Arla Foods och DMK Group tillkännager avsikt att gå samman
8.4.2025 10:30:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Arla Foods och DMK Group är stolta över att i dag meddela att vi avser att gå samman och skapa det starkaste mejerikooperativet i Europa. Vår fusion samlar mer än 12 000 mjölkbönder och vi siktar på att bli ett gemensamt kooperativ med en kombinerad proformaomsättning på 19 miljarder euro. Med detta steg går vi mot att skapa framtiden inom mejeri, utveckla näringsrik, högkvalitativ mjölkproduktion och innovation i Europa och globalt, samtidigt som vi säkerställer ett starkt mjölkpris till våra ägare. Fusionen måste godkännas av kooperativens representantskap och av myndigheterna.

Fusionen mellan Arla Foods och DMK Group är en sammanslagning av gemensamma värderingar och kompletterande styrkor och kommer att skapa det största mejerikooperativet i Europa. Kooperativen har förenat bönder i generationer och den sammanslagna enheten kommer att forma framtiden inom mejeri för kommande generationer. Det gemensamma kooperativet kommer att ha en stabil mjölkförsörjning under många år framöver, vilket säkerställer den finansiella förmågan att investera i mejerinäringens framtid.
Arla Foods och DMK Group har framgångsrikt samarbetat i flera projekt under de senaste åren, bland annat i joint venture-projektet ArNoCo, som förädlar vassle från DMK:s ostproduktion till högkvalitativt vassleproteinkoncentrat och laktos för Arlas globala ingrediensverksamhet.
Så här kommenterar ordförandena och koncerncheferna i kooperativen den föreslagna fusionen.
Jan Toft Nørgaard, styrelseordförande i Arla:
– Grunden för detta partnerskap är våra gemensamma värderingar och jag är otroligt stolt över den föreslagna fusionen, som är en win-win för båda kooperativen. Styrkan hos både Arla och DMK Group ligger i vårt gemensamma engagemang för kvalitet och innovation, och jag ser DMK Group som den perfekta partnern för att forma ett nytt och stärkt Arla, redo att leda mejeriindustrin.
Heinz Korte, styrelseordförande i DMK Group:
– Vi är stolta över det planerade samgåendet med Arla, ett kooperativ som delar vårt engagemang för innovation och värdeskapande. Partnerskapet stärker våra kooperativs motståndskraft och bidrar väsentligt till att stärka våra bönders konkurrenskraft. Tillsammans kan vi utöka räckvidden för våra mejeriprodukter för att förbättra vårt erbjudande och gemensamt driva vidareutvecklingen av innovativa produkter till förmån för kooperativets medlemmar.
Peder Tuborgh, koncernchef för Arla:
– DMK Group är det största mejerikooperativet i Tyskland och en mycket attraktiv partner som delar våra kärnvärden. Våra starka marknadspositioner och produktportföljer kompletterar varandra mycket väl, och vårt starka partnerskap under de senaste åren har visat att DMK Group är en idealisk partner för Arla. Vår gemensamma marknadsnärvaro i Europa och globalt kommer att göra det möjligt för oss att säkra vår produktion av hälsosamma mejeriprodukter, säkerställa en stabil livsmedelsproduktion i Europa och erbjuda ännu mer näringsrika produkter till världen och våra kunder. Samgåendet är en naturlig fortsättning på vårt starka samarbete som gynnar konsumenterna, våra ägare och deras mjölkpris.
Ingo Müller, koncernchef för DMK Group:
– Arla har etablerat sig som en nyckelaktör inom mejeribranschen och genom att gå samman kommer vi att ha en stark och attraktiv portfölj av varumärkesprodukter och egna märkesvaror för alla våra kunder. Genom Arlas globala räckvidd kan vi få tillgång till konsumenter och kunder bortom vår nuvarande geografiska räckvidd, samtidigt som vi stärker vår affärsmässiga robusthet. Våra kompletterande styrkor, både när det gäller verksamhet och tankesätt, kommer att göra det möjligt för oss att fortsätta att utveckla mejeriteknik och innovation, samtidigt som vi erbjuder ett starkt hem för bönderna.
Den föreslagna fusionen
Genom den föreslagna fusionen kommer den sammanslagna enheten att vara kommersiellt stark genom bredare produktportföljer och marknadspositioner trots den förväntade minskningen av den totala europeiska mjölkpoolen. Som Europas största mejerikooperativ är den tydliga ambitionen att utveckla ännu starkare partnerskap med kunderna och skapa mervärde för deras verksamheter, samtidigt som man erbjuder en attraktiv miljö för lantbrukare, medarbetare och andra affärspartners.
Den sammanslagna enheten kommer att ha namnet Arla Foods. Huvudkontoret kommer att ligga i Viby, Danmark. Jan Toft Nørgaard kommer att bli ordförande och Inger-Lise Sjöström vice ordförande. Peder Tuborgh blir koncernchef och Ingo Müller kommer att ingå i Arlas koncernledning som ansvarig för integration efter fusionen.
Processen framåt
Fusionen måste godkännas av kooperativens representantskap samt av myndigheterna. Det detaljerade fusionsförslaget kommer att diskuteras med förtroendevalda i kooperativen samt relevanta arbetstagarrepresentanter och företagsråd under de kommande månaderna, och därefter kommer fusionsavtalet att läggas fram för kooperativens representantskap för godkännande i juni 2025.
Fakta om fusionen:
Arla Foods:
- Omsättning: 13,8 miljarder euro
- Ägare: 7 600
- Medarbetare: 21 900
- Mjölkvolym: 13,7 miljarder kg
DMK Group:
- Omsättning: 5,1 miljarder euro
- Ägare: 4 600
- Medarbetare: 6 800
- Mjölkvolym: 5,3 miljarder kg
Viktiga datum:
- 17–18 juni: Arlas och DMK Groups representantskap röstar om fusionsavtalet.
- Slutet av 2025: Myndighetsgodkännande
Om Arla Foods:
Arla Foods är ett internationellt mejeriföretag som ägs av mer än 7 600 mjölkbönder från Sverige, Danmark, Storbritannien, Tyskland, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Foods är en av de ledande aktörerna på den internationella mejerimarknaden med välkända varumärken som Arla, Lurpak, Puck och Castello. Arla Foods fokuserar på att leverera god mejerinäring från hållbara jordbruk och är också världens största producent av ekologiska mejeriprodukter.
Om DMK Group:
DMK Group är Tysklands största mejerikooperativ som ägs av 4 600 mjölkbönder och har cirka 6 800 medarbetare på mer än 20 platser i Tyskland, Nederländerna med flera internationella knutpunkter och förädlar mjölk till högkvalitativa livsmedelsprodukter. Produktportföljen sträcker sig från ost, mejeriprodukter och ingredienser till barnmat, glass, vassleprodukter och veganprodukter. Varumärken som MILRAM, Oldenburger, Uniekaas, Alete bewusst och Humana har vunnit konsumenternas förtroende både hemma och utomlands och gjort företaget till en etablerad aktör på sina hemmamarknader och utvalda marknader runt om i världen. Som en av de största leverantörerna till den tyska dagligvaruhandeln med en total omsättning på 5,1 miljarder euro är DMK Group ett av Europas ledande mejeriföretag.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 600 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 164 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla på Di Debatt: Sverige måste välja både mat och biologisk mångfald6.7.2026 09:01:00 CEST | Pressmeddelande
Förslaget till naturrestaureringsplan som myndigheterna lagt fram till regeringen i syfte att bidra till biologisk mångfald riskerar att ytterligare försvaga det svenska jordbruket i ett läge där livsmedelsproduktionen måste stärkas, skriver Arla, Lantmännen, Livsmedelsföretagen och LRF på Dagens industris debattsida. Artikeln kan även läsas i sin helhet nedan.
Arla och Bröd & Salt inleder strategiskt samarbete6.7.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla blir ny strategisk mejeripartner till Bröd & Salt. Samarbetet omfattar både leveranser av mejeriprodukter och gemensam produktutveckling med målet att stärka erbjudandet inom café- och bagerisegmentet. En viktig del är att möta den växande efterfrågan på smakrika och hälsosamma alternativ, inte minst bland unga konsumenter.
Arla på Altinget Debatt: Regeringen måste säkra finansieringen av lantbruksforskningen2.7.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om målet är en växande svensk mjölkproduktion och en starkare livsmedelsberedskap behöver regeringen säkerställa att den produktionsnära lantbruksforskningen får långsiktiga förutsättningar. Det skriver Marita Wolf, mjölkbonde och styrelseledamot i Arla och Stiftelsen Lantbruksforskning (SLF), samt Helena Markstedt, samhällspolitisk chef på Arla Sverige, i en debattartikel på Altinget. Läs debattartikeln i sin helhet nedan.
Arla byter förpackning – sparar 300 ton ny fossil plast per år30.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla byter förpackning för Arla Protein 200 gram. Den nya bägaren består av minst 95 procent återvunnen plast och kompletteras med en limfri kartonghylsa som gör förpackningen enklare att återvinna. Förändringen minskar användningen av ny fossil plast med omkring 300 ton per år.
Mjölkpriset till bönderna höjs i juli26.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter att ha legat still i juni höjs nu mjölkpriset till Arlabönderna. Den 1 juli ökar ersättningen för både konventionell och ekologisk mjölk med 16,6 öre per kilo.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum