IKEA

IKEA Sverige donerar fem miljoner kronor till Fryshuset

Dela

IKEA Sverige fortsätter att stötta viktiga sociala initiativ och donerar ytterligare fem miljoner kronor till den ideella organisationen Fryshuset. Förutom donationen, som stödjer förebyggande åtgärder för att stärka barn och ungdomar, utvecklar IKEA ett mentorsprogram för Fryshusets unga ledare.

Fasaden på ett IKEA-varuhus.

Sverige befinner sig fortsatt i ett utmanande läge, inte minst för barn och unga. Situationen påverkar samhälle, företag och människor i grunden. Många aktörer bidrar för att bryta den allvarliga utveckling vi ser i samhället. PÅ IKEA är vi övertygade om att den bästa vägen framåt är att arbeta tillsammans. 

– Vi har stått på de många människornas sida i över åttio år och det har aldrig varit viktigare att vara en del av att skapa en bättre vardag för alla i Sverige, säger Emily Birkin, Country Manager och Chief Sustainability Officer, IKEA Sverige. Vi ser vikten av att vara en god kraft i samhället och därför vill vi fortsätta att stötta det viktiga arbete som Fryshuset gör för att stärka gemenskap och framtidstro bland unga människor. 

En%20kvinna%20i%20svarta%20kl%E4der%20st%E5r%20lutad%20mot%20en%20vit%20hylla%20med%20IKEA-produkter.
Emily Birkin, Country Manager och Chief Sustainability Officer, IKEA Sverige.

IKEA stöttar samhället långsiktigt

Donationen är en del av det långsiktiga åtagandet att stötta det samhälle IKEA verkar i. Hösten 2023 gjorde IKEA Sverige en donation till de tre organisationerna Fryshuset, En Frisk Generation och Rädda Barnen. Donationen på sammanlagt 12 miljoner kronor gjordes för att de tre organisationerna arbetar förebyggande från olika perspektiv i olika delar av Sverige. Sedan donationen 2023 har IKEA Sverige haft ett fint samarbete med samtliga tre organisationer och nu är vi glada över att ha möjligheten att kunna göra ytterligare en donation till en av dem. Donationen som nu görs till Fryshuset innebär att de kan fortsätta och bygga vidare på det förebyggande och uppsökande arbetet. 

– Samarbetet med IKEA betyder oerhört mycket för oss, säger Johan Oljeqvist, vd på Fryshuset. Donationen vi fick 2023 har på kort sikt skapat betydande resultat och bland annat möjliggjort ökade öppettider på en av våra öppna mötesplatser, att vi i högre utsträckning kan arbeta uppsökande på platser där unga finns och att vi kunnat utbilda fler unga i konflikthantering. Vi ser fram emot att fortsätta detta framgångsrika partnerskap och tillsammans möjliggöra en verklig skillnad för de barn och unga vi möter.

Mentorsprogram för unga ledare

Förutom donationen utvecklar IKEA också ett mentorsprogram, där unga ledare från Fryshuset kan lära sig mer om ledarskap och få träffa potentiella förebilder vars yrkes- och personliga resor kan tjäna som inspiration för framtiden.

– Tillsammans är en av våra värderingar och att arbeta tillsammans är viktigare än någonsin, säger Emily Birkin. Näringslivet har en viktig roll att spela när det gäller att stödja samhället i dessa utmanande tider. Vi på IKEA sitter inte på alla svar – men tillsammans blir vi bättre. Ingen kan göra allt, men alla kan göra något för att bidra till ett starkare samhälle för alla. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

En kvinna i svarta kläder står lutad mot en vit hylla med IKEA-produkter.
Emily Birkin, Country Manager och Chief Sustainability Officer, IKEA Sverige.
Ladda ned bild

Om oss

Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 21 IKEA varuhus, samt ett tiotal planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 149 miljoner besök under verksamhetsåret 2024. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.

Följ IKEA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från IKEA

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye