Almega

Oansvarigt varsel om konflikt från Unionen och Sveriges Ingenjörer

Dela

Almega Tjänsteförbunden har idag tagit emot ett varsel om konflikt från Unionen och Sveriges Ingenjörer på avtalet Utbildningsföretag.

– Det är både tråkigt och oansvarigt av Unionen och Sveriges Ingenjörer att varsla om konflikt. Vi hade gärna fortsatt förhandlingarna och hade förhoppningar om att komma överens om ett nytt avtal, inom de ramar som arbetsmarknadens parter bestämt tillsammans, utan varsel. Det säger David Larsson, Förhandlingsledare på Almega Tjänsteförbunden. 

Varslet om konflikt inkom till Almega i dag torsdagen den 9 april och stridsåtgärderna träder i kraft den 23 april kl. 05.00. Nu inleds arbetet med att analysera effekterna av en eventuellt utbruten konflikt samtidigt som processen om ett nytt kollektivtal fortsätter enligt gängse procedur.

Kontakter

Almegas pressjour

Är du journalist och vill komma i kontakt med någon inom Almega - ring gärna vår pressjour på tel: 08-7627040

Tel:08-7627040

Om oss

För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40

Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.

Följ Almega

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Almega

Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande

Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye