket för 79 miljoner kronor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum