Lag Dryburgh redo för Junior-VM i Cortina
Sveriges juniorlag i curling är på plats i Italien för junior-VM med start lördag 12 april. Mästerskapet är testevent för nästa års Olympiska Spel och Sverige, som representeras av Lag Dryburgh, känner sig redo att ta sig an sitt fjärde junior-VM.

- Det känns bra! Vi har verkligen haft mycket tid att ladda upp inför det här och vi är väldigt taggade! Det känns så kul att vara på plats och få göra ett bra mästerskap, säger Moa Dryburgh.
Laget har tränat mycket tillsammans under säsongen. Maja Roxin från Uppsala är ny i årets laguppställning, då Moa Nilsson är ett år för gammal för juniorspel. Maja har rest fram och tillbaka till Sundbyberg och tränat mycket med laget, samt spelat flera juniortävlingar med dem under säsongen.
För bara några veckor sedan så arrangerades en stor internationell tävling i hemföreningen Sundbybergs CK och där visade tjejerna verkligen ett styrkebesked då de gick obesegrade genom hela turneringen och vann. Målet med JVM är att ta hem en medalj och tjejerna har bra koll på motståndet.
- Det är ju vårt fjärde JVM och vi vet att det blir många bekanta ansikten. Sen finns det några, som exempelvis Kanada som vi inte har jättebra koll på men de andra vet vi ganska mycket om
Laget är på plats i Cortina tillsammans med förbundskapten Fanny Sjöberg och coach Margaretha Dryburgh. Fler familjemedlemmar kommer att resa ner för att heja fram tjejerna.
- Min pappa och min bror kommer och även mina kusiner som bor i Schweiz kommer tillsammans med sina curlinglag, säger Moa Dryburgh. Moa Tjärnlunds familj kommer också ner om några dagar så det blir förhoppningsvis en stor hejarklack.
JVM spelas i Cortina, Italien, mellan den 12 och 21 april 2025. JVM kommer även att fungera som testtävling inför de olympiska och paralympiska vinterspelen i Milano Cortina 2026.
För både flickor och pojkar kommer tio lag att möta varandra i ett grundspel (round-robin), med start lördagen den 12 april. De fyra bästa lagen går vidare till slutspel.
Sverige deltar på JVM med lag för flickor och representeras av Lag Dryburgh med Moa Dryburgh, Thea Orefjord, Moa Tjärnlund, Maja Roxin och Erika Ryberg. Margaretha Dryburgh är coach och Fanny Ahnelöv är förbundskapten.
Nyckelord
Kontakter
Maria PrytzGeneralsekreterare/FörbundschefSvenska Curlingförbundet
Tel:0763260292maria.prytz@curling.seFanny AhnelövHead Coach Juniorer
Tel:076-846 90 83fanny.ahnelov@curling.seMargaretha DryburghCoach
margaretha.dryburgh@gmail.comOm Svensk Curling
Svenska Curlingförbundet bildades 1916 men då hade curling spelats i Sverige i 70 år. Den allra första klubben bildades 1852, Bohuslänska Curlingklubben i Uddevalla. Den är fortfarande aktiv och tillhör Sveriges absolut äldsta idrottsföreningar.
Curling spelas idag i samtliga län i Sverige och Svenska Curlingförbundet har ca 4000 aktiva medlemmar i 62 föreningar.
Curling fanns med på de allra första olympiska vinterspelen i Chamonix 1924 men var sedan borta från OS-programmet som officiell olympisk idrott till Nagano 1998 där lag Gustafson också tog Sveriges första OS-medalj i curling. En bronsmedalj som sedan har följts av:
Turin 2006: OS-guld, lag Norberg.
Vancouver 2010: OS-guld, lag Norberg.
Sotji 2014: OS-silver, lag Sigfridsson. OS-brons, lag Edin.
Pyeongchang 2018: OS-guld, lag Hasselborg. OS-silver, lag Edin.
Peking 2022: OS-guld lag Edin. OS-brons lag Hasselborg. OS-brons Mixed Dubbel: Almida de Val och Oskar Eriksson.
Svensk curling har även haft stora framgångar i Europa- och Världsmästerskap vilket gör att Sverige är högt rankade som både dam- och herr-, och rullstolscurlinglag.
Följ Svenska Curlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Curlingförbundet
Sverige laddar för EM i curling – Lag Edin och Lag Hasselborg redo för premiärmatcher mot Schweiz19.11.2025 17:07:16 CET | Pressmeddelande
22-29 november avgörs EM i curling i Lojo, Finland. Sverige representeras av Lag Edin på herrsidan och Lag Hasselborg på damsidan. Båda lagen har premiärmatcher mot Schweiz som sänds på SVT Kunskapskanalen. Start för Lag Hasselborg på lördag kl 8.00 och Lag Edin kl 13.30.
UNIQLO förlänger samarbetet med Svenska Curlingförbundet18.11.2025 09:06:35 CET | Pressmeddelande
UNIQLO meddelar idag att företaget förnyar sitt officiella leverantörsavtal med Svenska Curlingförbundet även under säsongen 2025-2026. UNIQLO fortsätter att stödja Sveriges curlinglandslag med avancerade plagg och stärker sitt engagemang för ungdomsutveckling genom nya initiativ vid Karuizawa International Curling Championship.
Lakritsfabriken samarbetspartner till Svenska Curlingförbundet under EM i Finland28.10.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Curlingförbundet välkomnar Lakritsfabriken som samarbetspartner under curling-EM för damer och herrar i Lojo, Finland, 22–29 november. Mästerskapet blir en curlingfest med Lag Hasselborg och Lag Edin på plats. SVT sänder direkt från tävlingarna.
Lag Peja Lindholm invalda i World Curling Hall of Fame4.9.2025 14:34:46 CEST | Pressmeddelande
Det svenska curlinglaget Lag Lindholm, Östersunds CK, med spelarna Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling och Peter Narup har valts in i World Curling Hall of Fame. Det femte kompletta laget som får denna utmärkelse.
Historisk premiär för Junior-VM i Mixed Dubbel – Sverige representeras av Moa Dryburgh och Vilmer Nygren6.5.2025 19:59:37 CEST | Pressmeddelande
Idag inleds det allra första världsmästerskapet i Mixed Dubbel för juniorer i Edmonton, Kanada. Sverige representeras av Vilmer Nygren och Moa Dryburgh. Vilmer och Moa kvalificerade sig till JVM genom att vinna JSM Mixed Dubbel tidigare i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum