Amnesty larmar: Omfattande sexuellt våld används som vapen i Sudan
Amnesty släpper i dag en rapport som visar att Rapid Support Forces (RSF) under det två år långa inbördeskriget i Sudan har utsatt kvinnor och flickor för omfattande sexuellt våld i syfte att förnedra, kontrollera och tvinga bort hela samhällen. Övergreppen – däribland våldtäkt, gruppvåldtäkt och sexslaveri – utgör krigsförbrytelser och kan även utgöra brott mot mänskligheten.

I rapporten, “They raped all of us: Sexual violence against women and girls in Sudan”, finns dokumentation över hur RSF-soldater våldtog eller gruppvåldtog 36 kvinnor och flickor så unga som 15 år, i fyra sudanesiska delstater mellan april 2023 och oktober 2024.
– Attackerna mot kvinnor och flickor i Sudan är helt fruktansvärt brutala. RSF:s systematiska användning av sexuellt våld som vapen i krigsföringen syftar till att skada, traumatisera och orsaka maximal förnedring, säger Katarina Bergehed, ansvarig för kvinnors rättigheter på Amnesty Sverige.
Sudans inbördeskrig mellan RSF och Sudans väpnade styrkor (SAF) bröt ut i april 2023. Båda sidor har begått allvarliga brott mot internationell humanitär rätt, där vissa handlingar utgör krigsförbrytelser. Bland offren för de övergrepp som rapporten omfattar finns en kvinna vars ammande spädbarn slets från hennes bröst innan hon våldtogs. En annan kvinna hölls fången i sexuellt slaveri under 30 dagar. En sjuksköterska i Khartoum North berättar hur 13 soldater tvingade henne att behandla svårt skadade män, för att därefter våldta henne tills hon förlorade medvetandet. Även grov misshandel, olika former av tortyr, och mord dokumenteras i rapporten.
– Kvinnor varken leder eller deltar i detta krig, men det är kvinnorna som lider mest. Jag vill att hela världen ska få veta hur sudanesiska kvinnor och flickor lider – och att alla de män som våldtagit oss straffas, säger en överlevare från staden Omdurman.
Våldtäktsöverlevarna lider ofta av både fysiska skador och psykiska trauman Ingen av överlevarna som intervjuats fick läglig vård efter våldtäkterna, eller anmälde övergreppen till myndigheter. 80 sjukhus är ur funktion i drabbade konfliktområden, vilket tillsammans med rädslan för stigmatisering och repressalier hindrar offer från att söka hjälp. Några lider av njurproblem, menstruationsrubbningar, svårigheter att gå eller långvariga psykiska trauman. Barn som bevittnat övergreppen lider av mardrömmar.
– Världen har misslyckats fullständigt med att skydda civila. Tillförseln av vapen till Sudan måste upphöra, och tillräcklig humanitär hjälp säkerställas. Amnesty kräver att misstänkta gärningspersoner ställs inför rätta och att överlevare får upprättelse, säger Katarina Bergehed.
Kontakter
Amnesty International SverigePRESSJOUR
Tel:0704330916press@amnesty.seBilder

Länkar
Om oss
Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.
Läs mer om vårt globala arbete på www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.
Följ Amnesty International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige
Amnesty: Hållbar fred kräver internationell rättvisa för alla offer, för alla brott i Israel och det ockuperade palestinska territoriet11.12.2025 01:01:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty har utförligt dokumenterat hur Israel har begått och fortsätter att begå folkmord mot palestinier i Gaza, även efter vapenvilan, samt hur det pågående apartheidssystemet utgör brott mot mänskligheten. Idag publicerar Amnesty också en djupgående rapport som dokumenterar krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten som begåtts av Hamas och andra väpnade grupper under och efter attackerna den 7 oktober 2023.
Amnesty på MR-dagarna 2025: “När folkrätten försvagas måste vi stå ännu stadigare”5.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Nästa vecka samlas tusentals människor i Stockholm för Nordens största mötesplats om mänskliga rättigheter. Amnesty Sverige medverkar med flera programpunkter, med bland annat fokus på Israels folkmord i Gaza och det hårt pressade civilsamhällets möjlighet att fortsätta kämpa för mänskliga rättigheter.
Amnesty: RSF-attack mot flyktingläger i Darfur måste utredas som krigsbrott3.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty International konstaterar att den storskaliga attack som RSF genomförde mot flyktinglägret Zamzam i april måste utredas som krigsbrott. I en ny rapport har Amnesty dokumenterat att RSF tog gisslan, plundrade och förstörde moskéer, skolor och vårdkliniker, samt medvetet dödade civila. Dessa kränkningar måste utredas som krigsbrott enligt folkrätten.
Amnesty bjuder in till fotoutställning för att uppmärksamma rättigheter i Sápmi28.11.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Amnesty bjuder in till fotoutställning för att uppmärksamma rättigheter i Sápmi Amnesty jobbar med urfolks rättigheter över hela världen, och släppte i januari 2025 rapporten “Just transition or ‘green colonialism’” - om exploateringen i Sápmi. För att uppmärksamma de människor vars liv vävs samman med marken i Sápmi ställer fotografen Erik Nylander tillsammans med Amnesty Sverige nu ut de foton han tagit i arbetet med rapporten.
Israels folkmord i Gaza fortsätter trots eldupphör28.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En månad efter att eldupphöret tillkännagavs och alla levande gisslan släpptes fortsätter Israel att begå folkmord i Gaza. De israeliska myndigheterna upprätthåller fortsatt levnadsvillkor som är avsedda att medföra palestiniers fysiska undergång utan att signalera någon förändrad avsikt, Det konstaterar Amnesty i en ny rapport.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum