Svensk Dagligvaruhandel

Påsken förklarar den svaga försäljningsutvecklingen i dagligvaruhandeln i mars

15.4.2025 06:15:00 CEST | Svensk Dagligvaruhandel | Pressmeddelande

Dela

Försäljningen i dagligvaruhandeln minskade med 0,3 procent under mars 2025, jämfört med samma månad 2024, enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex. Kalendereffekten för mars beräknas till -4,4 procent, vilket beror på att påsken infaller i april i år men inföll i mars i fjol. Den kalenderkorrigerade försäljningsutvecklingen uppgick därmed till 4,1 procent under mars månad.

Inflationen för livsmedel och alkoholfria drycker uppgick i mars till 5,4 procent jämfört med samma månad föregående år enligt SCB:s Konsumentprisindex. Det gör att den prisjusterade försäljningsutvecklingen i dagligvaruhandeln kan estimeras till -5,7 procent. Justerat för både inflation och kalenderkorrigering estimeras försäljningsutvecklingen under månaden till -1,3 procent.

 - Försäljningen i dagligvaruhandeln minskade svagt i mars, vilket främst förklaras av starka jämförelsetal eftersom påsken inföll under mars månad i fjol. Tar vi hänsyn till både kalender- och inflationskorrigering uppgår volymminskningen till 1,3 procent. Under årets inledande kvartal har dagligvaruhandeln präglats av global osäkerhet, klimatförändringar och störningar i handelsleden, säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel. 

Försäljningsutvecklingen i butik uppgick i mars till -0,6 procent jämfört med samma månad i fjol. Försäljningen i e-handeln ökade med 7,5 procent. Hemleverans ökade med 11,1 procent och upphämtning i butik ökade med 3,0 procent. E-handelns andel av dagligvaruförsäljningen uppgick i mars till 4,5 procent.

Den totala försäljningsutvecklingen under årets första kvartal uppgick till 1,9 procent, jämfört med samma kvartal föregående år. Försäljningsutvecklingen ökade med 1,9 procent i fysisk butik och med 2,2 procent i e-handeln. Kalendereffekten beräknas till -2,3 procent för det första kvartalet och den kalenderkorrigerade försäljningsutvecklingen uppgick därmed till 4,2 procent.

 - Försäljningsutvecklingen inom e-handeln var positiv både under mars månad och under det första kvartalet jämfört med motsvarande perioder föregående år. E-handelsandelen för kvartalet ligger stabilt på 4,6 procent, avslutar Karin Brynell.  

Q1 2025 Q1 2025
Total försäljning 1,9% -0,3%
Butiksförsäljning 1,9% -0,6%
E-handelsförsäljning 2,2% 7,5%
E-handel med hemleverans 1,1% 11,1%
E-handel med upphämtning i butik 3,5% 3,0%
E-handelsandel 4,6% 4,5%

Försäljningsutveckling jämfört med samma period föregående år.


Dagligvaruindex för april publiceras 16 maj.

För ytterligare frågor kontakta:
Karin Brynell, vd Svensk Dagligvaruhandel, 070-975 80 85
Cecilia Anneling, kommunikationschef Svensk Dagligvaruhandel, 070-840 52 63 

Kontakter

Dokument

Länkar

Dagligvaruindex är en månatlig rapport från Svensk Dagligvaruhandel som redovisar en stor del av den renodlade dagligvaruhandelns försäljningsutveckling i fysisk butik och på nätet. Rapporten tas fram i samarbete med HUI Research som ansvarar för statistikinsamling och kvalitetssäkring av data.

Följ Svensk Dagligvaruhandel

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Dagligvaruhandel

Dagligvaruhandeln växer – men ekologiskt fortsätter att tappa mark28.1.2026 09:18:08 CET | Pressmeddelande

Dagligvaruhandeln omsatte cirka 360 miljarder kronor under 2025. Försäljningen i värde ökade med 4,5 procent, medan volymerna steg marginellt när hushållen fortsatt är försiktiga. Samtidigt minskar den ekologiska försäljningen ytterligare, i en tid när kostnadsfokus hos både konsumenter och butiker är fortsatt högt. Det framgår av branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex Årsrapport 2025.

Ökad försäljning av frukt och grönsaker under 2025 – men konsumtionen är fortfarande långt från kostråden23.1.2026 06:26:55 CET | Pressmeddelande

Frukt- och grönsaksförsäljningen ökar igen, men konsumtionen är fortfarande långt från Livsmedelsverkets kostråd. Under 2025 hade frukt och grönsaker en positiv volymutveckling på 4,4 procent enligt branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandels Dagligvaruindex Frukt & Grönt. Sedan indexet började mätas 2021 har dock volymminskningen varit ett faktum. Konsumtionen har mellan första kvartalet 2021 och fjärde kvartalet 2025 minskat med 3,2 procent.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye