EFN lanserar Börsfrukost – nytt morgonprogram
EFN:s succéprogram Börslunch får nu sällskap av Börsfrukost.
Ett nytt morgonprogram som startar strax före börsöppning och där våra analytiker och programledare diskuterar de senaste marknadsrörelserna, analyserar aktier och bjuder på case.

EFN:s Börslunch har gjort succé sedan det återlanserades förra året.
Nu stärker vi upp vår börsbevakning ytterligare med ett nytt morgonprogram.
Med premiär i dag, fredag, startar vårt nya format Börsfrukost.
– Vi ser att Sverige saknar ett starkt format när Stockholmsbörsen öppnar och vi ser fram emot att få fylla den luckan. Vi kan i nuläget inte lova en Börsmiddag, men inget ska uteslutas, säger Leo Lagercrantz, ansvarig utgivare för EFN.
Varje vardag klockan 08.55 hälsar vi våra tittare välkomna till en ny börsdag. Programmet är tio minuter långt och kommer att bestå av EFN:s programledare och analytiker.
– Börsfrukost är programmet för den som vill veta hur börsen öppnar och varför. Tittaren kommer att få de viktigaste nyheterna med kommentarer och analyser, säger Ellinor Beckett, chef för börs och analys på EFN.
Jesper Söderström, produktionschef på EFN, har lett arbetet med att ta fram det nya formatet.
– Med Börsfrukost vill vi skapa en direktlänk till tittaren. Formatet är rappt, aktuellt och rakt på sak – precis som börsen själv. Våra programledare och analytiker kommer att tala direkt till tittaren och även djupdyka i grafer.
Börsfrukost kommer att göras av Elin Wiker, Jesper Norberg, Gabriel Mellqvist, Kelly Connelin, Anna Stjernquist, Daniel McPhee, Martin Blomgren, Peter Hedlund och Ellinor Beckett.
Kontakter
Leo LagercrantzAnsvarig utgivare
leo.lagercrantz@efn.seEllinor BeckettChef börs och analys
ellinor.beckett@efn.seBilder

Länkar
Om oss
EFN Ekonomikanalen sprider kunskap om ekonomi. Vi vänder oss till den ekonomiintresserade allmänheten. Kanalen är rikstäckande, alla våra inslag och program är reklamfria och det kostar ingenting att ta del av våra program, reportage och intervjuer. Kanalen har utsetts till Sveriges bästa ekonomikanal fem år i rad, senast 2021. EFN Ekonomikanalen drivs av en oberoende redaktion och ägs av Handelsbanken.
Vi finns på EFN.se och i sociala medier.
Följ EFN Ekonomikanalen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EFN Ekonomikanalen
Sweat Equity – ett nytt program av Magdalena Kowalczyk10.5.2025 08:08:00 CEST | Pressmeddelande
EFN lanserar Sweat Equity – programmet där Magdalena Kowalczyk undersöker om fysisk aktivitet kan vara en nyckel till framgång.
EFN presenterar: Göteborg då/nu2.5.2025 09:03:37 CEST | Pressmeddelande
Har Göteborg en själ – och varför känns det så brötigt här? Varför byggs det så många höga hus i staden, och varför skulle nu Köpenhamn vara så mycket bättre? Det är några av frågorna som EFN:s reporter Anders Frick, tillsammans med fotografen Frans Huhta, söker svar på i en ny tv-serie om hur Göteborg blev den stad den är i dag – och vart den är på väg.
EFN Dokumentär presenterar ”Gruvstriden vid Vättern”10.4.2025 10:13:00 CEST | Pressmeddelande
Efter succén med ”Generation Skuldsatt” släpper EFN Dokumentär en ny serie. Den här gången handlar det om människorna vars liv satts på paus av en fyndighet som plötsligt hamnat mitt i världspolitiken. Det här är historien om gruvstriden vid Norra Kärr.
Sikt – en ny bokserie om ekonomi och samhälle20.3.2025 07:04:00 CET | Pressmeddelande
EFN Bok, i samarbete med bokförlaget Volante, lanserar nu bokserien Sikt – med inriktning på ekonomi och samhälle. Fyra böcker är planerade för det närmaste året. EFN Bok vill med detta nyskapande bokprojekt erbjuda lärorika och underhållande böcker.
Martin Kellerman gör comeback – i EFN Finansmagasinet6.3.2025 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Fredrik Strage har intervjuat den legendariske serieskaparen Martin Kellerman som nu kommer att medverka regelbundet i EFN Finansmagasinets vetenskapssidor med en kalender med historiska datum. – Jag är så oerhört glad att Martin är tillbaka vid ritbordet. “Dessa tider” är populärvetenskap när den är som bäst. Kunskap är inte bara viktigt, det är också roligt och vackert, säger Martina Stenström, redaktionschef för EFN Vetenskap.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum