Uppsala Vatten i beredskapsläge med anledning av förseningarna i sophämtningen från flerbostadshus
Sedan 3 mars har hämtningarna av avfall från flerbostadshus dragits med förseningar. På grund av alla sena hämtningar har också antalet frågor till kundservice på bolaget ökat lavinartat och många kunder väntar på svar.
- Situationen just nu visar hur viktig avfallshämtningen som service är för att hushållens vardag ska fungera. Bolaget tar problemen på största allvar och vi gör nu allt vi kan för att komma tillrätta med dem. Att vi har en fungerande återvinning är också en grundbult i arbetet med att ställa om till ett resurseffektivt och hållbart samhälle, säger Rickard Malmström (MP), styrelseordförande för Uppsala Vatten.
- Vi är många som jobbar hårt för lösa problemen med de sena avfallshämtningarna. Med hjälp av en stab som jobbar med frågan får vi en mer samlad bild och kan lättare se vilka resurser som vi kan stötta med från andra delar av bolaget. Allt för att vi ska lösa problemen och kunna ge kunder svar så snabbt som möjligt igen, säger Tomas Ulväng, vd på Uppsala Vatten.
Lägesbilden just nu är att tömningarna av mat- och restavfall fungerar relativt bra. De stora förseningarna finns framför allt bland tömningarna av plast- och pappersförpackningar. Det är skrymmande avfall som snabbt fyller kärl och skräpar ner i soprum hos kunderna, när kärlen svämmar över.
Förseningarna märks också tydligt i svarstiderna hos kundservice på Uppsala Vatten. Frågor om uteblivna hämtningar har strömmat in och leder till att många kunder får vänta på svar. Det gör också att andra ärenden, till exempel frågor om VA, besvaras senare än vanligt.
- För att komma ikapp hämtas avfall och återvinning både efter vanlig arbetstid och under helgerna. Vi håller också på att förstärka bemanningen i kundservice med andra kollegor på bolaget, för att kunna ge svar och återkoppling på frågor snabbare, berättar Tomas Ulväng, vd på Uppsala Vatten.
Vad kan kunder göra själva?
Har situationen i miljörummet blivit helt ohållbar kan fastighetsägare som har tid och möjlighet hjälpa till på ett par olika sätt:
- De som har möjlighet kan frakta förpackningarna till en återvinningscentral och lämna dem där.
- Det går också att ställa extra säckar intill kärlen som snabbt blir överfulla. Det gör att hämtningarna går snabbare.
Kontakter
Uppsala Vattens presskontaktPresskontakt
Tel:018-727 98 98press@uppsalavatten.seFölj Uppsala Vatten och Avfall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uppsala Vatten och Avfall AB
Framgångsrik start för fyrfackskärlen5.11.2025 09:51:30 CET | Pressmeddelande
Uppsalaborna har blivit mycket bättre på att sortera sedan fyrfackskärlen infördes våren 2025. Uppsala Vattens första sammanställning visar att mängden avfall som slängs som restavfall har minskat med omkring 50 procent - från ungefär 420 ton i mars till ca 220 ton i oktober.
Uppsala Vatten installerar 21 000 digitala vattenmätare22.10.2025 11:23:13 CEST | Pressmeddelande
Med start i mars 2026 inleder Uppsala Vatten arbetet med att installera digitala vattenmätare hos alla med kommunalt dricksvatten i Uppsala kommun. Totalt 21 000 analoga mätare kommer att bytas ut, vilket kommer att leda till snabbare upptäckt av läckor och bättre kontroll över vattenförbrukningen.
Uppsala tävlar om titeln Sveriges godaste kranvatten26.9.2025 12:03:02 CEST | Pressmeddelande
Tisdagen den 30 september är Uppsala värdstad för den första av tio deltävlingar i Kranvattentävlingen. Där gör Uppsalas dricksvatten upp med fem andra kommuner om platser i den stora finalen i Stockholm där Sveriges godaste kranvatten ska koras.
Risk för lägre vattentryck i nordvästra Uppsala8.8.2025 09:06:33 CEST | Pressmeddelande
Från och med måndag den 11 augusti och tre veckor framåt kan boende i nordvästra Uppsala uppleva lägre tryck på vattnet. Lägre vattentryck kan uppstå då Uppsala Vatten under den tiden utför underhållsarbete på en stor vattenledning i Kvarngärdet.
Nu fungerar sophämtningen som den ska igen27.6.2025 13:29:19 CEST | Pressmeddelande
Under våren har hämtningarna av avfall från flerbostadshus dragits med förseningar, vilket också ökade antalet frågor till kundservice. Uppsala Vatten gick upp i beredskapsläge den 3 april för att stötta med fler resurser. Nu är förseningarna åtgärdade och därmed har Uppsala Vatten avslutat sitt beredskapsläge.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum