Spännande tävlingssäsong 2025
Under 2024 tog Sverige och svensk kanot 22 internationella medaljer på världscup och mästerskap – alla inom sprint och maraton. Den mest framgångsrika kanotisten förra året, och som ensam stod för hälften av dessa, var Melina Andersson som briljerade i både K1 och K2.

2024 blev ett succéår för både Sverige och inte minst Melina Andersson. Sverige tog totalt 22 internationella medaljer där de båda JVM-medaljerna blänker lite extra och bådar gott för framtiden. Melinas prestation sticker dock ut, hon stod för hälften av de 22 medaljer som våra svenska kanotister paddlade hem med sina sju mästerskapsmedaljer varav två guld samt fyra världscupmedaljer, alla guld.
Talangen från Norrköping
Kort, mittemellan eller långt. Det spelar ingen roll när Melina Andersson från Bråvikens Kanotklubb, en av världens främsta kanotister, lägger upp för start. Redan på maraton-VM 2022 blev hon historisk då hon som första kanotist i världen (dam och herr) att göra fyra starter på samma mästerskap. Hon tog medalj i samtliga lopp, historisk även där. Hon var utöver det först i världen med att vinna lopp i både U23- och seniorklassen. Resultaten fortsätter att rada upp sig, 2023 tog hon fem medaljer internationellt, kvalade och blev uttagen till OS i Paris där hon blev 12:a.
2024 års fantastiska resultat befäster vilken enastående talang tjejen från Norrköping besitter och Melina är förhoppningsfull inför stundande tävlingspremiär.
Det känns spännande och kul att dra igång den nya säsongen och få se vilken nivå jag är på i år. Träningen under vintern har gått mycket bra och jag längtar efter att börja tävla igen. Jag ser fram emot att köra fler maratontävlingar än jag vanligtvis gör under en säsong och där mitt största mål är att vinna World Games i Kina. Utöver det ser jag fram emot sprint-VM i Milano som går på en arena jag inte har tävlat på tidigare, säger Melina Andersson.
Stundande tävlingssäsong och program
Årets första tävling blir en sprintregatta i Köpenhamn 2–4 maj innan världscup- och mästerskapstävlingarna drar igång för bland annat sprint och kanotslalom. Sedan löser tävlingarna av varandra och Sverige finns representerade i nästan alla discipliner. Nedan presenteras årets mästerskapsprogram A–Ö där det finns stor chans för nya svenska framgångar med störst medaljförhoppningar inom sprint och maraton. Trupperna till internationella tävlingar presenteras efter officiell uttagning inför respektive tävling.
Programmet finns även på Svenska Kanotförbundets hemsida – Mästerskap 2025.
Drakbåt
4–7 juni EM, Treviso, Italien
16–20 juli VM, Brandenburg, Tyskland
18–21 september Club Crew World Championships, Ruse, Bulgarien
30–31 augusti SM, Katrineholm
Grönlandsroll
13–14 september SM, Västervik
Kanotpolo
6–9 juni Deutshland Cup, Essen, Tyskland
20–21 juni Europa Cup, Frankrike
27–29 juni SM, SM-veckan, Norrköping
13–16 augusti World Games, Chengdu, Kina
9–14 september EM, Kalisz, Polen
Kanotsegling
24 juli Europacup IC, Brixhamn, England
8–10 augusti SM, Stockholm
Kanotslalom och kajakcross
14–18 maj EM, Paris, Frankrike
6–8 juni Världscup 1, La Seu d'Urgell, Spanien
13–15 juni Världscup 2, Pau, Frankrike
27–29 juni Världscup 3, Prag, Tjeckien
8–13 juli VM, Junior & U23, Foix, Frankrike
30 juli–3 augusti EM, Junior & U23, Solkan, Slovenien
15–17 augusti SM, Kanotslalom, Kajakcross & Störtlopp, Lissfors
29–31 augusti Världscup 4, Ljubljana, Slovenien
4–7 september Världscupfinal, Augsburg, Tyskland
29 september–4 oktober VM, Penrith, Australien
Kanotmaraton
4–8 juni EM, Ponte de Lima, Portugal
9–10 augusti World Games, Chengdu, Kina
23–24 augusti SM, Vaxholm
13–15 juni NM (Nordiska Mästerskap), Vallensabaek, Danmark
1–2 september VM, Györ, Ungern
Parakanot
22–25 maj Världscup Sprint, Poznan, Polen
4–8 juni EM Maraton, Ponte de Lima, Portugal
19–22 juni EM Sprint, Racice, Tjeckien
6–11 juli SM, Sprint, Nyköping
23–24 augusti SM Maraton, Vaxholm
20–24 augusti VM Sprint, Milan, Italien
4–7 september VM Maraton, Györ, Ungern
Kanotsprint
Världscup 1, Szeged, Ungern 16–18 maj
Världscup 2, Poznan, Polen 22–25 maj
EM, Racice, Tjeckien 19–22 juni
EM Junior & U23, Bascov, Rumänien 3–6 juli
SM, Nyköping 6–11 juli
VM Junior & U23, Montemor, Portugal 23–27 juli
VM, Milan, Italien 20–24 augusti
NM, Jönköping, Sverige 9–10 augusti
Olympic Hopes, Racice, Tjeckien 18–21 september
Stand Up Paddling, SUP
13 september SM, Teknisk Sprint & Långdistans, Motala
29 oktober–2 november VM, Abu Dhabi, Förenade arabemiraten
?? SM, Sprint (datum kommer)
Surfski
31 maj–1 juni NM (Nordiska Mästerskap), Klampenborg, Danmark
4–5 oktober SM, Queen & King, Kungsbacka
17–19 oktober VM, Durban, Sydafrika
Med reservation för eventuella felskrivningar och ändringar i programmet.
Nyckelord
Kontakter
Helene RipaKommunikatör
Tel:070-486 80 17helene.ripa@kanot.comDokument
Länkar
Om oss
Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.
Följ Svenska Kanotförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet
Ny kanotmedalj i Tjeckien - EM-silver till Melina Andersson!21.6.2025 18:00:29 CEST | Pressmeddelande
Melina Andersson hade en mäktig fjolårssäsong med sju mästerskapsmedaljer. När hon nu mästerskapsdebuterade för 2025 visade hon direkt att hon fortsatt är en av världens främsta. Det blev ett silver på K1 1000 m efter en väl disponerad final.
EM-silver till Martin Nathell21.6.2025 12:24:10 CEST | Pressmeddelande
Martin Nathell slog till på EM i tjeckiska Racice. 30-åringen från Ängelholm har de senaste säsongerna paddlat sig in i den absoluta världstoppen. Nu tog han det sista steget och vann sin första individuella mästerskapsmedalj i seniorsammanhang.
EM-truppen i sprint redo för race18.6.2025 14:07:08 CEST | Pressmeddelande
Den svenska EM-truppen är på plats i Tjeckien, redo att kämpa om medaljer när de tar sig an den europeiska sprinteliten 19–22 juni på kanotarenan i Racice.
Tvillingarnas dröm går i uppfyllelse5.6.2025 19:33:13 CEST | Pressmeddelande
För fyra år sedan var tvillingarna Lindberg uttagna till VM i maraton, redo att uppfylla sin gemensamma barndomsdröm – att paddla K2 tillsammans internationellt. Men drömmen krossades när Dennis kollapsade på grund av ett hjärtfel och tvingades till operation. På söndag, sista tävlingsdagen på EM i maraton, får de äntligen chansen att uppfylla den.
Nu börjar kampen om EM-medaljerna4.6.2025 15:28:51 CEST | Pressmeddelande
Den svenska landslagstruppen är på plats och imorgon börjar kampen om medaljer för juniorer, U23 och seniorer när EM i Ponte de Lima, Portugal, drar igång. Mästerskapen tjuvstartade tidigare i veckan med race för såväl masters som parakanotister.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum