Medlare utsedda i arbetsmarknadskonflikten
10.4.2025 15:54:16 CEST | Almega | Pressmeddelande
I går varslade fackförbunden Unionen och Sveriges Ingenjörer om konflikt efter att förhandlingarna om nya kollektivavtal hastigt avbrutits av facken. Beklagligt, enligt Almega, som gärna hade fortsatt förhandlingarna på de datum som var planerade. Almega välkomnar att medlare nu utsetts. ”Vi ser fram emot att återuppta dialogen med Unionen och Sveriges Ingenjörer”, säger Almegas arbetsgivarpolitiska chef, Maria Möller.
– Vi hade gärna fortsatt förhandlingarna. Men samtidigt när vi har varit villiga att förhandla fram lösningar som passar både facken och företagen inom tjänstesektorn väljer de att ta till konfliktvapnet, då är det svårt att förhandla, säger Maria Möller, arbetsgivarpolitisk chef på Almega.
Nu har Medlingsinstitutet utsett de medlare som har i uppgift att få parterna att nå en överenskommelse. Medlare blir Anders Ferbe, tidigare bland annat ordförande för IF Metall, Göran Gräslund, tidigare generaldirektör på Datainspektionen och Anna Falck som är tidigare förhandlingschef på Arbetsgivarverket.
– Medlarna är mycket rutinerade. Vi är övertygade om att de kan hjälpa oss att nå ett avtal som fungerar för både arbetsgivare och arbetstagare, och att detta håller sig inom de ramar arbetsmarknadens parter är överens om, det så kallade märket, säger Maria Möller.
Den svenska modellen innebär att fack och arbetsgivare inom industrin kommer överens om ett märke, vilka lönekostnadsökningar som ska gälla. Därefter rättar alla andra kollektivavtal in sig efter detta. Övriga förändringar i kollektivavtalen är något som varje avtalsområde ska förhandla om och anpassa för den specifika branschen.
- Vad som nu har hänt nu är att facken, Unionen och Sveriges Ingenjörer, vill ha arbetstidsförkortning och övertidsersättning som kostar företagen jättemycket. Samtidigt vill dom inte ge oss något av värde alls. Det är min förhoppning att vi nu med hjälp av medlarna kan nå konstruktiva lösningar som både vi och facken kan leva med säger Maria Möller
Varslen om konflikt från fackförbunden Unionen och Sveriges Ingenjörer omfattar fyra av Almegas kollektivavtal och totalt nio företag. Stridsåtgärderna bryter ut den 23 april, om inte ett nytt avtal kommer på plats innan dess.
Kontakter
Almegas pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon inom Almega - ring gärna vår pressjour på tel: 08-7627040
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Jonas Stenmo - ny vice vd för Almega13.2.2026 10:19:35 CET | Pressmeddelande
Jonas Stenmo har utsetts till vice vd för tjänstesektorns arbetsgivar- och branschorganisation Almega. Stenmo är sedan tidigare chefsjurist inom organisationen, en roll han kommer att behålla.
Almega: ”LO lever i en drömvärld"3.2.2026 14:31:04 CET | Pressmeddelande
LO:s önskemål om en kortare arbetsvecka, bibehållen lön och reallöneökningar är en utopi menar Almega, som också förklarar varför centrala förhandlingar inte är vägen framåt.
Plattformsdirektivet – lovvärt men feltänkt13.1.2026 16:59:58 CET | Pressmeddelande
EU:s plattformsdirektiv syftar till att ge tydligare regler för arbete via digitala plattformar. ”Genomförandet kommer att leda till ökat regelkrångel och riskerar att hämma innovationstakten”, säger Rebecca Henriques, arbetsgivarpolitisk expert på Almega.
Revisions- och konsultavtalen avslutar Almegas avtalsrörelse8.1.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har i dag tecknat nya kollektivavtal med Akademikerförbunden och Unionen för anställda inom revisions- och konsultföretag – de sista av Almegas 125 kollektivavtal.
Ny förbundsdirektör för Almega Säkerhetsföretagen22.12.2025 14:31:33 CET | Pressmeddelande
Maria Elinder blir ny förbundsdirektör för Säkerhetsföretagen. Hon kommer närmast från en tjänst som utvecklingschef inom Almega och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum