Almega FutureTech – ett nytt techforum för tjänstesektorn
Almega lanserar Almega FutureTech, ett initiativ som syftar till att samla Almegas nio förbund kring frågor rörande digitalisering och artificiell intelligens, AI.

– Tech är och blir ett allt viktigare inslag i alla verksamheter, inte minst inom tjänstesektorn. Och bland Almegaförbundens medlemsföretag har intresset och engagemanget för techfrågorna vuxit enormt. För att möta detta lanserar vi Almega FutureTech, ett branschöverskridande samarbetsforum och nätverk för informations- och kunskapsdelning, stöd och råd i allt som rör tech, från lagstiftning och EU-regleringar till arbetsvillkor och kompetensutveckling, säger Almegas vd Ann Öberg.
Det är länge sedan digitaliseringen enbart var en fråga för techbolagen. Digitala verktyg och tjänster påverkar hela samhället, och allra störst är omvandlingen i tjänstesektorn. Medan vissa jobb blir obsoleta och försvinner är det i tjänstesektorn som nya uppstår.
– Sju av tio nya jobb skapas inom tjänstesektorn. Digitaliseringen är en nyckelfråga för Almegas medlemsföretag, men att omställningen inom tjänstesektorn lyckas är även avgörande för svensk ekonomi, säger Ann Öberg.
Almega är den största förbundsgruppen i Sverige. Det innebär att medlemsföretagen genom Almega FutureTech kommer kunna ta del av en bred expertis inom arbetsrätt, säkerhet, kompetensförsörjning och påverkansarbete, områden som samtliga påverkas av digitaliseringen. Samtidigt finns det möjligheter att belysa mer specifika frågor som tjänsteföretagen brottas med.
– Den främsta fördelen med Almega FutureTech är de olika perspektiv som kommer med nio förbund och ett 60-tal branscher. Tillsammans får vi både bredden och djupet och täcka samtliga aspekter av digitaliseringen, oavsett ifall det handlar om rundabordssamtal, högnivågäster, seminarier eller kunskapsutbyte, säger Ann Öberg.
Almega har även knutit till sig forskaren Mårten Blix, fil. Dr. i nationalekonomi, för att samordna Almega FutureTech och säkerställa att programmet maximerar nyttan för de tjänsteföretag som berörs av digitaliseringen.
– Initiativet Almega FutureTech har beröringspunkter med det mesta som påverkar den samhällsekonomiska utvecklingen, från hantering av regelkrångel till framtagande av nya affärstjänster. Och mitt i detta återfinns tjänsteföretagen. Det känns otroligt inspirerande att få bidra till utvecklingen, säger Mårten Blix.
Almega FutureTech inleds med ett policyseminarium den 15 maj med Richard Baldwin, ekonomiprofessor och handelstullexpert vid Handelshögskolan IMD i Schweiz. Temat är det globala handelskaoset och hur detta slår mot samhällsekonomin och digitaliseringen av tjänster.
Därefter kommer Almega FutureTech fyllas med ytterligare innehåll och aktiviteter kopplade till medlemsföretagens behov samt utvecklingen i omvärlden.
Länkar
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Nya kanalavtal med SEKO16.5.2025 13:12:36 CEST | Pressmeddelande
Almega Tjänsteförbunden har tecknat nya kollektivavtal med SEKO för medarbetare på Dalslands Kanal AB samt AB Göta kanal och AB Kinda Kanal. De nya avtalen sträcker sig över 24 månader och har en total löneökningsnivå om 6,4 procent.
Nytt avtal klart för Järnvägsinfrastruktur14.5.2025 09:38:37 CEST | Pressmeddelande
Tågföretagen inom Almega har tillsammans med fackförbunden ST, Ledarna, SEKO, SRAT och Sveriges Ingenjörer träffat ett nytt kollektivavtal för Järnvägsinfrastruktur. Det nya avtalet löper på 24 månader och har ett avtalsvärde på 6,4 procent.
Nytt avtal för tjänstemän i bemanningsbranschen8.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kompetensföretagen inom Almega har, tillsammans med Unionen och Akademikerförbunden, tecknat nya kollektivavtal för tjänstemän inom kompetensbranschen. Avtalet sträcker sig över 24 månader med ett totalt avtalsvärde på 6,4 procent.
Medieföretagen har tecknat nytt kollektivavtal (Grå avtalet) med Unionen och Sveriges Ingenjörer7.5.2025 17:30:00 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen har tecknat nytt kollektivavtal för tjänstemän med Unionen och Sveriges Ingenjörer, Grå avtalet. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader med ett avtalsvärde på 6,4 procent. Kostnaden fördelas med löneökningar på 5,5 procent, en arbetstidsförkortning på 0,5 procent och avsättning till flexpension på 0,4 procent.
Säkerhetsföretagen tecknar nya tjänstemannaavtal7.5.2025 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Säkerhetsföretagen inom Almega har tecknat kollektivavtal på tjänstemannaområdet med fackförbunden Ledarna och Unionen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum